Ασθένειες Όγκος μεγέθους καρυδιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης cosmo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

cosmo

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουν 2009
Μηνύματα
2
Πόλη
Κερατσίνι
Γεια σας και απο μένα,
Είμαι καινούργιος στην παρέα και θα ήθελα την βοήθεια κάποιου. Αντιμετωπίζω πρόβλημα με ένα μεγάλο όγκο που έχει παρουσιαστεί σε ένα αρσενικό στο πίσω μέρος του και που μεγαλώνει διαρκώς. Στην αρχή προσπάθησα να το αντιμετώπισω με Bedatin αλλά δεν κατάφερα τίποτα. Μετά του έκανα δύο 7ήμερες θεραπείες με ενδιάμεση παύση 2 ημερών με astrycycline χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Μετά προσπάθησα με 10ημερη θεραπεία με Sivotine και πάλι όμως χωρίς αποτέλεσμα. Επίσης παρατήρησα ότι οι όγκοι του βγαίνουν ο ένας πάνω στον άλλο με αποτέλεσμα σήμερα που γράφω να αποτελούν το 1/4 της συνολικής μάζας του πουλιού. Όποιος μπορεί να με βοηθήσει παρακαλώ ας μου απαντήσει μήπως και το σώσω.
 
Τα φάρμακα, εναλλαγή, δόσεις - διάρκεια - ενδιάμεσες παύσεις ο γιατρός που είδε το πουλάκι δεν τα συνέστησε; Tι λέει τώρα ο γιατρός για τους όγκους που μεγάλωσαν και αποτελούν πλέον μεγάλο μέρος του σώματός του; Το ξαναείδε; Αν μπορείς ανέβασε fotos για να καταλάβουν τα έμπειρα μέλη του φόρουμ & να βοηθήσουν!
 
Γεια σας και απο μένα,
Είμαι καινούργιος στην παρέα και θα ήθελα την βοήθεια κάποιου. Αντιμετωπίζω πρόβλημα με ένα μεγάλο όγκο που έχει παρουσιαστεί σε ένα αρσενικό στο πίσω μέρος του και που μεγαλώνει διαρκώς. Στην αρχή προσπάθησα να το αντιμετώπισω με Bedatin αλλά δεν κατάφερα τίποτα. Μετά του έκανα δύο 7ήμερες θεραπείες με ενδιάμεση παύση 2 ημερών με astrycycline χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Μετά προσπάθησα με 10ημερη θεραπεία με Sivotine και πάλι όμως χωρίς αποτέλεσμα. Επίσης παρατήρησα ότι οι όγκοι του βγαίνουν ο ένας πάνω στον άλλο με αποτέλεσμα σήμερα που γράφω να αποτελούν το 1/4 της συνολικής μάζας του πουλιού. Όποιος μπορεί να με βοηθήσει παρακαλώ ας μου απαντήσει μήπως και το σώσω.

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να σταματησεις να 'προσπαθεις' και να του 'κανεις' και να πας το πουλι σ'εναν γιατρο το συντομοτερο! https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
Φυσικά τα φάρμακα (εκτός του Betadin) τα έδωσα μετά από επίσκεψη σε γιατρό. Η απάντηση του γιατρού είναι ότι δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα γιατί το πιθανότερο είναι το πουλάκι να πεθάνει από αιμοραγία αν προσπαθήσουμε να το αφαιρέσουμε με νυστέρι. Συνέστησε και άλλη θεραπεία με astrycycline αλλά πλέον φοβάμαι μήπως το επιβαρύνω πολύ με τόσα φάρμακα!
 

Συνημμένα

  • ogkos1.webp
    ogkos1.webp
    49,3 KB · Προβολές: 146
  • ogkos2.webp
    ogkos2.webp
    36,2 KB · Προβολές: 155
  • ogkos3.webp
    ogkos3.webp
    35,7 KB · Προβολές: 173
  • ogkos4.webp
    ogkos4.webp
    34,9 KB · Προβολές: 164
Ειπε τι ειδους ογκοι υποψιαζεται πως μπορει να ειναι; Ειναι λογικο πως για να εχουν πια αυτο το μεγεθος, η επισκεψη στον γιατρο καθυστερησε πολυ! Εγω παρ'ολα αυτα, θα ζητουσα και για μια δευτερη γνωμη γιατρου. Ευχομαι το καλυτερο για το πουλακι!
 
δειχνει για κυστη απο εγκλωβισμενο φτερο μαλλον.χρειαζεταιο γιατρο!
 
... Και αν και δεν φαίνεται και καθαρά, όπως λέει ο Δημήτρης, είναι μάλλον φτερά και όχι μόνο ένα. Πιθανά, η διατροφή να ήταν ελλειπής, ή να έλειπε το μπάνιο, γιατί αν είναι γενικευμένη κατάσταση και δεν είναι μεμονωμένο περιστατικό, κάτι τέτοιο συμβαίνει. Προφανώς η κύστη έχει μορφοποιηθεί σε όγκο. Ό,τι και να 'ναι, επειδή δεν διευκρινιζεις αν η θεραπεία συστήθηκε από γιατρό, πέρα από το τι λεμε εμείς, θέλει οπωσδήποτε και σύντομα ειδικό
 
Είναι πολλά έγκλειστα φτερά με ταυτόχρονη μόλυνση.
Δεν μπορείς, δυστυχώς, τώρα πλέον να το γλυτώσεις.
Αφαίρεση έπρεπε να είχε γίνει όταν ξεκίνησε η πρώτη κύστη
και να υπήρχε συνεχής παρακολούθηση για να αφαιρούνται σχεδόν άμεσα και οι επόμενες.
- Είναι πουλάκι που έχει βγεί απο δικό σου ζευγάρωμα;
 
Παρ'ολα αυτα εγω θα σε συμβουλευα να προσπαθησεις, κανε και μια επισκεψη στον γιατρο μου, εχει εμειρια στις Κύστεις
 
και εγω πιστευω οτι ειναι φτερα που εχουν γυρισει προς τα μεσα και πολες φορες οφιλεται σε κακη επιλογη των γονεων
 
Back
Top