Αναπαραγωγή Ήρθε ο καιρός για τον Λίνκ (ringneck) να γνωρίσει τον έρωτα

seemsfunny

PB Member
Εγγραφή
13 Σεπ 2017
Μηνύματα
1.113
Πόλη
Ιωάννινα
Καλησπέρα μετά από πάρα πολύ καιρό. Ελπίζω όλοι να είστε καλά. Ήρθε ο καιρός για τον Λίνκ να γνωρίσει τον έρωτα οπότε ψάχνω για θηλυκό ringneck. Τα ερωτήματα που με απασχολούν είναι τα εξής.

Μετά την καραντίνα υπάρχει περίπτωση να μην ταιριάξουν σαν χαρακτήρες και να υπάρχει πρόβλημα που θα είναι στο ίδιο κλουβί;

Επίσης ο Λίνκ είναι μπλε. Θα πρέπει και η φίλη του να είναι μπλε χρώμα;

Τέλος τι τιμές να υπολογίζω;
 
Μετα τη καραντινα θα πρπεει να τα εχεις σε ξεχωριστα κλουβια για να γνωριστουν! Κανεις δε μπορει να σου απαντησει στο αν θα ταιριαξουν η οχι! Θα δεις συμπεριφορες! απο χρωμα πιστευω μπορεις να παρεις οτι θες! Η τιμη εξαρταται να θα το παρεις απο πετ η εκτροφεα και αγριο η ημερο οπως και ο χρωματισμος παιζει ρολο στη τιμη!
 
Οπότε θα πρέπει να βρω και άτομο το οποίο θέλει παπαγάλο ώστε αν δεν τα πάνε καλά να δώσω την θηλυκιά
[automerge]1553464141[/automerge]
Μια ακόμη απορία. Θα υπάρχει πρόβλημα αν πάρω κοκατιλ για παρέα αντί για ringneck?
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μια ακόμη απορία. Θα υπάρχει πρόβλημα αν πάρω κοκατιλ για παρέα αντί για ringneck?
Δυστυχώς δεν ξέρω να σου απαντήσω στα προηγούμενα ερωτήματα σου. Από τη στιγμή όμως που σκέφτεσαι το ενδεχόμενο να πάρεις και κοκατιλ, δηλαδή να φροντίζεις πάντα ξεχωριστά δύο πουλιά, είναι σαν να πάρεις θηλυκό ringneck και να μην ταιριάξει με τον δικό σου. Θα τα φροντίζεις δηλαδή χωριστά, χωρίς να υπάρχει λόγος να τη δώσεις, και έχοντας μια μεγάλη πιθανότητα να τα βρει με τον δικό σου και τον κάνεις πολύ ευτυχισμένο.
Από την άλλη χωρίς να έχω καμία προσωπικη εμπειρία από ringneck, έχω ακούσει ότι με πουλιά πολύ ήρεμα (σαν χαρακτήρες) όπως τα κοκατιλ, μπορεί να γίνουν επιθετικά κάποιες φορές και να είναι αδύνατον να βγαίνουν έξω μαζί.
 
Θα μου είναι αρκετά δύσκολο να τα έχω εκτός κλουβιου ξεχωριστά. Μένω μαζί με την κοπέλα μου τους τελευταίους μήνες και από την αρχή είχαμε την ίδια άποψη του να είναι ο Λίνκ ελεύθερος όσο είναι ένας από τους δύο μας σπίτι. Οπότε με καινούργιο μέλος που δεν τα πάνε καλά θα χαλάσει αυτή η νοοτροπία και έτσι σκέφτηκα να ψάξω και για κάποιον που θέλει παπαγάλο με αποτέλεσμα αν θα υπάρχει θέμα με τον Λίνκ να έχει και μια δεύτερη ευκαιρία για καινούργια γνωριμία. Για το κοκατιλ το σκέφτηκα από ένα βίντεο που είδα στο YouTube αλλά νομίζω πως έχεις δίκιο
 
Εγώ νομίζω ότι εάν η γνωριμία γίνει σωστά, οι πιθανότητες είναι με το μέρος σου.
Στη χειρότερη περίπτωση μπορεί να μην δέσουν σαν ζευγάρι ωστε να ζευγαρώσουν, αλλά θα μπορούν να βγαίνουν μαζί.
Ο Σαχαμπ (παροτλετ) περναει ακριβώς την ίδια φάση "γνωριμίας" με τη θηλυκιά που του πήρα. Δυσκολη περίοδος που απαιτεί υπομονή και εσάς να μοιράζεστε ανάμεσα στα δύο πουλιά. Σε εμάς όμως δείχνει να πηγαίνει καλά προς το παρόν.

Προετοιμαστηκατε για τις φωνές;
Εμείς από τότε που πήραμε και δεύτερο άρχισαν οι συναυλίες 😋
 
Η αλήθεια είναι ότι ο Λίνκ είναι αθόρυβος. Ακόμη και στην νέα γειτονιά 4 μήνες τώρα δεν ξέρει κανένας γείτονας ότι έχουμε παπαγάλο. Σκέφτηκα κοκατιλ για να σφυρίζει αλλά μάλλον σε πράσινο ρινγνεκ θα καταλήξω
 
Η αλήθεια είναι ότι ο Λίνκ είναι αθόρυβος. Ακόμη και στην νέα γειτονιά 4 μήνες τώρα δεν ξέρει κανένας γείτονας ότι έχουμε παπαγάλο. Σκέφτηκα κοκατιλ για να σφυρίζει αλλά μάλλον σε πράσινο ρινγνεκ θα καταλήξω

Και μετά θα σας μάθουν 4 γειτονιές τριγύρω. :D
 
Και μετά θα σας μάθουν 4 γειτονιές τριγύρω. :D
Το ίδιο σκεφτήκαμε 😂
Ο Σαχαμπ δεν ακουγόταν πριν και τώρα τα ντουετακια τους ακούγονται μέχρι την είσοδο της πολυκατοικίας 😱
Και ασφαλώς δεν συγκρίνονται οι φωνές των δύο ειδών 😁
 
Back
Top