Γενικά Όταν το καναρίνι είναι αρσενικό, φουσκώνει ο λαιμός;

Marina 123

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2017
Μηνύματα
129
Πόλη
Σέρρες
Γεια σας ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση σχετικά με την διάκριση φύλλου στα καναρινια!Ένας φίλος μου έδωσε ένα καναρινακι και ήθελα να σας ρωτήσω αρσενικό κατάλαβαινουμε ότι είναι αν φουσκώνει ο λαιμος; Γιατί κάνει κάτι περίεργα πάντως Όχι τσιτσιου

Σε πόσο καιρό αρχίζουν το κανονικό κελάηδισμα;
 
Μαρίνα, εφόσον το πουλακι φουσκώνει τον λαιμό του και κάνει κατι περίεργους ήχους, αλλά όχι τσίου, λόγιζέ το για αρσενικό. Είναι και το πιθανότερο. Τι ηλικία έχει;
Το κανονικό τραγούδι το ξεκινούν μετά το 6μηνο, κατά κανόνα, στους περιπου 8 μήνες
Να το(ν) χαίρεστε!

Μαρίνα, ποια η ηλικία του; Αν ειναι μικρό, όπως λες, δεν εχει νόημα να βάλεις φωτό της γενετήσιας περιοχής του.
 
Νομίζω πως εχε ι γεννηθεί το Μάρτιο αν δεν κάνω λάθος είναι αυτό που έχω στην φοτο προφίλ μου

111.webp 222.webp 333.webp
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Να σου πω τώρα ότι απο τη φωτό μου φαίνεται για θηλυκο;
Βέβαια οι φωτογραφίες ειναι και αναλόγως με τη γωνία που τραβιούνται...
Μήπως να δεις και το μάτι, σε σχέση με το Ράμφος, δλδ αν η νοητή γραμμη που ορίζεται απο την επαφή του ράμφους, περνά μέσα από το μάτι ή εκτος;
 
Και εγω να σας πω που το συγκρίνα με τα αλλα δύο που εχω το είδα για θύληκο θα προσπαθήσω να ανεβάσω μια καλή

το ότι είναι μικρό δεν έχει σχεση εε;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myrto.
το ότι είναι μικρό δεν έχει σχεση εε;
Στα μικρά το φύλο δεν ειναι τόσο εύκολα εμφανές από την εικόνα της γεννετήσιας περιοχής, εκτός κι αν, νομιζω, κανεις ειναι πολύ πεπειραμένος.
 
Είναι πράγματι "άγουρο" για σαφή γνώμη απο την αμάρα.
Η γενική του εικόνα το κεφάλι και η γραμμή του ματιού, δείχνουν θηλυκό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myrto.
Δηλαδή σε πόσο καιρό θα ξέρω στο περίπου;
Στο εξάμηνο, που σημαίνει ότι αν τραγουδάει είναι αρσενικό και την περίοδο της αναπαραγωγής που αν κάνει αυγά είναι θηλυκό.

Αυτοί είναι οι δύο πιο ασφαλείς τρόποι διάκρισης του φύλου στα καναρίνια, με μόνο αλάνθαστο τρόπο τον δεύτερο.
 
Ευχαριστώ πολύ πάντως τώρα Εγώ που έχω δυο αρσενικούς να την πάρω την θύληκια από εκει;η δεν πήραζει αν την αφήσω
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myrto.
Ευχαριστώ πολύ πάντως τώρα Εγώ που έχω δυο αρσενικούς να την πάρω την θύληκια από εκει;η δεν πήραζει αν την αφήσω
Εννοείς οτι έχεις και τα τρία πουλιά μαζί στο ιδιο κλουβι;
Αν απλως το καθένα ειναι σε δικό του κλουβί, και το πουλί αποδειχθεί θηλυκό, καλύτερα ειναι οι κύριοι να μην τη βλέπουν για να τραγουδούν πιο πολυ.
 
Όχι έχω τρία διαφορετικά κλουβακια τους αρσενικούς τους έχω τον έναν πανω απο τον άλλον και το θύληκο το εχω απέναντι και το βλέπουν οι αρσενικοί Καλά που μου είπατε θα το αλλάξω!
 
Back
Top