Γενικά Όταν σφυρίζει ένα κοκατίλ σημαίνει ότι είναι αρσενικό;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης akis07
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

akis07

PB Member
Εγγραφή
27 Νοε 2008
Μηνύματα
185
Πόλη
Πάτρα
το κοκατιλ μου (σουκρε) φωναζει δυο συλλαβες καπως σαν ουουουιτ! τις περισσοτερες φορες το κανει συνεχομενα και καποιες καθε λιγο. σημαινει οτι ειναι αρσενικο;
 
Δεν παίζει μόνο αυτό ρόλο...υπάρχουν και κάποια άλλα χαρακτηριστικά με τα οποία καταλαβαίνεις το φύλο του. Όπως: χρώμα λοφίου, το χρώμα που έχουν στα μάγουλα, τα στίγματα στα φτερά και στην ουρά κτλ.

Σε μερικά είδη είναι δύσκολο να καταλάβεις το φύλο τους... Τα περλε ας πούμε είναι μόνο θηλυκά.
Βάλε μια φωτογραφία του κοκατιλ σου κι όποιος ξέρει θα σου απαντήσει!
 
Αν θελεις πες μας αν παρατηρεις κ καποια αλλη συμπεριφορα την ωρα που σφυριζει, σηκωνει τα φτερα σε σχημα καρδιας; Τα σηκωνει λες κ ειναι "γερακι"; Γιατι αυτες οι συμπεριφορες ανηκουν τυπικα (αν κ δεν μπορουμε να ειμαστε 100% σιγουροι) σε αρσενικα κοκατιλ, που προσπαθουν να φλερταρουν στην πρωτη περιπτωση, η να επιβληθουν κ να προβαλλουν την κυριαρχια τους στην δευτερη (πχ στο κλουβι η στον ανθρωπο που θεωρουν ταιρι τους). Οι φωτογραφιες θα βοηθουσαν πολυ επισης.
 
ειναι αυτο στο προφιλ μου. Οχι δεν ανοιγει τα φτερα
 
Eπισης τα θηλυκα λουτινο κοκατιλ εχουν λιγο κιτρινο στο προσωπο στα φτερα κ την ουρα τα οποια αρσενικα δεν εχουν. Θα δεις και πολλες ενδειξεις απο τη συμπεριφορα οπως προειπα. Τα αρσενικα εχουν την ταση να επιδεικνυονται ενω τα θηλυκα ειναι συνηθως πιο συνεσταλμενα. Παρατηρησε το κ πες μας.
 
βασικα δεν μπορω να καταλαβω δεν εχω πολυ εμπειρια.
αν μπορεις να μου το αξηγησεις
 
λοιπον τωρα που το ξανασκεφτομαι πολλες φορες ανοιγει πρωτα το ενα αφτερο και μετα το αλλο και βαζει το ποδι απο κατω σαν να τεντονεται.
αυτο εννοεις;
 
Συγγνωμη για την καθυστερηση. Για τα λουτινο δεν ξερω πολλα γιατι δεν ειχα ποτε κ επισης εχουν πολυ μικρες διαφορες τους τα 2 φυλα. Κοιτα το αν εχει κιτρινα φτερακια στο σωμα του, στην ουρα κ στο προσωπο γιατι απο την φωτο δε βλεπω καθαρα. Αυτο που μου ειπες οτι κανει ειναι ξεπιασμα η επιδεικνυει τις φτερουγες για να το θαυμασεις. Κοιταξε το παρακατω σαιτ, σχετικα με τη γλωσσα σωματος του κοκατιλ. Εχει καποιες φωτογραφιες (δυστυχως καποιες λειπουν) σχετικα με το τι σημαινει η καθε κινηση που κανει...
biseinen.com/shango/tielbodylanguage.html

Επισης υπαρχει κ αυτο το σαιτ με πολλες πληροφοριες, θα σου ελεγα για αρχη να το ξεκοκκαλισεις...
Cockatiels Behavior, Normal Cockatiel Behavior, Why Do Cockaties slam toys,grind beaks, wag tails,shake head,raise and lower their crests, hang upside down,sleep on one foot.Interpreting a Cockatiel's Behavior, Explaining a Cockatiel's Behavior.Why d

Αν υπαρχει ζητημα με τα Αγγλικα πες μου να σου κανω μεταφραση.
 
Back
Top