Φροντίδα Όταν πλησιάζω το budgie και του μιλάω κλείνει τα βλέφαρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης BLUEY
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

BLUEY

PB New Member
Εγγραφή
8 Σεπ 2018
Μηνύματα
28
Πόλη
Άρτα
Καλησπέρα. Γιατί όποτε πλησιάζω και μιλαω και μιλάω στο Budgie μου κλείνει τα βλεφαρα του? Το έχουμε 10 μέρες τώρα...
 
Καλησπέρα. Γιατί όποτε πλησιάζω και μιλαω και μιλάω στο Budgie μου κλείνει τα βλεφαρα του? Το έχουμε 10 μέρες τώρα...
Δεν ανεβάζεις βιντεάκι να το δουν οι παπαγάλογονείς;
 
  • Like
Αντιδράσεις: BLUEY
Θα προσπαθήσω να τραβήξω ένα βίντεο και θα το ανεβάσω.
 

ζωο που αισθανεται απειλη η κινδυνο δεν υπαρχει περιπτωση να κλεισει τα ματια του οταν το πλησιαζεις ή του μιλας.
To πρωτο σου pet bird?
 
ζωο που αισθανεται απειλη η κινδυνο δεν υπαρχει περιπτωση να κλεισει τα ματια του οταν το πλησιαζεις ή του μιλας.
To πρωτο σου pet bird?
Ναι, το πρώτο!!! Και έχω τρελαθεί!!!
 
Καλησπέρα. Γιατί όποτε πλησιάζω και μιλαω και μιλάω στο Budgie μου κλείνει τα βλεφαρα του? Το έχουμε 10 μέρες τώρα...
Αυτό δείχνει πως νιώθει άνετα μαζί σου και έχει συνηθίσει την φωνή σου και την παρουσία σου, σου προτείνω να προχωρήσεις στο επόμενο στάδιο της εξημέρωσης του παπαγάλου σου αν δεν το έχεις κάνει ακόμα
 
  • Like
Αντιδράσεις: BLUEY
Αυτό δείχνει πως νιώθει άνετα μαζί σου και έχει συνηθίσει την φωνή σου και την παρουσία σου, σου προτείνω να προχωρήσεις στο επόμενο στάδιο της εξημέρωσης του παπαγάλου σου αν δεν το έχεις κάνει ακόμα
Το οποίο, ποιό είναι?
 
Το οποίο, ποιό είναι?
Βάλε μια λιχουδιά στο χέρι σου και προσπάθησε να την δώσεις στο παπαγαλάκι, αν απομακρυνθέι δεν χρειάζετε να το πιέσεις, βάλε το χέρι σου δίπλα του ή στα κάγκελα του κλουβιού για να το συνηθίσει, σύνεχισε να περνάς χρόνο μαζί του και να του μιλάς και θά σε συνηθίσει ευκολότερα
 
Ευχαριστώ για τη συμβουλή. Αυτο προσπαθώ, αλλά είναι ακόμα πολύ διστακτική, συν ότι ενώ της δώσαμε ένα "τσαμπι " κεχρι και της άρεσε πολύ, τωρα φαίνεται να αδιαφορεί. ... Όχι να το πάρει από το χέρι μου, ακόμα και μέσα στην ταιστρα τρωει τα υπόλοιπα και δε δίνει σημασία στο κεχρι.. θα συνεχίσω την προσπάθεια!!! Ευχαριστώ και πάλι!
 
Ευχαριστώ για τη συμβουλή. Αυτο προσπαθώ, αλλά είναι ακόμα πολύ διστακτική, συν ότι ενώ της δώσαμε ένα "τσαμπι " κεχρι και της άρεσε πολύ, τωρα φαίνεται να αδιαφορεί. ... Όχι να το πάρει από το χέρι μου, ακόμα και μέσα στην ταιστρα τρωει τα υπόλοιπα και δε δίνει σημασία στο κεχρι.. θα συνεχίσω την προσπάθεια!!! Ευχαριστώ και πάλι!
Μην της το έχετε όλη την ώρα στο κλουβί ώστε για να το πάρει να πρέπει να κάνει κάτι που θέλετε και να την επιβραβεύσετε και να της το δίνετε για να συνηθίσει το χέρι σας ή για επιβράβευση π.χ όταν ανεβαίνει στο χέρι σας
 
Δεν ανεβάζεις βιντεάκι να το δουν οι παπαγάλογονείς;
Είναι το καλύτερο που μπόρεσα να τραβήξω. Ελπίζω να βοηθάει!

