Ζητώ να μου χαρίσουν Όποιος μπορεί να μου χαρίσει κανάρα θα ήμουν ευγνώμων

konstant_nos

PB New Member
Εγγραφή
23 Οκτ 2014
Μηνύματα
10
Πόλη
Λάρισα
Καλησπέρα σε ολους, σημερα δυστυχως εχασα την καναρα μου, ειχε 2-3 μερες που δεν ητανε καλα. Οποιος θα μπορουσε να μου χαρισει θα ημουν ευγνωμων. Περιοχη Λαρισα...
 
Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου, δυστυχως ειναι δυσκολο να ερθω προς τα εκει... Σε ευχαριστω πολυ που προσφερεσαι...
 
Θεωρητικά για να μπορεί κάποιος να σου χαρίσει αυτό που ζητάς θα πρέπει τουλάχιστο να δείξεις βελτίωση στο χώρο διαβίωσης των πτηνών που έχεις. Αν θυμάμαι καλά υπήρχε ένα μικρό θέμα σε κάποιο πόστ με την κατάσταση των κλουβιών
20141023_173348.jpg
Αν λοιπόν έχεις βελτιώσει αυτή τη διαβίωση, υπάρχει χώρος καθαρός και περιποιημένος και μπορείς να έρθεις Βόλο να το πάρεις... μπορώ να σου χαρίσω μια κοπελιά ως ένδειξη αναγνώρισης της προσπάθειά σου για βελτίωσης της εκτροφής σου.
 
Ρε παιδια ρι θεμα ειχε η διαβιωση των πτηνών μου; Τα κλουβια τους ειναι πεντακαθαρα, περιποιουμε τα πουλακια σε καθημερινη βαση. Επισης απο θεμα τροφων επειδη εχω λιγα κ εχω την δυνατοτητα προσπαθω να τους δινω τις καλυτερες τροφες κ βιταμινες... Δεν το καταλαβαινω αυτο με το θεμα τις διαβιωσης τους...
 
Νομίζω ότι εννοεί τα κλουβιά είναι παλιά, κ ο χώρος απροστατευτος απο αρπακτικά... Κ το κρύο..
 
Τα κλουβια εχουνε 2 σιτες απ'εξω ειναι δυνατον να μιλαμε κι αλλο για την προστασια τους; Αυτην την στιγμη που ειναι χειμωνας ειναι μεσα σε ειδικη κατασκευη σαν ραφι με πλεξιγκλας κ ναιλον πολυ χοντρο. Συγγνωμη αλλα αν δεν εχουμε καταλαβει τι βλεπουμε καλο ειναι να μην κρινουμε. Δεν πιστευω οτι εχει αντιλειφθει κανεις την πραγματικη κατασταση... Κριμα...
 
Έχεις ανεβάσει φώτο με την προστασία τώρα χειμώνα; δεν έχω δει κάτι αν είναι έτσι σορρυ από μεριά μου.
 
Τα κλουβια εχουνε 2 σιτες απ'εξω ειναι δυνατον να μιλαμε κι αλλο για την προστασια τους; Αυτην την στιγμη που ειναι χειμωνας ειναι μεσα σε ειδικη κατασκευη σαν ραφι με πλεξιγκλας κ ναιλον πολυ χοντρο. Συγγνωμη αλλα αν δεν εχουμε καταλαβει τι βλεπουμε καλο ειναι να μην κρινουμε. Δεν πιστευω οτι εχει αντιλειφθει κανεις την πραγματικη κατασταση... Κριμα...
Δεν θα πρέπει να σε στεναχωρεί κάτι τέτοιο αλλά να σε πεισμώνει... μια δυο φωτογραφίες και θα πάψουν όλοι (κι εγώ μαζί) να έχουμε τις όποιες ενστάσεις.
Δυστυχώς, κάποιοι από μας στο παρελθόν έχουμε κάνει σοβαρά λάθη (πρώτος εγώ) σχετικά με τη σωστή διαβίωση των πτηνών... και μαθαίνοντας από τα λάθη μας προτρέπουμε τους φίλους να κάνουν το ίδιο. Διαισθάνομαι πως κι εσύ πιστεύεις πως αυτό δεν είναι απαραίτητα και κακό... έτσι δεν είναι;
Καμιά φορά να επιτρέπουμε σε όλους την υπερβολή, αν ο στόχος είναι ο κοινός... Τα πτηνά μας. Άλλωστε μέσα από την υπερβολή αναδεικνύεται το πρόβλημα... επιπρόσθετα δεν είναι λίγα αυτά που βλέπουμε όλοι μας σε ιστοσελίδες κοινωνικής δικτύωσης...

dirty-cage-800.webp
πηγή
 
Τα κλουβια εχουνε 2 σιτες απ'εξω ειναι δυνατον να μιλαμε κι αλλο για την προστασια τους; Αυτην την στιγμη που ειναι χειμωνας ειναι μεσα σε ειδικη κατασκευη σαν ραφι με πλεξιγκλας κ ναιλον πολυ χοντρο. Συγγνωμη αλλα αν δεν εχουμε καταλαβει τι βλεπουμε καλο ειναι να μην κρινουμε. Δεν πιστευω οτι εχει αντιλειφθει κανεις την πραγματικη κατασταση... Κριμα...

