Γενικά Ήμερο παπαγαλάκι μόνο στο σπίτι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George98
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

George98

PB Known Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2015
Μηνύματα
2.599
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλους! Ήθελα να ρωτήσω ένα ήμερο παπαγαλάκι (πάρροτλετ) μπορεί να μένει μόνο για 1-2 μέρες; Για παράδειγμα αν τελικά πάρω το πουλάκι που θέλω και κάποιες φορές πηγαίνω Χαλκιδική στους γονείς μου το ΣΚ θα μπορεί να μείνει μόνο του αν έχει τροφή, νερό και παιχνίδια (όπως έκανα πέρυσι με τα καναρίνια) η θα μελαγχολήσει;
 
Ένα ταϊσμένο στο χέρι πουλί δεν πρέπει να μένει μόνο. Έχουν ανάγκη την ανθρώπινη επαφή και παρουσία. Η άποψή μου είναι πως όταν αποφασίσεις να αγοράσεις ένα τέτοιο πουλί καλύτερα να το παίρνεις μαζί σου Γιώργο, θα είναι κρίμα να σου ''βγάλει'' προβλήματα αργότερα, γιατί ας μην ξεχνάμε πως τα ταϊσμένα στο χέρι πουλιά ήδη τα έχουμε κάνει ''προβληματικά'' εμείς οι άνθρωποι...
 
Το είχα φανταστεί... λογικά όμως αν είναι ζευγάρι απο μικρά δεν θα υπάρχει μεγάλο πρόβλημα σωστά;
 
Αν είναι ζευγάρι, όπως λες θα είναι λίγο καλύτερα. Αλλά βέβαια δεν θα είναι και απολύτως ήμερα, όπως ίσως θα θέλεις. Είναι πολλά πράγματα που παίζουν ρόλο. Το σίγουρο πάντως είναι ότι αν θέλεις ένα απόλυτα ήρεμο πουλάκι και δεμένο μαζί σου, θα πρέπει όπως σου λέει και η Sissy να βρεις τον τρόπο να είστε όσο περισσότερο γίνετε μαζί.
 
τι να σου πω πανω σ'αυτο το θεμα. Δυσκολη αποφαση και το καταλαβενω. Οπως προαναφερθηκε εαν ειναι ταισμενο στο χερι, ηρεμο, ολα παιζουν για τοιχον μελανχωλια. αν και οι δυο τρεις μερες δεν μου φαινονται πολες. Για ζευγαρακι σαφως τα πραγματα ειναι καλητερα.
 
Αφήνουμε τον Ερνέστο μονο στο σπίτι (και εκτος κλουβιου πια αφού έχουμε μάθει τα "κακα" σημεία και δεν του αφήνουμε προσβαση) για λίγες ώρες όταν φεύγουμε και οι δύο. Ιδίως σε καποια βολτα κτλ. Και παλι είμαστε τσιτωμένοι. Οταν γυρνάμε 99 στις 100 φορες δεν έχει κουνήσει απ' το κλουβάκι του. Μας περιμένει και είναι όλο χαρές, η σύντροφός μου λέει οτι "νόμιζε οτι θα τον αφήσουμε".
Γι'αυτο δεν θα πρότεινα να μένει μόνο του ενα ήρεμο παπαγαλάκι για 2 μέρες. Θα του δημιουργήσει ψυχολογικά και θα το στεναχωρήσει. Εχει ανάγκη να νιώθει ισότιμο μέλος του σπιτιού, και δεν υπάρχει τρόπος να του το δείξεις περαν του να εισαι μαζί του κάθε μέρα (όσες ώρες μπορείς, απλά να είναι κάθε μέρα).
Αυτή ειναι η γνώμη μου φυσικά.
 
