Διατροφή Όταν δίνουμε ferti vit μπορούμε να δίνουμε και βιταμίνη Ε;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης leon1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

leon1

PB New Member
Εγγραφή
11 Φεβ 2019
Μηνύματα
120
Πόλη
Λαγκαδάς
Οταν δινουμε freti vit στα πουλια μεσω νερου μπορουμε συγχρωνος να δινουμε και βιταμινη Ε στην αυγοτροφη?
 
Ο λόγος που δίνει κάποιος το ferti vit είναι για να ενισχύσει στο ποσοστό της βιταμίνης Ε στον οργανισμό. Η βιταμίνη Ε είναι λιποδιαλυτή που σημαίνει ότι η αυξημένη συγκέντρωσή της στον οργανισμό προκαλεί τοξικότητα.

Δεν χρειάζεται λοιπόν να δίνεις επιπλέον βιταμίνη Ε στην αυγοτροφή μαζί με το ferti vit. Μια καλή ιδέα θα ήταν να δίνεις μόνο το freti vit μέσω της αυγοτροφής.
 
Καλημέρα. Την firti - vit την δίνω στα καναρίνια που ετοιμάζω για αναπαραγωγή ( αρσενικά και θηλυκά ). Μπορώ να την δίνω και στα άλλα πουλιά και αν ναι κάθε πόσο;
 
Εχω προμηθευτη βιταμινηΕ + σεληνιο και ασβεστιο +D3 σε υγρη μορφη, πως ειναι σωστη η χορηγηση τους?στο νερο η στην αυγοτροφη?
 
Εχω προμηθευτη βιταμινηΕ + σεληνιο και ασβεστιο +D3 σε υγρη μορφη, πως ειναι σωστη η χορηγηση τους?στο νερο η στην αυγοτροφη?
Στις οδηγίες των σκευασμάτων αναφέρονται οι δοσολογίες για το νερό και για την αυγοτροφή, προσωπικά αυτά τα σκευάσματα τα βάζω στο νερό τους.
 
Πως μπορουμε να τα συνδιασουμε και τα 2 ειναι ευκολο?Στην ιδια ποτηστρα και Βιταμινη Ε και Ασβεστιο?
 
Εχω προμηθευτη βιταμινηΕ + σεληνιο και ασβεστιο +D3 σε υγρη μορφη, πως ειναι σωστη η χορηγηση τους?στο νερο η στην αυγοτροφη?

Καλησπέρα @leon1.Aν η παρασκευάστρια εταιρεία συστήνει την χορήγηση στο νερό και επιλέξεις αυτόν τον τρόπο, έχε υπόψιν σου ότι η ποτίστρα δεν θα πρέπει να έρχεται σε άμεση επαφή με το ηλιακό φως, καθώς οι βιταμίνες χάνουν γρήγορα την αξία τους. Γενικότερα το νερό δεν το επιλέγω, καθώς οξειδώνονται οι βιταμίνες και η παρατεταμένη παραμονή τους το καθιστά πηγή ανάπτυξης μικροβίων. Ένα κόλπο που μπορείς να κάνεις, ώστε να είσαι σίγουρος ότι θα πιούν αμέσως το πολυβιταμινούχο νερό τους είναι να αφαιρέσεις για 20 περίπου λεπτά την ποτίστρα και να την επαναφέρεις, έχοντας βάλει το εμπλουτισμένο με βιταμίνες νερό. Με αυτό τον τρόπο είσαι σίγουρος ότι θα πιει γρήγορα νερό, χωρίς να έχουν προλάβει να αλλοιωθούν οι βιταμίνες του.
 
Back
Top