Φροντίδα Όψιμη πτεροροια

Εγγραφή
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
29
Πόλη
Αθήνα
Εδώ και ένα μήνα ένα από τα καναρίνια μου ξαναρίχνει τα φτεράτου μετά από τηα καλοκαιρινή πτεροροια. Στο ίδιο μπαλκόνι έχω και τα 'αλλα δύο αλλά δε 'εχουν το ίδιο πρόβλημα. Του δίνω βιταμίνες για πτερόροια. Ευχαριστώ.
 
Stergio prosekse poli to fos . an exis poli ora fotismo isos idikiti se pteoria to oti ta alla den ipireasikan prepi na kseris oti kathe organismos antidra diafretima
 
Ο Φύλλης (Gozi) αναφέρει πολύ σωστά τη διάρκεια του φωτός ως τη σημαντικότερη αιτία του προβλήματος. Με λίγα λόγια είτε συνηθίσει είτε όχι το φως, το πουλί θα πρέπει να κοιμάται στις 17:15 αυτήν την εποχή και για να γίνει αυτό δεν θα πρέπει να υπάρχει καθόλου φως εκεί που βρίσκεται.
 
Υπάρχει περίπτωση η πτερόρροια να οφείλεται στο κρύο; (για τα καναρινια που ζουν έξω)
 
η πτωση της θερμοκρασιας σηματοδοτει το τελος της αναπαραγωγικης περιοδου και αρχιζει η "συντηρηση" ή εστω η επιβιωση μεχρι την επομενη ανοιξη οποτε το πουλι προφανως κανει την πτερορροια του μολις πεσει η θερμοκρασια γιατι δεν θα γεννησει και για να κανει την πτερορροια χρειαζεται παρα πολυ ενεργεια οποτε ολο η τροφη που θα παιρνει την καταναλωνει εκει
 
Υπάρχει περίπτωση η πτερόρροια να οφείλεται στο κρύο; (για τα καναρινια που ζουν έξω)
Αν εννοείς το κρύο αυτής της εποχής Δαμιανέ μάλλον όχι. Συμβαίνει το αντίθετο. Κρύο και μικρή διάρκεια της ημέρας σημαίνει τέλος της πτερόρροιας.
 
Παιδια μήπως δεν ειναι πτερορεια κανονικη αλλα κατι σαν αυτο;
Παρατηρησα οτι πολλα καναρινια μου εαν και ειναι απο μπαλκονια
ριχνουν αρκετα πουπουλα αυτη την περιοδο
Ειδικα 2 θυληκα λανκασαιρ και καποια γκλοστερ
τα θυληκα αρχισαν οταν πηγαν απο το μπροστινο μπαλκονι στο πισω οπου κοιμουνται κανονικα μολις σκοτεινιασει

ΜΦΧ
Πανος
 
Ακόμα και αυτό είναι πτερόρροια. Πάντως τα αίτια μιας τέτοιας
κατάστασης μπορεί να είναι στρες,υψηλή θερμοκρασία, μεταβολή
ωρών φωτισμού, διατροφή. Μόνον ο κάτοχος μπορεί να έχει
μια καλύτερη εικόνα της διαβίωσις του πουλιού και είναι εκείνος
που μπορεί να κρίνει τί είναι το πιθανότερο, να συμβαίνει.
 
Back
Top