Το είχα φανταστεί... λογικά όμως αν είναι ζευγάρι απο μικρά δεν θα υπάρχει μεγάλο πρόβλημα σωστά;
Δυο πουλάκια θα μπορούσαν να μάθουν να μένουν μόνα για 1-2 ημέρες, εφόσον έτσι θα είχαν συντροφιά το ένα το άλλο και θα συνήθιζαν χωρίς προβλήματα την που και που απουσία σου. Κακά τα ψέματα, έχοντας δυο πουλιά πάντα είναι πολύ καλύτερη η κατάσταση και η δική σου ζωή, ανεξαρτησία. Μπορεί να ''χάσεις'' λίγο από την αφοσίωση και εξάρτηση (ας μη το ξεχνάμε) του ενός, αλλά η ζωή τους είναι πάντα πιο ''γεμάτη'' και καλύτερη (συγχρόνως και η δική σου). :)
 
Δυο πουλάκια θα μπορούσαν να μάθουν να μένουν μόνα για 1-2 ημέρες, εφόσον έτσι θα είχαν συντροφιά το ένα το άλλο και θα συνήθιζαν χωρίς προβλήματα την που και που απουσία σου. Κακά τα ψέματα, έχοντας δυο πουλιά πάντα είναι πολύ καλύτερη η κατάσταση και η δική σου ζωή, ανεξαρτησία. Μπορεί να ''χάσεις'' λίγο από την αφοσίωση και εξάρτηση (ας μη το ξεχνάμε) του ενός, αλλά η ζωή τους είναι πάντα πιο ''γεμάτη'' και καλύτερη (συγχρόνως και η δική σου). :)
Και παλι αυτό δεν μπορεί να συμβει απ' την αρχή, καθώς δεν θα υπάρξει καμία σύνδεση. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι αφού "δεθείς" κι εσύ μαζί τους δεν θα θες και ο ίδιος να τα αφήσεις :D
 
Και παλι αυτό δεν μπορεί να συμβει απ' την αρχή, καθώς δεν θα υπάρξει καμία σύνδεση. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι αφού "δεθείς" κι εσύ μαζί τους δεν θα θες και ο ίδιος να τα αφήσεις :D
:)Ξέρεις Διονύση, συμφωνώ αλλά δεν εξαρτάται πάντα από ''εσένα'' το να κάνεις αυτό που θες, πρέπει να σ΄ευνοούν και οι συνθήκες... Κάποιες φορές είσαι υποχρεωμένος να λείψεις ή εκεί που θα πας να μην μπορείς να τα πάρεις μαζί, αν λοιπόν δεν υπάρχουν άνθρωποι να σ΄αντικαταστήσουν (ισάξια) υπάρχει μεγάλο πρόβλημα και γι΄αυτά και για ''εσένα''
 
Σεπτέμβριος 2017...ήταν να φύγουμε για γαμο στον βολο.. Θα λείπαμε δυο μέρες.. Και ούτε δυο.. Μιάμιση πες..λεω στον άντρα μου.. Να πάρουμε μαζί την Σου και τον Σποτ..όπως κάνουμε σε κάθε ταξίδι. Έχω κρατήσει το μικρό τους κλουβάκι ακριβώς για αυτόν τον λόγο..όχι μου λέει... Κάθε φορά αυτό το βιολί θα κάνουμε; Επέμενα αλλά τίποτα...άντε λεω δε βαριεσαι μια φορά είναι... Τι μπορεί να πάει στραβά!φορτωνω το κλουβί φαγητό... φορτώνω νερο..σνακ.. Ανοιχτό οπωσ παντα το κλουβί και περιορισμένα στη σαλοκουζινα.. Δυο παράθυρα ολα κ ολα.. Με τραβηγμένες κουρτίνες.. Απλα το ένα ήταν στην ανακλιση.. Αφηνω και ραδιόφωνο ανοιχτό.. Μαζεμένα ολα τα επικίνδυνα κρα τη γνώμη μου αντικείμενα... Το παράθυρο της κουζινας στην ανακλιση. Γυρίζω κυριακη από Παρασκευή μεσημέρι... Βλέπω τον σποτ κύριο, στο κλουβί...ψαχνω τη σου πουθενα... Τώρα έχει λίγο καιρό που πετάει καλά..λεω που να πηγε...ψαχνω κάτω από το τραπέζι της κουζινας τίποτα... λεω στον άντρα μου άναψε τα φώτα μη την πατήσουμε πουθενα. Εφαγα το σπίτι να τη βρω, αποτέλεσμα... Είχε πετάξει προς το κουρτινοξυλο της κουζινας. Έπεσε μέσα από την ανακλιση και ήταν μιάμιση μέσα ανάμεσα στο τζαμί και την σίτα..στην οποία σίτα άνοιξε τρύπα μικρή..άνοιξα το παράθυρο κατά τρομαγμένη.. Πρώτη φορά στους τόσους μηνες που πέταξε πάνω μου και κουρνιασε στον λαιμό μου, που όσοι με έχουν παρακολουθήσει ξέρουν πως η Σου είναι η κόρνα του σπιτιού και αν και μεγαλωμένη στο χέρι δεν είναι παντα ιδιαίτερα φιλική.. ΗΘΙΚΟ ΔΙΔΑΓΜΑ: παντα μα παντα μα παντα μαζί! Νομος! Ειναι απρόβλεπτα! Ακομα και αν αυτό σημαίνει πως ισως χρειαστεί να τα ψάχνεις μέσα σε ελαιώνες κάπου σε ένα χωράφι στα Χανιά (ας μην το διηγηθώ...)
 
