Αναπαραγωγή Όταν γεννηθούν τα μικρά, να αφήσω τον κάναρο μέσα;

ELENI PAG

PB New Member
Εγγραφή
21 Φεβ 2018
Μηνύματα
162
Πόλη
Κέρκυρα
Κατι αλλο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αν βγουν τα μικρα να αφησω τον καναρο μεσα;Βεβαια στην πρωτη γεννα αν εγω δεν εκανα τοοσες βλακειες ολα θα ηταν μια χαρα τωρα. Εκεινος ηταν που ταιζε πιο πολυ τα πουλακια και μαλιστα ταιζε και την καναρα.Απλα φοβαμαι μηπως εχουμε και παλι γεννητουρια και δεν θα ηθελα να συμβει κατι τετοιο για τωρα γιατι στη τριτη φορα νομιζω οτι η καναρα θα αφησει τα κοκκαλα της στη φωλια.🙁
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
αν βγουν τα μικρα να αφησω τον καναρο μεσα;
Ασφαλώς και θα αφήσεις τον αρσενικό μέσα.
Μετά την 7-8 μέρα της ζωής των μωρών θα διαπιστώσεις πως μόνο αυτός τα ταΐζει με συνέπεια.

Απλα φοβαμαι μηπως εχουμε και παλι γεννητουρια και δεν θα ηθελα να συμβει κατι τετοιο για τωρα γιατι στη τριτη φορα νομιζω οτι η καναρα θα αφησει τα κοκκαλα της στη φωλια.
Όταν θα φτάσει η ώρα που θα θες να σταματήσει η κανάρα τις γέννες θα κάνεις ένα θέμα στο κατάλληλο φόρουμ και θα βρεις τις καταλληλότερες οδηγίες...
Μέχρι τότε καλή επιτυχία.
 
Κατι αλλο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αν βγουν τα μικρα να αφησω τον καναρο μεσα;
Ναι μαζί θα τα αφήσεις. Οι λόγοι περιγράφονται εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Ο-ρόλος-του-αρσενικού-καναρινιού-στην-αναπαραγωγή.27314/ , αλλά είδες και εσύ ή ίδια την άψογη συμπεριφορά του στην πρώτη γέννα.
Απλα φοβαμαι μηπως εχουμε και παλι γεννητουρια και δεν θα ηθελα να συμβει κατι τετοιο για τωρα γιατι στη τριτη φορα νομιζω οτι η καναρα θα αφησει τα κοκκαλα της στη φωλια.🙁
Εφόσον επιθυμείς τη διακοπή όλες οι ενέργειες που πρέπει να κάνεις αναλύονται εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Η-αναπαραγωγή-των-καναρινιών.29538/#ending .
 
Ευχαριστω για ολα. Ουτε και μενα μου αρεσει να τα χωριζω γιατι ειναι κριμα, ουτε εχω προβλημα να ξαναγεννησει απλα εκεινο που φοβαμαι ειναι η υγεια της καναρινας. Δε νομιζω οτι και μια τριτη γεννα θα ηταν καλο. Εκτος και αν δεν υπαρχει προβλημα.Αληθεια ποσες φορες γεννουν;
 
Αληθεια ποσες φορες γεννουν;
Όσες τους το επιτρέπουμε.
Εγώ θα έλεγα να ολοκληρωθεί αυτή η γέννα με το καλό, να δούμε πως θα κυλήσει, να δούμε την κατάσταση που θα βρίσκονται οι γονείς, να σκεφτείς αν μπορείς να φιλοξενήσεις τον αριθμό των απογόνων που θα προκύψουν και μετά να το συζητήσουμε.
 
δε νομιζω οτι και μια τριτη γεννα θα ηταν καλο. Εκτος και αν δεν υπαρχει προβλημα.
Δεν είσαι μόνη σου σε αυτόν τον προβληματισμό. Το 95% των συζητήσεων για αναπαραγωγή αφορά το ζευγάρωμα και μόλις το 5%,το πως θα το σταματήσουμε. Στο άρθρο που σου παρατέθηκε αναγράφεται και ο τρόπος. Μην αντιμετωπίζεις σαν γέννα μόνο τα αυγά. Είναι όλο το πακέτο, μαζί με την ανατροφή των νεοσσών που εξαντλεί τα πουλιά. Εσύ δεν θα φτάσεις σε αυτό για τρίτη φορά. Όταν θα έρθει η στιγμή θα το συζητήσουμε,όπως σου είπε και η Παναγιώτα.
 
δε νομιζω οτι και μια τριτη γεννα θα ηταν καλο
Εκ των πραγμάτων δεν είναι καλή...
Η τρίτη γέννα είναι πολύ
Εκτος και αν δεν υπαρχει προβλημα.
Κανένα πρόβλημα δεν πρέπει να μας στέλενει σε περισσότερες από το επιτρεπτό γέννες...
Αληθεια ποσες φορες γεννουν;
Αν τα τραβήξεις πάρα πολλές γέννες...
Αλλά αυτό εδώ μας βρίσκει αντίθετους.
Μια δυο γέννες είναι μια χαρά...
 
Εχετε και ενα δικιο εδω, απλα μου συνεβησαν ολα για πρωτη φορα και πελαγωσα. Ειχα και το θανατο των μικρων στη πρωτη γεννα απο δικιες μου βλακειες, ειμουν τελειως ανημερωτη και στεναχωρηθηκα παρα πολυ. Θεωρω τον εαυτο μου υπευθυνο για οτι εγινε και για αυτο το λογο ολο ρωταω και ξαναρωταω. Και τωρα εχω ανχωθει γιατι δεν εχω και το χρονο και τουλαχιστον αφου ταλαιπωρουμαι να κανω κατι σωστο😳😉
 
Back
Top