Φροντίδα Όταν βγάλει νέα φτερά το κοκατίλ μου, θα μου φύγει αν το βγάλω έξω;

Μεσολογγι

PB Member
Εγγραφή
30 Οκτ 2008
Μηνύματα
108
Πόλη
Μεσολόγγι
Εχω ενα θηλυκο κοκατιλ εδω και 24 μερες.. Πριν 3 μερες το εβγαλα στον κηπο (με κομμενα φτερα βεβαια απο κτηνιατρο). Στην αρχη το εκπαιδευα μεσα στο σπιτι και το εβγαζα εξω. Οταν βγαλει καινουργια φτερα και μπορει να πεταει θα μου φυγει οταν το βγαλω εξω; Τωρα οταν κανω αποτομες κινησεις φευγει απο το χερι μου και καθεται σε κανα δεντρο αλλα το ξαναπιανω. Οταν ομως το βαζω στον ωμο μου δεν φοβαται με τιποτα. Επισης μπορει να παθει τιποτα απο τα χορτα που μασουλαει οταν ειναι στον κηπο;
 
Σε 24 ημερες εγιναν ολες αυτες οι αλλαγες;
1. Ηρθε στο σπιτι σου, δεν ξερει ουτε τον χωρο ουτε τους ανθρωπους.
2. Του κοψατε τα φτερα
3. Το βγαζεις μεσα στο σπιτι που ξερει ελαχιστα το χωρο αφου ειναι πολυ προσφατο
4. Το βγαζεις στον κηπο που γι αυτο ειναι ζουγκλα με τοσους διαφορετικους ηχους και πραγματα ενω δεν σε εμπιστευεται ακομη και ο μονος λογος που το εχεις ακομη και το ξερεις ειναι οτι δεν μπορει να φυγει. Τις κανει τις προσπαθειες του αλλα δεν μπορει.

Χρονικα η αποψη μου ειναι οτι επρεπε ακομη να εισαι στο πρωτο 1. απο αυτα που εγραψα πιο πανω. Εαν βιαζεσαι το μονο που θα πετυχεις ειναι να εχεις ενα νευρικο και φοβισμενο πουλακι.
 
Back
Top