Το συμπέρασμα λοιπόν δεν είναι πως παίρνουμε τα πουλάκια πάντα μαζί μας.. Κάθε φορά που θα πρέπει να φύγουμε από το σπίτι.. Πρέπει να τα παίρνουμε μαζί μας άμα μπορούμε..
Συνήθως όμως υπάρχουν περιπτώσεις που δυστυχώς δεν γίνεται αυτό.. Το πιο σοβαρό συμπέρασμα είναι.. Πως όταν πρόκειται να λείψουμε απο το σπίτι έστω και για μερικές ώρες.. Δεν αφήνουμε ποτέ μα ποτέ ανοιχτό το κλουβί των πουλιών! Είναι τεράστιο λάθος αυτό.. Που μπορεί να γίνει θανατηφόρο για τα πουλάκια μας...
 
Εγώ πάλι αν χρειαστεί να φύγω, θα ζητήσω από κάποιον/α να μείνει σπίτι μου για να φροντίζει την Λινκ. Βέβαια δεν είναι εφικτή αυτή η λύση για όλους αλλά είναι μια από τις πιο σωστές νομίζω.
 
Ηθικό δίδαγμα:
  • Αν είναι να λείψουμε δύο μέρες, δεν ανοίγουμε θέμα συζήτησης στο petbirds!
Εγώ πάλι πιστεύω πως όταν δεν είμαστε σίγουροι ή δεν γνωρίζουμε κάτι, οτιδήποτε δηλ αφορά τα πουλιά΄, καλά θα κάνουμε ν΄ανοίγουμε θέμα στο PB προκειμένου ν΄ακούσουμε και άλλες γνώμες ώστε να διαμορφώσουμε άποψη. 🙂
 
Εγώ πάλι πιστεύω πως όταν δεν είμαστε σίγουροι ή δεν γνωρίζουμε κάτι, οτιδήποτε δηλ αφορά τα πουλιά΄, καλά θα κάνουμε ν΄ανοίγουμε θέμα στο PB προκειμένου ν΄ακούσουμε και άλλες γνώμες ώστε να διαμορφώσουμε άποψη. 🙂
Σίσσυ σε ευχαριστώ για τη νουθεσία.Απο την μία βέβαια είναι άκαιρη και μοιάζει σα να βάζεις λόγια στο στόμα μου. Τι σχέση έχει ένα ηθικό δίδαγμα με μία άποψη επι του θέματος και ειδικά με την δική μου,όταν καν δεν την εξέφρασα;
Το ηθικό δίδαγμα είναι οτι η πορεία αυτής της συζήτησης έχει ξεφύγει.Αλήθεια συζητάμε το αν ο Γιώργος μπορεί να φύγει ή όχι στην Χαλκιδική; Αυτό είναι το περιεχόμενο της ανησυχίας του;
Ο Γιώργος είχε άποψη επι του θέματος για αυτό και άνοιξε θέμα, για να επιβεβαιώσει τα περί μελαγχολίας,όπως και το επιβεβαίωσε.Απο εκεί και πέρα ας μου επιτραπεί να επισημάνω την κωμική διάσταση των ηθικών διδαγμάτων όπως εγώ θέλω.
Διαφορετικά αν είναι να μιλήσουμε σοβαρά, ας μην συμβουλεύουμε μονόπατα, παράλογα και στον αέρα.Ας ζητηθούν τα δεδομένα. Ποιός θα είναι ο χαρακτήρας του μελλοντικού πτηνού, πως θα γίνει η μετακίνηση, με αμάξι ή κτέλ, πόση ώρα, με ποια συχνότητα, τι χώρος θα υπάρχει στον νέο προορισμό, ποιοι οι σκοποί τις μετακίνησης,15 ώρες στις ελιές ή άραγμα;
Αφού γίνουν αυτά,θα ζυγιστεί το άγχος και η κατάσταση του πτηνού και θα βγει και κάτι που θα είναι χρήσιμο στον θεματοθέτη, χωρίς γενικεύσεις ηθικών διδαγμάτων.
Αυτά γιατί μιλάμε στο petbirds και όχι πχ στο facebook.
 
