Ασθένειες Όγκος στην πλάτη της κανάρας

giwrgoskanar

PB New Member
Εγγραφή
21 Μαϊ 2017
Μηνύματα
120
Πόλη
Καρδίτσα
καλησπερα φιλοι μου, σας γραφω παλι για μια αρρωστια που εχει χτυπησει μια απο τις καναρες μου! ξαφνικά σημερα το πρωι παρατηρησα το ματι μια καναρας μισοκλειστο και εχει πρηστει γυρω γυρω το δερμα της ενω παραλληλα στην πλατη της εχει βγαλει αυτον τον ογκο!
61091
μια αλλη καναρα περυσι το καλοκαιρι που ειχε παθει το ιδιο με το ματι της δεν μπορεσα να την σωσω καθως το εψαξα το θεμα ειχα παρει τηλεφωνα σε πτηνιατρους και μου ειπανε οτι δεν υπαρχει θεραπεια.. Υ. Γ . σχεδον ολα τα καναρινια που εχω αγορασει αρρωστησανε! Και ζουνε μεσα στο σπιτι μου! Δεν ξερω τι φταιει ειλικρινα!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Γιώργο σχετικά με τα μάτια προφανώς είναι θέμα μικροβίων από το τρίψιμο στις πατήθρες. Τώρα για την πλάτη, από ότι δείχνει είναι μία κύστη του φτερώματος. Δεν μπορείς να κάνεις πολλά παρά μόνο να το βοηθήσεις να ανοίξει. Δεν κινδυνεύει το πουλί. Καλό θα ήταν όμως να πας τα πουλιά σε ένα γιατρό.
 
Μήπως είναι κάποια κύστη;
Δεν μπορώ να διακρίνω από την φωτογραφία...
Στο υστερόγραφο ίσως απαντάς μόνος σου...
Το σπίτι από μόνο του, χωρίς να πληρούνται κάποιες προϋποθέσεις, δεν είναι ο κατάλληλος χώρος διαμονής των καναρινιών μας.
 
από ότι δείχνει είναι μία κύστη του φτερώματος. Δεν μπορείς να κάνεις πολλά παρά μόνο να το βοηθήσεις να ανοίξει. Δεν κινδυνεύει το πουλί.
ναι θα προσπαθησω να το ανοιξω και να το καθαρισω!
[automerge]1551227541[/automerge]
Το σπίτι από μόνο του, χωρίς να πληρούνται κάποιες προϋποθέσεις, δεν είναι ο κατάλληλος χώρος διαμονής των καναρινιών μας.
φετος θα φτιαξω χωρο εκτος σπιτιου για να τα εχω ολα εκει! Μου ειπανε κατι για lams οτι ειναι αυτο στην πλατη!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Σε περίπτωση που θα ήθελες μια γνώμη ποιο εξειδικευμένη βρήκα έναν κτηνίατρο στην Καρδίτσα που ειδικεύεται και στα πτηνά. Δες εδω.

Γνώμη μου, εφόσον έχεις μαζικό πρόβλημα, είναι ότι εκτός από το να εντοπίσεις τα αίτια αυτής της "επιδημίας" είναι να επανεκτιμήσεις και ενδεχομένως να αναθεωρήσεις τις συνθήκες, διαμονής, διατροφής και υγιεινής των μικρών μας φίλων.
 
@giwrgoskanar δεν μας γράφεις το είδος των καναρινιών που εκτρέφεις...

Θέλει λίγο προσοχή στην επιλογή των γεννητορων σχετικά με το πτέρωμα τους, μαλακόπτερα/σκληρόπτερα...
 
@giwrgoskanar δεν μας γράφεις το είδος των καναρινιών που εκτρέφεις...
εχω 2 ζευγη gloster και 2 ζευγη ντοπια σπυρο! Και οι καναρες οι gloster ειναι απο τοιν ιδιο εκτροφεα που της αγορασα πριν 2 χρονια και γιαυτο βγηκαν και οι 2 σκαρτες εχω ακουσει τα χειροτερα λογια για αυτον!
[automerge]1551307185[/automerge]
Σε περίπτωση που θα ήθελες μια γνώμη ποιο εξειδικευμένη βρήκα έναν κτηνίατρο στην Καρδίτσα που ειδικεύεται και στα πτηνά. Δες εδω.
σε ευχαριστω που εψαξες αλλα δεν μπορει να με βοηθησει καποιος κτηνιατρος απο την καρδιτσα! Δεν ξερουν τιποτα για τα πουλια μονο για τα κοτοπουλα η τα περιστερια!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
... Εχω 2 ζευγη gloster και 2 ζευγη ντοπια σπυρο! Και οι καναρες οι gloster ειναι απο τοιν ιδιο εκτροφεα που της αγορασα πριν 2 χρονια και γιαυτο βγηκαν και οι 2 σκαρτες...

Θα στοιχημάτιζα ότι έχεις γκλοστεράκια...
Δεν υπάρχουν σκάρτα πουλιά μόνο λάθος πρακτικές και άγνοια...
Αν είσαι σε διαδικασία ζευγαρώματος, διάβασε, ρώτησε, μάθε σχετικά με τη διαχείριση τους.
 
εχω ασχοληθει αρκετα με το θεμα σπυρο και εχω διαβασει πολλα! σε ευχαριστω για το ενδιαφερον! Και οτι απορια εχω εδω ειστε εσεις για να μου την λυσετε και να με διδαξετε περισσοτερο!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top