Γενικά Ήρθαν και τα μεγαλόσωμα!

kostaspap

PB New Member
Εγγραφή
27 Απρ 2015
Μηνύματα
145
Πόλη
Αθήνα
Όπως σας είχα προϊδεάσει όταν παρουσίασα το ζευγαράκι τιμπραντο, ήρθε η ώρα να σας παρουσιάσω με μεγάλη υπερηφάνεια και τα μεγαλόσωμα κουκλιά μου! Λευκή θηλυκή και φαίο λευκό αρσενικός! Καμαρώστε τα..
Έχουν ήδη αλλαχθεί οι πατυθρες και από αύριο μπαίνουν και σε διαφορετικά κλουβιά για αποφυγή ατυχήματος!

IMG_20151222_182938.webpIMG_20151222_182951.webpIMG_20151222_182955.webp
 
Ενδιαφέροντα πουλιά και τα δύο.
Μου αρέσουν και εκτρέφω κι εγώ τις ράτσες τους...
Θα τα βάλεις σε αναπαραγωγή;
Αν ναι με ποιο συνδυασμό?
Γιαννη έχουν κάνει ήδη μια γέννα σαν ζευγαράκι προς το τέλος της άνοιξης που πέρασε, σήμερα είδα και τα τρία μικρά τους.. Αν τα λες βέβαια μικρά.. έβγαλαν 2 φαίο λευκά αλλά πολύ ανοιχτόχρωμα! Ήταν πανέμορφα και ειλικρινά τα ερωτεύτηκα.. Και έβγαλαν και ένα φαίο σκούρο, πιο σκούρο από τον αρσενικό και αυτός πολύ όμορφος.. Οπότε θα τα βάλω ως έχουν και φέτος την άνοιξη γιατί τρελάθηκα με τα μικρά της πρώτης γέννας. Αργότερα ίσως δοκιμάσω την λευκή με αχάτη πιστεύω και Εκεί θα δώσει πανέμορφα πουλια.. Δεν ξέρω αν έχεις δοκιμάσει να τα συνδυάσεις όπως τα έχω εγώ τώρα, αν όχι τότε σου το προτείνω ανεπιφύλακτα έχοντας δει τα μικρά τους, θα σε συνεπάρει το χρώμα των μικρών.

Ευ
Να σου ζήσουν, καλή αναπαραγωγική σαιζόν!
Ευχαριστώ πολύ Μαρία!
 
Δεν ξέρω αν έχεις δοκιμάσει να τα συνδυάσεις όπως τα έχω εγώ τώρα, αν όχι τότε σου το προτείνω ανεπιφύλακτα έχοντας δει τα μικρά τους, θα σε συνεπάρει το χρώμα των μικρών.
Δεν το έχω κάνει και θα το αποφύγω.
Προσπαθώ να ζευγαρώνω πουλιά που θα μου δώσουν απογόνους κάθε χρόνο και πιο κοντά στα στανταρ της κάθε ράτσας.
 
Με το καλο, και καλους απογονους!
Μιράντα σε Ευχαριστώ πολύ!

Δεν το έχω κάνει και θα το αποφύγω.
Προσπαθώ να ζευγαρώνω πουλιά που θα μου δώσουν απογόνους κάθε χρόνο και πιο κοντά στα στανταρ της κάθε ράτσας.
Έχεις δίκιο Γιάννη, λογικά κάποια στιγμή φαντάζομαι ότι ίσως έχω και εγώ την ίδια άποψη, μιλάς σαν σωστός εκτροφέας εγώ από την άλλη μου αρέσουν οι μίξεις όταν φέρνουν ωραία αποτελέσματα στα δικά μου μάτια Φυσικά🙂
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Θα ήθελα πολύ να δω τα μικρά απο την πρώτη γέννα αν βέβαια έχεις φωτογραφίες. Μου αρέσουν πολύ τα καναρίνια χρώματος!
 