@Deukalion νομίζω πως η @Sissy (όπως και εγώ στην αρχή που το διάβασα) εξελαβε αλλιώς το σχόλιο σου και όχι όπως το εννοουσες... Εσύ πάλι ευκαιρία βρήκες να γράψεις έκθεση 😛 Ενώ ταυτόχρονα κατάφερες μέσα στο τελευταίο ποστ να αναλύσεις όλο το θέμα και τις σκέψεις μου!
 
Επειδή δεν έχει πάντα νόημα, με την έννοια του οφέλους στον αναγνώστη, να αρχίσω να διαγράφω τα εκτός θέματος, αναρωτιέμαι για ποιο λόγο δεν έγιναν όλα αυτά που λίγο-πολύ γνωρίζουμε όλοι ότι θα έπρεπε να γίνουν, ώστε να είναι ωφέλιμο το θέμα στον αναγνώστη;
Αφού γίνουν αυτά
Αφού παρόλα αυτά δεν έγιναν όλα τα παραπάνω, είναι όντως απαραίτητο το ηθικό δίδαγμα σε κάποιον που ρωτάει μια απορία του σε ένα φόρουμ ή στους υπόλοιπους αναγνώστες;
θα είναι χρήσιμο στον θεματοθέτη, χωρίς γενικεύσεις ηθικών διδαγμάτων.
Και τελειώνοντας το θέμα, ποια η χρησιμότητά ΑΥΤΟΥ του θέματος στον αναγνώστη έτσι όπως έχει εξελιχθεί;
Αυτά γιατί μιλάμε στο petbirds και όχι πχ στο facebook.
Επίσης, ποια η διαφορά; Το Facebook, το PetBirds και γενικά τις ηλεκτρονικές κοινότητες, τις χαρακτηρίζουν τα μέλη τους και όχι το αντίθετο. Επομένως, ποιος ο λόγος να παραμείνει ανοιχτό αυτό το θέμα, από τη στιγμή που οι περισσότεροι γνωρίζουμε πώς μπορεί να βοηθήθει ο θεματοθέτης αλλά επιλέγουμε να κάψουμε το θέμα; Ας μπούμε για λίγο όλοι στη θέση εντός θεματοθέτη και θα καταλάβουμε τότε πολύ εύκολα εάν υπάρχει και ποια είναι η διαφορά μας από το FB.

Διαβάζοντας το θέμα ως αναγνώστης, η άποψή μου είναι ότι δεν υπάρχει καμία διαφορά, όταν η διάθεση για προσφορά περιορίζεται στην ανάγκη για παρουσία σε ένα χώρο. Άγονη κριτική, η οποία εκφράζεται άλλοτε επιδέξια και άλλοτε ακατέργαστη ή καφενειακή. Όπου κι αν υπάρχει, το αποτέλεσμα εξακολουθεί να είναι το ίδιο.
 
