Ασθένειες Όγκος σε κανάρα, τι μπορεί να είναι;

alexandr0ss

PB Member
Εγγραφή
1 Ιαν 2009
Μηνύματα
138
Πόλη
Ηράκλειο
Καλησπέρα... Πριν απο λίγο παρατήρησα έναν όγκο που έχει η κανάρα μου στο αριστερό της φτερό, και στενοχωρήθηκα πολύ... Την πήρα και την κοίταξα, και είναι ένας όγκος περίπου σε μέγεθος ζαριού, κόκκινος, ανάμεσα στα φτερά... Δέν ξέρω πολλά απο αυτά, ούτε έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο... Εντωμεταξύ, είναι πολύ καθαρό πουλί, κάνει το μπάνιο της κάθε μέρα, τρώει, νεράκι κτλ όλα κανονικά... Και σήμερα έκανε μπάνιο το πρωϊ κανονικά... Τί μπορεί να είναι άραγε... μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Βάζω και τις σχετικές φωτογραφίες...☹
 

Συνημμένα

  • resized-1.webp
    resized-1.webp
    29,5 KB · Προβολές: 116
  • resized-2.webp
    resized-2.webp
    59,3 KB · Προβολές: 152
  • resized-3.webp
    resized-3.webp
    53,6 KB · Προβολές: 133
  • resized-4.webp
    resized-4.webp
    32,9 KB · Προβολές: 116
  • resized-5.webp
    resized-5.webp
    51,9 KB · Προβολές: 121
Αλέξανδρε, πληκτρολόγησε την λέξη -κυστες- στην αναζήτηση και
φαντάζομαι θα σου βγάλει πολλές συζητήσεις που υπάρχουν για το θέμα.
 
Μόνον με επέμβαση, δυστυχώς.Ανοιγμα, καθαρισμός και ιώδιο.
Αν καθαριστεί καλά και ιδιαίτερα αν είναι σε κάπως αρχικό στάδιο
δεν υπάρχει πρόβλημα.Βέβαια δεν μπορεί να γίνει απο κάποιον
που το αντιμετωπίζει για πρώτη φορά. ☹
 
Κρίμα, αύριο θα την πάω σε κτηνίατρο. Γνωρίζετε κανέναν καλό γιατρό εδώ στις περιοχές Μαρούσι - Ηράκλειο - Ιωνία;
 
ποπο πολυ κακο αυτο το πα8ενουν σιχνα τα πουλια και απο που το πα8ενουν;
 
Απο οτι κατάλαβα απο τα άρθρα των παιδιών, είναι φτεράκια που γυρίζουν προς τα μέσα επειδή είναι πολύ μαλακά και έτσι μαζεύεται υγρό στο σημείο εκείνο... Κάτι ανάλογο παθαίνει και ο άνθρωπος καμιά φορά με τις μαλακές τρίχες...
Και έχει δίκιο το άρθρο, γιατί η θηλυκιά μου όταν άνοιγα τα φτεράκια της για να βγάλω τις φωτογραφίες, είναι σαν μεταξένια, λυγίζουν πολύ εύκολα... Οπότε δυστυχώς κινδύνευε να πάθει αυτό που έπαθε, λόγω του φτερώματος...
Όμως θα μας το καθαρίσει ο γιατρός, και με τις σωστές βιταμίνες θα το ξεπεράσουμε. Γιατί ετοιμάζεται να γίνει ξανά μαμά τον Ιανουάριο... Να μη μας ταλαιπωρούν τέτοια θέματα :)
 
... Όμως θα μας το καθαρίσει ο γιατρός, και με τις σωστές βιταμίνες θα το ξεπεράσουμε. Γιατί ετοιμάζεται να γίνει ξανά μαμά τον Ιανουάριο... Να μη μας ταλαιπωρούν τέτοια θέματα :)
Θα έλεγα μάλλον να το ξεχάσεις αυτό. Τα παιδιά που ασχολούνται με ΓΚΛΟΣΤΕΡ ελπίζω
να σε ενημερώσουν με λεπτομέρειες, αλλά απ' ότι ξέρω αποφεύγουν να βάζουν τέτοια πουλιά για ζευγάρωμα. ☹
 
Το περίεργο είναι οτι πέρυσι που την αγόρασα (Νοέμβριο) δέν είχε τέτοιο πρόβλημα...Ιανουάριο ζευγάρωσε, έκανε αυγά, όλα κανονικά... Βέβαια την είχα ζευγαρώσει με ένα κλασσικό κίτρινο αρσενικό, και ένα απο τα μωρά τους είναι και ο μικρός που έχω στο avatar μου...Φέτος λοιπόν γιατί... Μήπως φταίω εγώ, μήπως μου διέφυγε κάτι, κάποια βιταμίνη και τώρα με την πτερόρροια της βγήκε το πρόβλημα; Αλλιώς, λογικά θα έπρεπε να το είχε και πέρυσι...
 
Οχι δεν είναι δικό σου λάθος. Σχεδόν πάντα (ή τουλάχιστον τις περισσότερες φορές)
το παρουσιάζουν τον δεύτερο χρόνο.

Υ. Γ Το σωστό θα ήταν να πώ οτι έχεις κάνει κι' εσύ ένα λάθος αλλά ΟΧΙ αυτό που αναρωτιέσαι.
Το λάθος είναι οτι δεν έκανες έναν έλεγχο στο πτέρωμα των πουλιών πριν τα ζευγαρώσεις.
Αλλά τέτοια λάθη κάνουμε όλοι, μέχρι να πάθουμε.
 
Μάκη αν δέν υπήρχε το forum, πολλά δέν θα ήξερα ακόμα και σήμερα...η αλήθεια είναι οτι οι πληροφορίες που παίρνω απο εδώ, με έχουν βοηθήσει πάρα πολλές φορές..
Και τώρα τί κάνουμε; έτσι θα την αφήσω; δέν θα ζευγαρώσει; Είναι κρίμα για το πουλάκι...☹
Αυτό το πρόβλημα δηλαδή δέν λύνεται με κάποια extra βιταμίνη που να δυναμώνει τα φτερά;
 
Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις κάτι.
Θα έλεγα όμως, να κάνεις λίγο υπομονή ώστε να πάρεις απαντήσεις και απο παιδιά
που έχουν χρόνια ασχοληθεί με αυτήν την ράτσα μήπως και έχουν κάτι να σε συμβουλεύσουν.
Προς το παρόν φρόντισε για την υγεία της.
 
εχει να κανει με τον τυπο του φτερωματος. (buff-yellow). Δεν τα ξερω ουτε εγω καλα. Ισως εδω κατατοπιστεις https://community.petbirds.gr/threads/Διάκριση-του-τύπου-πτερώματος-καναρινιών.17714/

http://www.houseofcrests.com/gallery_of_articles_page_4.htm

δυστυχως το glostercanary.gr ειναι αυτο τον καιρο κλειστο για να σε παραπεμψω που τα ειχα διαβασει. Οπως σου ειπε και ο κ μακης ισως πιο εμπειροι να σε διαφωτισουν καλυτερα.
 
Back
Top