Γενικά Όταν βάζω αυγό στα budgies μου μαζεύονται μυρμήγκια στο κλουβί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billdere

PB Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
1.623
Πόλη
Άγιοι Ανάργυροι
Χορταράκια δίνε τους και μηλαράκι και αυγουλάκι.
Mαρια του δινω πολυ μαρουλι και 2 φορες την εβδομαδα αυγο.. Αλλα εχω προβλημα με τα μυρμιγκια οταν βαζω αυγο...
οποτε βαζω αυγο εμφανιζονται.. Και δεν πολυ δινω..σκεψου οτι το αυγο το κοβω στα 4 και τους δινω το μισο στα 2 για να το φανε γρηγορα..
 
Mαρια του δινω πολυ μαρουλι και 2 φορες την εβδομαδα αυγο.. Αλλα εχω προβλημα με τα μυρμιγκια οταν βαζω αυγο...
οποτε βαζω αυγο εμφανιζονται.. Και δεν πολυ δινω..σκεψου οτι το αυγο το κοβω στα 4 και τους δινω το μισο στα 2 για να το φανε γρηγορα..
Θα πρέπει να βρεις και κάποιο τρόπο να παλέψεις τα μυρμήγκια...
Να μην μπορούν να δράσουν... μέσα στο κλουβί των πτηνών.
 
Θα πρέπει να βρεις και κάποιο τρόπο να παλέψεις τα μυρμήγκια...
Να μην μπορούν να δράσουν... μέσα στο κλουβί των πτηνών.

Δεν θελω να ψεκασω γυρω γυρω το κλιμακοστασιο γιατι εχω ενα κουνελι ελεθυερο στην ταρατσα και το φοβαμαι γιατι παει παντου..
δεν ξερω τι αλλο να κανω.. Να βαλω αλιφη που την τρωνε και ψωφανε;!
 
Βρες την τρύπα που βγαίνουν και την διαδρομή και ρίξε ρίγανη. Θα γίνουν καπνός :)
 
Θα ανοίξουν αλλού τρύπα... και θα αρχίσουν πάλι τα ίδια.
Καταπολέμηση χρειάζεται...


Κυριε Γιαννη τι εννοειται ακριβως με τις συνθηκες που ειπατε πιο πανω;
Και πως μπορω να τα καταπολεμησω;
 
Υπάρχουν εταιρείες που κάνουν εύκολο αυτό που μοιάζει σε μας δύσκολο... με πολύ λίγα (σχετικά) χρήματα.
Εταιρείες απεντόμωσης... Που θα σε απαλλάξουν από αυτά τα εξαιρετικά επικίνδυνα... κυρίως για τα μικρά πουλιά ή νεοσσούς κλπ. έντομα.
Είναι σε θέση να επιτεθούν ακόμη και στους νεοσσούς μέσα στη φωλιά...
 
Υπάρχουν εταιρείες που κάνουν εύκολο αυτό που μοιάζει σε μας δύσκολο... με πολύ λίγα (σχετικά) χρήματα.
Εταιρείες απεντόμωσης... Που θα σε απαλλάξουν από αυτά τα εξαιρετικά επικίνδυνα... κυρίως για τα μικρά πουλιά ή νεοσσούς κλπ. έντομα.
Είναι σε θέση να επιτεθούν ακόμη και στους νεοσσούς μέσα στη φωλιά...

Αυτο για τους νεοσσους το εχω δει... Δυστυχως..
θα δω τι τιμες παιζουν σε αυτα.. Το πολυ πολυ να ψεκασω αυτο το οικολογικο εντομοκτονο που πουλανε στα πετ συτι..
 
Τα μυρμήγκια από τη φύση τους ως έντομα είναι επιθετικά, δρουν συλλογικά και χαρακτηρίζονται "ασταμάτητα"... Φυσικά όχι όλα.
Πολλές φορές έχουν δημιουργήσει προβλήματα σε κατοικίδια πουλιά και αρκετές φορές έχει γίνει συζήτηση και προσπάθεια καταπολέμησης. Πριν φτάσεις στην λύση για εξολόθρευση όλης της φωλιάς (θα χαλάσει η οικολογική ισορροπία και αυτό θα είναι λάθος) θα πρότεινα να διαβάσεις για τα Μυρμήγκια στο χώρο εκτροφής • PetBirds και για την Επιδρομη απο μυρμηγκια στα καναρινια μου • PetBirds
Στο διαδίκτυο προτείνονται λύσεις ακόμη πιο φιλικές που βοηθούν και εσύ να απομακρύνεις τον κίνδυνο... αλλά και αυτά ως χρήσιμο κομμάτι της οικολογικής αλυσίδας.
Ρίξε μια ματιά κι εδώ... Προσπάθησε να τα απομακρύνεις... και πάλι βλέπουμε.
 
Back
Top