Γενικά Ήταν όντως lovebird το παπαγαλάκι μου;

Εγγραφή
11 Μαϊ 2008
Μηνύματα
248
Πόλη
Περιστέρι
καλησπερα σε ολους! 🙂!
αυτο ειναι ενα παπαγαλακι που ειχα πριν απο ενα χρονο περιπου αλλα δυστυχωσ παιθανε...☹

τοτε δεν γνωριζα γι αυτο το site, κι αν και ειχα ψαξει πολυ κι ειχα ρωτησει πολλους, κανεις δεν ηξερε τι ρατσα ειναι.
οταν το αγορασα μου ειπαν οτι ειναι Love bird μικρης ηλικιας.
οσεσ φωτογραφιες κι αν εχω βρει απο τα ειδη των Love birds δε μοιαζει με κανενα. μηπως ξερει καποιοσ να μου πει; το μεγεθος ηταν λιγο μικροτερo απο τα love bird και οι φτερουγεσ της εσωτερικα ηταν σκουρες.
 

Συνημμένα

  • ti-papagalaki-einai.webp
    ti-papagalaki-einai.webp
    9,9 KB · Προβολές: 88
  • ti-papagalaki-einai2.webp
    ti-papagalaki-einai2.webp
    17,2 KB · Προβολές: 87
😱 Που το βρηκες! :D

Parrotlet λεγεται!
Δεν εχω ξαναδει στη Ελλαδα! Απο που και ποσο το πηρες αν επιτρεπεται; Ειναι μικροσκοπικα παπαγαλακια τα μικροτερα που υπαρχουνε. Καταγονται απο τον Αμαζονιο και πετανε πολυ γρηγορα! Λενε οτι εχουν την προσωπικοτητα των αμαζονιου σε συμπιεσμενο πακετο! Υπαρχουνε πολλα ειδη και καποια μαθαινουνε να μιλανε καλα αν τα εχεις απο μωρα!Βαλε στο youtube να δεις! 😉
 
ειναι
(ηταν μαλλον) Madagascar Love Bird!
δες African Lovebird Society FAQs | africanlovebirdsociety.com/species/madagascar.htm

με καθε επιφυλαξη στο λεω!
αληθεια που το αγορασες;>
 
εγω δεν ξερω τι ειναι αλλα ειναι πολυ ομορφο! Κριμα που πεθανε...
 
Είναι πολύ μικρά! Και πολύ γλυκά!
Λυπάμαι για το πουλάκι σου☹
 
παιδια μην κανετε ετσι... Ειναι οντως φανταστικο και σπανιο αλλα ξερω που εχει τετοια και ζευγαρια και ακομα με σπανια χρωματα... Αν καποιος θελει να του πω που πουλανε ασ μου στειλει πμ... (για λογουσ διαφημισης)
 
δυστυχωσ δε μαθαμε ποτε...
ενω ετρωγε καθοταν συνεχωσ σε μια μερια χωρισ να κανει τιποτα, ενω ωρεσ ωρεσ την επιανε κριση και πετουσε απο δω κι απο κει μεσα στο κλουβι.
ωρισμενεσ φορε δε μπορουσε να σταθει καλα καλα στα ποδια τησ..
 
Einai papagalakia pou anoigoune stin oikogenia FORPUS

Parxoune 7 diafores typus

Forpus cyanopygius
Forpus passerinus
Forpus xanthopterygius
Forpus conspicillatus
Forpus sclateri
Forpus coelestis
Forpus xanthops

Alexandros
 

Συνημμένα

  • Blaugenick-Sperling-001.webp
    Blaugenick-Sperling-001.webp
    15,1 KB · Προβολές: 61
να κ μια ιστοσελιδα! Που τα περιγραφει!
Parrotlets
 
Είχα δει πριν λίγο καιρό σε ένα πετ σοπ κοντά στο σπίτι μου μερικά τέτοια παπαγαλάκια.
Μου είχαν πει οτι είναι νάνοι Lovebird. Πράσινα μονόχρομα και μισά περίπου απο τα Lovebird.
Κωνσταντίνα να σου ζήσουν τα παπαγαλάκια σου και κρίμα για τον μικρό.
 
Back
Top