Ασθένειες Ήχος από τη μύτη του κοκατίλ

Nikolettaa

PB New Member
Εγγραφή
2 Απρ 2020
Μηνύματα
26
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους,

Το καινούριο μου κοκατιλάκι, μία μέρα αφού το πήρα, το πήγα στον γιατρό. Άκουγα έναν περίεργο ήχο κάποιες φορές στην ανάσα του. Ο γιατρός όμως μου είπε ότι δεν ακούει κάτι στο στήθος του.
Ωστόσο, έχει περάσει ένας μήνας και τώρα που ξεκινάει να κελαηδάει σιγά σιγά, μου ακούγεται πάλι έτσι. Ένα πράγμα σαν να είναι λίγο μπουκωμένη η μύτη του. Αλλά τα ρουθουνάκια του είναι καθαρά.
Μήπως ξέρετε τι μπορεί να είναι;
 
@Nikolettaa μήπως φτερνίζεται; Γενικά τα κοκατηλ κάνουμε περίεργους ήχους με τα ρουθούνια τους και το ράμφος...αν είναι καθαρά τα ρουθούνια και το πουλί είναι υγιές δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα...
 
@Xrhstosk φτερνίζεται φυσιολογικά. Όχι πιο συχνά από το κανονικό εννοώ. Γενικά φαίνεται υγιές και με όρεξη. Απλώς έναν μήνα τώρα ακούγεται αυτός ο ήχος. Σαν να είναι μπουκωμένο. Και το είχα αφήσει, αλλά τώρα ακούγεται και όταν κελαηδαει.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
[automerge]1607693409[/automerge]
@giannisvlg θα προσπαθήσω όταν κελαηδήσει ξανά. Γιατί στην ανάσα του δύσκολα να ακουστεί σε βίντεο.
 
Τα πουλιά που παράγουν αρκετή σκόνη πτερώματος μπορεί να κάνουν έναν χαμηλό συριγμό ενίοτε στην αναπνοή τους επειδή η σκόνη μπαίνει στα ρουθούνια τους και δεν μπορούν να την αποβάλλουν μιας και δεν πετούν και η σκόνη δεν απομακρύνεται αλλά μένουν εγκλωβισμένα με αυτήν. Ο καλύτερος τρόπος για να καθαρίσουν τα ρουθούνια του είναι το μπάνιο με χλιαρό νερό.
 
Καλησπέρα ξανά, για το βίντεο που ζητήσατε, είναι το καλύτερο που κατάφερα να βγάλω γιατί δεν κάθεται και καθόλου ήσυχος. Ελπίζω να το ακούτε. Είναι όπως η ανάσα των παιδιών όταν έχουν μπουκωμένη μύτη.
 

Συνημμένα

@Xrhstosk Το κάνει αρκετά συχνά και κυρίως όταν ψιλοκουράζεται. Σιγά σιγά που ξεκινάει να κελαηδάει ακούγεται και στο κελάηδημά του. Δεν είναι θυμωμένος ή κάτι. Θα δοκιμάσω το μπάνιο που μου προτείνατε και θα δω. Ο γιατρός πάντως λέει ότι δεν ακούγεται κάτι στο αναπνευστικό του.
 
@Xrhstosk Το πουλάκι στο βίντεο δεν δείχνει κααθόλου ενοχλημένο. Το αντίθετο μάλιστα. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι πρόκειται για αυτό που είπα πιο πάνω. Δοκίμασες να το κάνεις μπάνιο?
Τα πουλιά που παράγουν αρκετή σκόνη πτερώματος μπορεί να κάνουν έναν χαμηλό συριγμό ενίοτε στην αναπνοή τους επειδή η σκόνη μπαίνει στα ρουθούνια τους και δεν μπορούν να την αποβάλλουν μιας και δεν πετούν και η σκόνη δεν απομακρύνεται αλλά μένουν εγκλωβισμένα με αυτήν. Ο καλύτερος τρόπος για να καθαρίσουν τα ρουθούνια του είναι το μπάνιο με χλιαρό νερό.
 
@Φοίβος Ναι αυτό πιστεύω και εγώ. Δεν το κάνει μόνο όταν ενοχλείται. Προσπάθησα σήμερα για το μπάνιο αλλά δεν του αρέσει, και φεύγει συνέχεια. Θα το προσπαθήσω ξανά αύριο λίγο πιο πεισματικά να δω αν θα βοηθήσει.
 
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τη βοήθειά σας. Ελπίζω να φτιάξει. Δεν ξέρω αν τον ενοχλεί πραγματικά ή είναι απλώς ο ήχος αλλά καλο θα ήταν να έφευγε.
 
Αφού το πουλάκι είναι ήμερο μπορείς να ακουμπάς μία σταγόνα χλιαρό νερό με το δάχτυλό σου σε κάθε ρουθούνι. Πολλές φορές έτσι καθαρίζω τα ρουθούνια στο κοκατου μου.
 
Back
Top