Αν με ρωτάς σου απαντώ:
αναρωτιέμαι για ποιο λόγο δεν έγιναν όλα αυτά που λίγο-πολύ γνωρίζουμε όλοι ότι θα έπρεπε να γίνουν, ώστε να είναι ωφέλιμο το θέμα στον αναγνώστη;
Έγιναν. Ο θεματοθέτης δεν ρώτησε για το τι θα κάνει στην ζωή του,ήθελε απλά να επιβεβαιώσει τα της μελαγχολίας και το έκανε.Απο εκεί και πέρα, συμβουλές στον αέρα ή απολυτότητες προσβάλλουν.
Αφού παρόλα αυτά δεν έγιναν όλα τα παραπάνω, είναι όντως απαραίτητο το ηθικό δίδαγμα σε κάποιον που ρωτάει μια απορία του σε ένα φόρουμ ή στους υπόλοιπους αναγνώστες;
Στο τραπέζι δεν κάθεται ο θεματοθέτης μόνος του,τα μέλη συνομιλούν επίσης. Και τέλος Σταύρο,όλοι έχουν το δικαίωμα να κάνουν ένα βήμα έξω απο την συζήτηση να δουν αυτό που συζητάνε.
Και τελειώνοντας το θέμα, ποια η χρησιμότητά ΑΥΤΟΥ του θέματος στον αναγνώστη έτσι όπως έχει εξελιχθεί;
Ο ιδιος ομολόγησε πως κάποιες σκέψεις του ήρθαν στην επιφάνεια.Χρησιμότητα υπάρχει και για όλα τα μέλη, αυτή ήταν και η πρόθεση των μηνυμάτων μου.Αλλιώς ήθελα να λειτουργήσουν και αλλιώς λειτούργησαν.
Επομένως, ποιος ο λόγος να παραμείνει ανοιχτό αυτό το θέμα, από τη στιγμή που οι περισσότεροι γνωρίζουμε πώς μπορεί να βοηθήσει ο θεματοθέτης αλλά επιλέγουμε να το κάψουμε;
Αν αναφέρεσαι σε εμένα, εγώ δεν έκαψα τίποτα. Ο θεματοθέτης δεν άνοιξε θέμα για να του υποδείξουμε τι θα κάνει, πράγμα προσβλητικό αλλά για να εξετάσει το ενδεχόμενο της μελαγχολίας,το οποίο και απαντήθηκε.
Επίσης, ποια η διαφορά; Το Facebook, το PetBirds και γενικά τις ηλεκτρονικές κοινότητες, τις χαρακτηρίζουν τα μέλη τους και όχι το αντίθετο.
Το μέσο καθόριζε ανέκαθεν το περιεχόμενο. Η αντιπαραβολή έγινε για την αξιοπιστία και την ευθύνη του pb συγκριτικά, σαν αφορμή απο προηγούμενη επισήμανση.
Όταν η διάθεση για προσφορά περιορίζεται στην ανάγκη για παρουσία σε ένα χώρο, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Άγονη κριτική, η οποία εκφράζεται άλλοτε επιδέξια και άλλοτε ακατέργαστη ή καφενειακή.
Αυτό Σταύρο αν αφορά εμένα μπορείς να μου το πείς άμεσα. Σαν επίλογος κάτω απο τις παραθέσεις των μηνυμάτων μου δε νομίζω να μου αρκεί για να οδηγηθώ σε κάτι άλλο πέρα απο σύγχυση.Αν το θές λοιπόν, εγώ θα περιμένω να ακούσω συγκεκριμένα για την ανάγκη μου,το αποτέλεσμα ή το ύφος της κριτικής μου και της γενικότερης παρουσίας μου.
 
Αν αναφέρεσαι σε εμένα, εγώ δεν έκαψα τίποτα
Χρησιμοποίησα αναφορά του μηνύματος σου, για να καταλήξω στο γεγονός ότι το θέμα κάηκε πια. Δεν συμμετέχεις μόνο εσύ στη συζήτηση για να σου αναλογεί ολόκληρη η ευθύνη. Στο μερίδιο που μου αντιστοιχεί, έχω και εγώ την ευθύνη μου σε αυτό, με το μεγαλύτερο κομμάτι της να αφορά στο συντονισμό της συζήτησης.
 
Back
Top