Γενικά Ήχος καναρινιού

Chrysa1982

PB New Member
Εγγραφή
26 Δεκ 2022
Μηνύματα
23
Πόλη
θεσσαλονικη
Καλημέρα παιδιά και καλή εβδομάδα!
Έχω ένα υπέροχο λευκό υπολειπόμενο καναρίνι εκ Νάπολης,το οποίο ακούω να κάνει μια στο τόσο έναν ήχο,όπως κάνουμε εμείς σα να κολλάνε τα χείλη μας.
Τρώει-πίνει-πετάει κανονικά.
Τί μπορεί να είναι;
 
Χωρίς να έχω την εμπειρία, σε εμένα ακούγεται σαν ακάρεα τραχείας, αλλά θα μπορούσε να ήταν κ κάτι άλλο. Το καλύτερο πριν χειροτερέψει, θα ήταν να το πας σε πτηνιατρο να γίνει η διάγνωση κ να δοθεί η κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή.
 
@Chrysa1982
Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα.
Στο video φαίνεται ότι το πουλάκι τρώει, επομένως είναι φυσιολογικό να ακούγεται κάποιος θόρυβος.
Κελαηδαει ή έχει σταματήσει λόγω πτερόρριας;
Αυτό που γνωρίζω για τα λευκά υπολειπόμενα καναρίνια είναι ότι χρειάζονται να τους δίνεις βιταμίνη Α γιατί δεν μπορούν να την συνθέσουν μόνα τους, καθώς και ένα μείγμα σπόρων χωρίς ρούπσεν (για να μην βάψει) και ουδέτερη αυγοτροφή.
 
@Chrysa1982 χωρίς διάγνωση από γιατρό ότι είναι σίγουρα ακάρεα τραχείας (που δεν είναι κ το πιο συνηθισμένο να συμβαίνει) δεν είναι σωστό να δίνουμε μόνοι μας φάρμακο για αυτό.
[automerge]1690356857[/automerge]
Αν ο ήχος ακούγεται όταν τρώει κ μόνο, τότε έχει δίκιο ο Βάιος @Vada κ δεν υπάρχει θέμα για ακάρεα.
 
Ο ήχος γίνεται όταν δεν τρώει.
Έστειλα το βιντεο στον άνθρωπο απο τον οποίο το πήρα κ μου είπε να πάω σε 1 pet shop κ να πάρω φάρμακο για ακάρεα
 
@Chrysa1982 Χρύσα μου μπορεί κ να είναι αλλά μπορεί κ να είναι κάτι άλλο του αναπνευστικού. Ο πτηνιατρος θα δώσει φάρμακο κατόπιν εξέτασης κ οχι υπάλληλος σε πετ σοπ που μπορεί να πέσει μέσα αλλά μπορεί κ όχι. Είσαι Θεσσαλονίκη κ έχεις επιλογές πτηνίατρων.
Από ότι έχω διαβάσει ένας πιθανός (όχι σίγουρος) τρόπος για να δεις αν έχει ακάρεα, είναι να βρέξεις τα πούπουλα του λαιμού ώστε να δεις το δέρμα του κ με ένα φακό να δεις αν έχει μαύρα στίγματα (έτσι φαίνονται τα ακάρεα). Διάβασε αυτό κ αλλά κ τα επισυναπτόμενα (άρθρο κ σχετικές οδηγίες από @ΙΩΑΝΝΗΣ@ κ @mgerom. ) Ένα αποτελεσματικό φάρμακο θεωρείται το pulmosan. Του δίνεις χύμα τροφή;


 
Τελευταία επεξεργασία:
αν έχει μαύρα στίγματα
σαν τελιτσες καλύτερα.
Γνωρίζετε μήπως καλό πτηνίατρο κοντά σε πυλαία;
Δεν έχω ιδέα από Θεσσαλονίκη. Στην λίστα που σου επισυναψα στο #4 έχει τους πτηνιατρους κ για Θεσσαλονίκη. Δεν μπορώ να τους απομονώσω με το κινητό.
 
Ευχαριστώ πάρα πολύ
Θα πάρω τηλέφωνο τον Άγιο των ζώων,τον κτηνίατρο Παύλο Νοταρίδη.Όλοι οι άλλοι μπροστά του δεν είναι τίποτα
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Έχεις ρωτήσει αν έχει γνώσεις για πτηνά ? Γιατί αν δεν έχει πραγματικές γνώσεις και διαγνωστικά μέσα για να σου πει τι πρόβλημα υφίσταται θα είναι σαν να πηγαίνεις σε παθολόγο για να τσεκαρεις τα μάτια σου για παθήσεις πέρα από μυωπία.
Sorry για το ακραίο ίσως χιουμοριστικό παράδειγμα αλλά δεν θυμάμαι να αναφέρεται το όνομα για θεσσαλονικη
Μπορεί να είναι τέλειος κτηνίατρος για διάφορα pets αλλά να μην μπορεί να καλύψει όπως ένας πτηνιατρος.
Μακάρι όλα να πάνε καλά για το καναρίνι.
 
@Chrysa1982 εχει εξειδίκευση στα πτηνά;
Όλοι οι άλλοι μπροστά του δεν είναι τίποτα
Χαχαχα. Αφού δεν ξέρεις τους άλλους δεν μπορείς να κάνεις σύγκριση! Αλλά υποθέτω σε έχει εντυπωσιάσει ο κτηνίατρος. Του έχεις πάει στο παρελθόν άλλο πουλάκι;
 
@Chrysa1982 κοίτα μπράβο του για το λιοντάρι στο τσίρκο. Βέβαια το μόνο που σκέφτομαι είναι τι να απέγινε το λιονταράκι όταν κλείσανε τα τσίρκο.
Σημασία έχει βέβαια αν έχει εξειδίκευση στα πτηνά.
 
@Chrysa1982 Μια γιγαντοσωμη "γατα" ειναι στην ουσια. Συγκρινε διαστασεις με το καναρινι σου και το βαρος του.
Πχ ποσο ευκολα(θεωρητικα) ναρκωνεις ενα ζωο 200 κιλων+ και ποσο ριψοκινδυνο ειναι να ναρκωσεις καναρινι
Αλλο ο σκυλος/γατα άλλα τα ιπποειδη άλλα τα φιδια /ιγκουανα/αραχνες άλλο τα πτηνα.
Μακαρι να εχει τις απαραιτητες γνωσεις και διαγνωστικα μεσα. Ολα να πανε καλα και παλι
 
@Chrysa1982
Χρύσα, δυστυχώς έπεσες στην παγίδα της διάγνωσης μέσω τηλεφώνου.
Το μεγαλύτερο λάθος δεν είναι δικό σου, είναι του γιατρού που ενώ έπρεπε να σου πει να το πας από το ιατρείο να το εξετάσει σου έδωσε τηλεφωνικά μια αντιβίωση και ένα ακαρεοκτόνο.
Καταλαβαίνω ότι ανησυχείς και θέλεις το καλύτερο για το πουλάκι σου, όμως πιστεύω ότι δεν το χειρίστηκες σωστά.
Η σωστή μέθοδος διάγνωσης κάποιας ασθένειας στα πτηνά γίνεται αποκλειστικά με κλινικά και εργαστηριακά ευρήματα που προκύπτουν από την αντικειμενική εξέταση του, σε κάποιο γιατρό με γνώσεις στην Παθολογία των πτηνών.
Δεν απάντησες άν κελαηδάει, γιατί άν κελαηδάει δεν υπάρχει περίπτωση να έχει ακάρεα στην τραχεία.
 
Back
Top