Κωνσταντινε μη θιγεσαι χωρις λογο. Δεν σε κρινει κανεις, απλα σου δινονται συμβουλες για βελτιωση των συνθηκων διαβιωσης των πουλιων σου. Το τι θα εφαρμοσεις σαφως εσυ ειναι αποκλειστικα δικο σου θεμα. Η σκουρια που φανηκε στα καγκελα της εξωτερικης φωλιας και ισως και στα καγκελα σε σημεια των κλουβιων (και λεω ισως διοτι δεν ειναι κοντινες και καθαρες οι εικονες) ειναι ενα γεγονος που θα πρεπει να σε απασχολησει.
 
Sorry guys δεν θιγομαι, απλα απογοητευτηκα... αν καποιος το εχει εστω μεσα απο τις εικονες η απο κοντα θα ημουνα σε θεση να ακουσω οποιαδηποτε συμβουλη η προταση που θα ειχε να μου κανει. Εδω χωρις να εχετε μια πραγματικη εικονα απλα κρινετε τον χωρο κ τον τροπο διαβιωσης των πτηνων μου. Ξαναλεω... ΚΡΙΜΑ... Δεν πειραζει μολις βρω δουλεια θα παω να αγορασω ενα καναρινακι, εξαλλου ειναι πολυ δυσκολο αυτο που ζηταω... Μπορει να κλειδωσει το θεμα πλεον... Λυπαμαι πολυ...
 
Έλα βρε Κωνσταντίνε τώρα, λογικό να αισθάνεσαι θιγμένος αλλά τα παιδιά θέλουν να βεβαιωθούν ότι θα δώσουν το πουλάκι σε καλά χέρια και ίσως αυτός είναι ένας λόγος να φαίνονται κάπως πιεστικοί.
Μην αμφιβάλλεις ότι άνθρωποι που ενδιαφέρονται για ένα πουλάκι, πόσω μάλλον ενδιαφέρονται για τον άνθρωπο και η πικρία σου μας στεναχωρεί όλους.
Συνέχισε την συζήτησή σου και δέξου την προσφορά του φίλου μας, δείχνοντας κι εσύ κατανόηση από την πλευρά σου.
 
Αυτη ολοκληρη η συζητηση με εκανε να καταλαβω τα λαθη μου... Δυστυχως μετανοιωσω που μπηκα στην διαδικασια να ζητησω μια καναρα κ μετανοιωσα που ανοιξα το ποστ. Ειμαι πολυ περηφανο κ αντικειμενικο ατομο, δεν δεχομαι κριτικη κ επικρισια για κατι που δεν υφισταται. Αρκετα το κουρασαμε το πραγμα, ευχαριστω οποιον πραγματικα προσφερθηκε, οπως προανεφερα θα αγορασω μια καναρα οταν ξεκινησω ξανα δουλεια...
 
Σε καταλαβαίνω και σε δικαιολογώ. Όχι δεν ήταν λάθος σου, γιατί πραγματικά είναι ένας χώρος που πολλά άτομα θα έδιναν ευχαρίστως μία κανάρα. Ας πούμε ήταν κακιά στιγμή και περίεργες συγκυρίες. Δεν πλήττεται η περηφάνεια μας από τέτοια πράγματα αλλοίμονο. Μια χαρά, ξέχασέ το σε παρακαλώ και ας μείνει μέχρι εδώ. Εγώ επιμένω να την πάρεις και να οργανωθείς για την άνοιξη χωρίς στεναχώριες. Εδώ έχουμε σοβαρά θέματα καθημερινότητας με κουβέντες θ' ασχολούμαστε;
 
Δυστυχως μετανοιωσω που μπηκα στην διαδικασια να ζητησω μια καναρα κ μετανοιωσα που ανοιξα το ποστ
Δεν θα ήθελα να κλειδώσω το θέμα μιας και κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται όταν δεν υπάρχει παράβαση, αλλά αφού ο Κωνσταντίνος δήλωσε θιγμένος από την τροπή που έχει πάρει η συζήτηση, παρακαλώ να σεβαστούμε την επιθυμία του και να μην συνεχίσουμε άλλο στο ίδιο θέμα.
 
Back
Top