Γενικά Ήρθε ένα βράδυ μόνος του και χτύπαγε στο τζάμι

marios2407

PB New Member
Εγγραφή
12 Απρ 2016
Μηνύματα
88
Πόλη
Κύπρος
παιδιά έχω και εγώ ένα παπαγάλο (budgerigars θηλυκός), ήρθε ένα βράδυ μόνος του και χτύπαγε στο τζάμι της μπαλκονοπορτας, άλλα είναι πολύ άγριος να το πω, τρελός να το πω, αγχωμένος, δεν ξέρω, όταν τον πλησιάζω για να τον περιποιηθώ φτερουγα έντονα, χτυπά στο κλουβί και φοβάμαι μήπως τραυματιστεί. τι να του κάνω; 😉
 
Πόσο καιρό τον έχεις;
Πως είναι η υπόλοιπη συμπεριφορά του;
Μπορείς να μας ανεβάσεις κάποιο video να τον δουν οι άνθρωποι που ξέρουν και να μας πουν τη γνώμη τους και πως θα βοηθήσουμε το πουλί;
 
Εεεμμ σε υιοθέτησε από μόνος του εεεεμ είναι άγριος μες το κλουβί; Δεν μας τα λέει καλά πες του.. 😛

Βάλτο σε ένα ευρύχωρο κλουβί, ψηλά σχετικά (στο ύψος των ώμων σου) και σε ένα δωμάτιο ήσυχο, χωρίς φασαρία και πολυκοσμία, να κοιμάται με την δύση του ηλίου και να ξυπνάει με την ανατολή. Δώστου λίγο χρόνο να προσαρμοστεί στο νέο του περιβάλλον και στην νέα του κατάσταση και αν έχεις δικά σου πουλιά, μακριά ο νεοφερμένος!
 
Ρίξε μια ματιά εδώ στο άρθρο για να ενημερωθείς για παπαγάλους και βάλε μας και κάποιες φωτογραφίες να το δούμε :)
 
ευχαριστώ παιδιά!

Πόσο καιρό τον έχεις;
πάνω απο ένα μήνα, σχεδόν 2

Εεεμμ σε υιοθέτησε από μόνος του εεεεμ είναι άγριος μες το κλουβί; Δεν μας τα λέει καλά πες του.. 😛

Βάλτο σε ένα ευρύχωρο κλουβί, ψηλά σχετικά (στο ύψος των ώμων σου) και σε ένα δωμάτιο ήσυχο, χωρίς φασαρία και πολυκοσμία, να κοιμάται με την δύση του ηλίου και να ξυπνάει με την ανατολή. Δώστου λίγο χρόνο να προσαρμοστεί στο νέο του περιβάλλον και στην νέα του κατάσταση και αν έχεις δικά σου πουλιά, μακριά ο νεοφερμένος!

Λόγω του ότι μένω σε πολυκατοικία και έχω είδη καναρίνια τον πήγα δωράκι στη γιαγιά (στη μητέρα μου) :), τον έχουμε βάλει σε γάντζο σε αρκετό ύψος κάτω από πέργολα σε κήπο, χαρά θεού είναι εκεί με τόσο πράσινο. Άσε που έχει τάσεις φυγής, τις πόρτες τις έχω στερεώσει και με μανταλάκια γιατί την έχω πετύχει να προσπαθεί να τις ανοίξει. :) λες να θέλει παντρολογήματα;
 
κάτω από πέργολα σε κήπο, χαρά θεού είναι εκεί με τόσο πράσινο.
Προσοχή τα αρπακτικά!

λες να θέλει παντρολογήματα;
Αν είσαστε έτοιμοι να γίνετε παππούδες 😀 ίσως ηρεμήσει αν του πάρεις παρείτσα.. Η μαμά σου θα θέλει όμως 2 παπαγαλάκια; 😛
 
Λόγω του ότι μένω σε πολυκατοικία και έχω είδη καναρίνια τον πήγα δωράκι στη γιαγιά (στη μητέρα μου)
Πες στην μαμά σου να γραφτεί στο φόρουμ, θα τα εξηγήσουμε όλα με το νι και με το σίγμα :)
 
Προσοχή τα αρπακτικά!


Αν είσαστε έτοιμοι να γίνετε παππούδες 😀 ίσως ηρεμήσει αν του πάρεις παρείτσα.. Η μαμά σου θα θέλει όμως 2 παπαγαλάκια; 😛
ότι περισσεύει (που λέει κ η Θεοπούλα) εκεί καταλήγει! Έχει είδη 4 καναρίνια (2 ζευγάρια σε 2 κλουβιά)..όποτε για 2ο παπαγάλο δεν νομίζω να χαρεί και πολύ. :)
 
Back
Top