Ασθένειες Όγκος στο μάτι σε θηλυκό καναρίνι

ntelalis

PB New Member
Εγγραφή
18 Ιουλ 2009
Μηνύματα
3
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Ο αδερφός εδώ και καιρό είχε δυο πουλακια ένα αρσενικό και ενα θυληκό. Δυστηχώς όμως το αρσενικό ψόφισε (μαλλον γιατί τον τελευταίο καιρό δεν τα φρόντιζε). Σήμερα μου έφερε την ζευγαρώστρα του μαζί με το θυληκό επειδή το θυληκό έβγαλε έναν όγκο πάνω απο το ματι του που δυστηχώς το έχει καλύψει (αν και πριν φαινόταν λίγο το ματάκι του) Τι μπορώ να κάνω για να το σώσω;

Πάντως το καναρίνι είναι πολύ ζωηρό, τρώει και πίνει κανονικά

Υ. Γ. Ξέχασα να πω πως εχει την τάση να το ξύνει συχνά πυκνά
 

Συνημμένα

  • 16072009076.webp
    16072009076.webp
    41,3 KB · Προβολές: 338
  • 16072009077.webp
    16072009077.webp
    37,7 KB · Προβολές: 302
Πήγα σε ενα petshop και ο ιδιοκτήτης που του το έδειξα μου είπε να βάλω betadine σε μορφή αλοιφής.. χθές του έβαλα πρώτη φορά γιατί ήταν κυριακή προχθές. Πάντως ο όγκος έχει μεγαλώσει πάρα πολύ, σχεδόν διπλάσιος. Όποιος ξέρει τι άλλο μπορώ να κάνω, ας πει παρακαλώ... Του βάζω betadine 2 φορές τη μέρα, αλλά πολύ φοβάμαι ότι το πουλί στο τέλος θα ψοφίσει απο το stress. Δεν είμαι καλός στο να το πιάνω εύκολα και το ταλαιπωρώ...
 
Δεν εχει καμια δουλεια ή αρμοδιοτητα ο εμπορος - μαγαζατορας να δινει ιατρικες συμβουλες διοτι πολυ απλα δεν ειναι αυτη η δουλεια του. Ουτε εσυ βεβαια πρεπει να ζητας ιατρικες συμβουλες απο αυτους. Αρμοδιοι ειναι οι γιατροι που εχουν σπουδασει να το κανουν. 😉 Τις περισσοτερες φορες αν οχι ολες, οι μαγαζατορες, δεν ξερουν τι τους γινεται.

Δες εδω για να βρεις εναν πτηνιατρο και πηγαινε το, το συντομοτερο. https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/


και μην βαζεις μπεταντιν στο ματι χωρις να ξερεις αν κανει.
 
Επειδή είμαι τελείως ασχετος... Πόσο περίπου είναι η χρέωση των πτηνιάτρων; Είμαι απόφοιτος Λυκείου και το μπάτζετ δεν ειναι μεγάλο...Αν το παω σε έναν κτηνίατρο που είναι κοντά μου θα μπορέσει να του κάνει τίποτα;

Εσύ με την όποια πείρα έχεις, μπορείς να καταλάβεις αν το πουλί μπορεί να ανακάμψει; Μπορώ να βγάλω και άλλη φωτογραφία, για να δεις πόσο χειροτέρεψε...
 
Επειδή είμαι τελείως ασχετος... Πόσο περίπου είναι η χρέωση των πτηνιάτρων; Είμαι απόφοιτος Λυκείου και το μπάτζετ δεν ειναι μεγάλο...Αν το παω σε έναν κτηνίατρο που είναι κοντά μου θα μπορέσει να του κάνει τίποτα;

Εσύ με την όποια πείρα έχεις, μπορείς να καταλάβεις αν το πουλί μπορεί να ανακάμψει; Μπορώ να βγάλω και άλλη φωτογραφία, για να δεις πόσο χειροτέρεψε...

Αν αναφερεσαι προσωπικα σε εμενα δεν μπορω να κρινω την κρισιμοτητα της καταστασης του πουλιου ουτε και να σου πω ποσο θα σου παρει ο πτηνιατρος. Συζητησε το και με τους γονεις σου και ισως θελουν να σε βοηθησουν. 😉

Οταν ομως αναλαμβανουμε να εχουμε ενα ζωο πρεπει να εχουμε στο μυαλο μας οτι εχει κι αυτο τα εξοδα του αναμεσα στα οποια και η ιατρικη περιθαλψη που δικαιουται αφου το κραταμε κοντα μας.
 
Καλημερα ntelalis
(και οποιο άλλος φίλος μπορεί να με βοηθήσει)
σε παρακαλώ πολυ μπορείς να μου απαντήσεις τι έχει γινει με το καναρινάκι σου;
Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα παρουσιασθηκε και σε ενα δικο μου μωράκι που εχει γεννηθεί στις 2/7/2009.
και επειδή δεν μπορώ να αναρτήσω προς το παρόν φωτογραφία
με τα δικάμου καναρίνια ας δουν τις δικές σου.

Εαν εξαιρεσω το πρόβλημα το αισθητικό το πουλάκι είναι μια χαρα. Μεχρι να βρώ γιατρό το καθάριζα με betatin και το εχω βάλει μονο του σε κλουβι. Ο γιατρος μου εδωσε αντιβιωση την
chlor - tetracylin+
& multi vitamin να βαζω στο νερό για μια βδομάδα.
Ολα θα ηταν καλα εαν εχθες το απόγευμα δεν διαπίστωνα ότι αρχίζει να ερεθίζεται και το ματακι της μαμας (Μπουλίτσας).
Και επειδή ο πτηνίατρος ειναι σε διακοπες έβαλα την μαμα σε αλλο κλουβι μονη της και της ξεκίνησα την ιδια φαρμακευτική αγωγή.
Παρακαλώ για την βοηθεια σας και την εμπειρία σας.
 
Back
Top