Θα ήθελα πολύ να δω τα μικρά απο την πρώτη γέννα αν βέβαια έχεις φωτογραφίες. Μου αρέσουν πολύ τα καναρίνια χρώματος!
Αυτήν την στιγμή δεν έχω, αλλά σου υπόσχομαι ότι μετά τα Χριστούγεννα θα πάω στον εκτροφέα και θα τα βγάλω να τα δείτε! Εκεί θα είναι καθώς όπως μου είπε Αυτά θέλει να τα κρατήσει.
 
Μ αρέσουν πολύ και τα δύο! Να τα χαίρεσαι! Και ο συνδυασμός τους φυσικά θα έβγαλε υπέροχα μικρά! Αλλά για φαντάσου να έβαζες τη θηλυκιά με λευκό αρσενικό και να έβγαζες ολόλευκα μικρά! Άχτι τα έχω! 😛
 
Μ αρέσουν πολύ και τα δύο! Να τα χαίρεσαι! Και ο συνδυασμός τους φυσικά θα έβγαλε υπέροχα μικρά! Αλλά για φαντάσου να έβαζες τη θηλυκιά με λευκό αρσενικό και να έβγαζες ολόλευκα μικρά! Άχτι τα έχω! 😛
😀 είσαι στο μυαλό μου! Του χρόνου και μετά από αυτήν την σεζόν θα γίνει όπως λες! Λευκή με λευκό και φαίο με αντίστοιχη και αφού σου αρέσουν τόσο μάλλον σε βλέπω να υιοθετείς ένα μικρό!
 
Πολυ ομορφα πουλακια.
Ειμαι σιγουρος θα εχεις τα επιθυμητα αποτελεσματα.
Καλους απογονους αν ειναι βαλε μας και μαι φωτογραφια τα μικρα της 1ης γεννας να τα καμαρωσουμε :)
 
Ευχαριστώ πολύ Κώστα! Φυσικά και θα βάλω απλά μετά τα Χριστούγεννα που θα ξαναδώ τον εκτροφέα.
 
Tιποτα νασε καλα και να εχεις μια καλη αναπαραγωγικη περιοδο και ολοι εμεις που ασχολουμαστε με το ωραιο μας χομπυ
 
Να χαίρεστε τα πανέμορφα καναρίνια σας! Εύχομαι να 'χετε καλές και επιτυχημένες αναπαραγωγές!

Μια απορία έχω: είναι κάποια ράτσα τύπου; Ή απλώς είναι μεγαλόσωμα κοινά; Επειδή, τα λέτε μεγαλόσωμα, για αυτό σας ρωτάω!
 
Σε ευχαριστώ για τις ευχές! Είναι καναρίνια χρωματος το αρσενικό είναι φαίο λευκό και το θηλυκό είναι λευκό τώρα υποτελές η κυρίαρχο ειλικρινά δεν ξέρω.. Το είδος τους είναι μεγαλόσωμο να φανταστείς είναι διπλάσια από τα κοινά καναρίνια σε μέγεθος.. ειδικά το αρσενικό πραγματικά είναι λες και κρατάς Κότσυφα!
 
Μια απορία που μου γεννήθηκε.. άραγε αυτά τα διπλάσια καναρίνια θα έχουν θέμα στη συμβίωσή τους με τα κανονικά κοινά καναρίνια;
 
Το μέγεθος των πουλιών είναι μια χαρά. Τα στάνταρς τους είναι 14 - 14,5 πόντοι. Πιθανότατα το μαλακό πτέρωμά τους προσδίδει όγκο που ξεγελά το μάτι, καθώς επίσης και η σύγκρισή τους με κάποια μικρόσωμα κοινά καναρινάκια. Τα ΦΑΙΟ είναι μια απο τις δυσκολότερες ποικιλίες καναρινιών χρώματος.Χρειάζεται προσοχή ιδιαίτερη στα ζευγαρώματά της όσον αφορά την ποιότητα του πτερώματος (συχνότατα λάμπς), αλλά και στην επιλογή ζευγαριού ώστε να διατηρηθεί η μετάλλαξη στο "ύψος" της.
 
Back
Top