Γενικά Ήρθε το ζευγαράκι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ermis1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ermis1

PB New Member
Εγγραφή
6 Φεβ 2016
Μηνύματα
153
Πόλη
Αθήνα
Καλήμερα! Εχτές το βράδυ παρέλαβα το νέο ζευγαράκι με τα μπατζάκια μου.Αν και φάγανε μια ταλαιπωρία από θέμα πολύωρης μεταφοράς λόγο των γνωστών προβλημάτων τελικά όλα πήγαν καλά. Μέτα από 9 ώρες στο κουτάκι όταν τα έβαλα στο κλουβί περάσανε 30 λεπτά και φάγανε και ήπιαν νερό. Το αρσενικό μπορώ να πω οτι μου φαίνεται ποιο εξωστρεφείς και ήρεμος χαρακτήρας, το θηλυκό πάλι πολυ επιφυλακτικό. Ξεκινάμε με καραντίνα λόγο του κοκατιλ μου, τα έχω σε μια μεριά έτσι ώστε να μας βλέπουν αλλά να μην ενοχλούνται και πιστεύω σε λίγες μέρες να μας δείξουν συμπεριφορές και χαρακτήρα. Μπατζακια έχω για πρώτη φορά αλλά νομίζω δεν θα έχει και μεγάλη διαφορά με τα κοκατιλ σε θέμα εξημέρωσης (έχω διαβάσει και ότι άρθρο υπάρχει). Συμβουλές και εμπειριες ευπρόσδεκτες. Μια σημερινή φωτο
tdsc_0091[1].jpg
 
Είναι κουκλιά και τα δύο συννεφάκια πανέμορφα, να σου ζήσουν!
Είσαι αρκετά έμπειρος και οργανωμένος, γενικές συμβουλές δεν έχω να σου δώσω. Είναι γλυκά πουλιά και πανέξυπνα. Δώσε χρόνο καμιά βδομάδα να ηρεμήσουν και να μάθουν τον χώρο και ότι χρειάζεσαι, μην διστάζεις να ρωτήσεις. 🙂
 
Είναι κουκλιά και τα δύο συννεφάκια πανέμορφα, να σου ζήσουν!
Είσαι αρκετά έμπειρος και οργανωμένος, γενικές συμβουλές δεν έχω να σου δώσω. Είναι γλυκά πουλιά και πανέξυπνα. Δώσε χρόνο καμιά βδομάδα να ηρεμήσουν και να μάθουν τον χώρο και ότι χρειάζεσαι, μην διστάζεις να ρωτήσεις. 🙂
Για την οργάνωση προσπαθω αλλά εμπειρία στα μπατζι δεν έχω, οπότε θα σας "ζαλίζω" όλους σας μέχρι να φτάσω και εγώ σε ένα εμπειρικό επίπεδο.:)
 
Καλορίζικα! Να τα χαίρεσαι, πολύ όμορφα πουλάκια!
Η λογική της προσέγγισης είναι η ίδια για όλα τα πουλιά (ή ζώα)...υπομονή, σεβασμός, παρατήρηση και ψυχολογία😉
 
Καλως τα δεχτηκες λοιπον! Να τα χαιρεσαι, και ευχομαι συντομα να εχετε ομορφες στιγμες :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: ermis1
Καλορίζικα! Να τα χαίρεσαι, πολύ όμορφα πουλάκια!
Η λογική της προσέγγισης είναι η ίδια για όλα τα πουλιά (ή ζώα)...υπομονή, σεβασμός, παρατήρηση και ψυχολογία😉
Aφαιρεσε το παρατηρηση για τα zebra finch. Στρεσαρονται ευκολα αμα τα παρατηρεις ωρα 😛
 
Με το καλο! Κουκλάκια και ωραια χρωματα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: ermis1
Γλυκές φατσούλες! Μια χαρά φαίνονται παρόλο το ταξίδι! Μπράβο μπράβο! Να τα χαίρεσαι!
 
  • Like
Αντιδράσεις: ermis1
Back
Top