Δεν μπορώ να ανεβάσω μεγαλύτερο βίντεο...
 

Συνημμένα

Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Γιατί όποτε πλησιάζω και μιλαω και μιλάω στο Budgie μου κλείνει τα βλεφαρα του? Το έχουμε 10 μέρες τώρα...
Εάν κλείνει τα βλέφαρα του μόνο οταν το πλησιάζετε μπορεί πράγματι να χαλαρώνει καρ να αισθάνονται σιγουριά.
Αν και λίγο δύσκολο, να νιώθει τόσο άνετα μαζί σας. ένα πουλάκι που το έχετε μόλις 10 ημέρες.
Θα πρέπει να το παρατηρήσετε πιο προσεκτικά μήπως αυτά συμβαίνει και άλλες φορές.
Ένα υγιές πουλί δεν ανοιγοκλείνει ποτέ τα βλέφαρα του κατά την διάρκεια της ημέρας, και αν το κάνει γίνεται τόσο γρήγορα που δεν το καταλαβαίνεις.
Το budgie σας φαίνεται αρκετά μικρά κάτω των τεσσάρων μηνών και θηλυκό.
Μακάρι το κλείσιμο των ματιών του να είναι μόνο από ευχαρίστηση, αν και έχω τις αμφιβολίες μου.
 
Καλησπέρα. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Το κάνει κυρίως όταν της μιλάμε από κοντά, έχετε εγώ είτε ο σύζυγος. Κατά τα άλλα, η συμπεριφορά της ( αν και δεν έχω προηγούμενη εμπειρια), μου φαίνεται φυσιολογική. Τιτιβιζει, κράζει, κελαηδάει αρκετά, ειδικά όταν ανοίγω τον αποροφητηρα ή το ράδιο, τρώει την τροφή της ( φρέσκα λαχανικά δεν τα έχει πλησιάζει ακόμα, αλλά εγώ επιμένω κάθε μέρα), πίνει νερό, χοροπηδάει ειδικά όταν είμαστε στο δωμάτιο μαζί της πέρα δώθε, καθαρίζει τα φτερά της , όταν είμαι δίπλα της και της μιλάω, πλησιάζει διπλα μου στο κλαδάκι..... Πως σας φαίνονται αυτά που έγραψα? Είναι οκ? Τι πρέπει να προσέξω, για να καταλάβω ότι είναι καλά?
 
Μια χαρά μου ακούγονται αυτά που έγραψες, θετικά και πολύ όμορφα. Μόνο αυτό για τον απορροφητήρα με προβλημάτισε λιγάκι...δεν έχεις το κλουβί μέσα στην κουζίνα του σπιτιού, έτσι δεν είναι;
 
Μια χαρά μου ακούγονται αυτά που έγραψες, θετικά και πολύ όμορφα. Μόνο αυτό για τον απορροφητήρα με προβλημάτισε λιγάκι...δεν έχεις το κλουβί μέσα στην κουζίνα του σπιτιού, έτσι δεν είναι;
Με πρόλαβες Γιάννη. Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν.
 
Το κάνει κυρίως όταν της μιλάμε από κοντά,
Αν είναι από πολύ κοντά η ομιλία, σε επίπεδο απόστασης λίγων εκατοστών, αναρωτιέμαι αν ο αέρας (κατά την εκφορά του λόγου) ή / και τα σταγονίδια από το στόμα είναι αυτά που προκαλούν το κλείσιμο των βλεφάρων. Το ίδιο συμβαίνει και με τα μωράκια, όταν κανείς τους μιλά από πολύ κοντά. Δοκίμασε να της μιλήσετε από την ίδια απόσταση, αλλά το στόμα σας να κατευθύνεται στο πλάι, όχι πάνω του δλδ, και δες αν κλείνει τα βλέφαρά της.
 
Μια χαρά μου ακούγονται αυτά που έγραψες, θετικά και πολύ όμορφα. Μόνο αυτό για τον απορροφητήρα με προβλημάτισε λιγάκι...δεν έχεις το κλουβί μέσα στην κουζίνα του σπιτιού, έτσι δεν είναι;
Είναι σαλονοκουζινα
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top