Φροντίδα Ώρα για την εκπαίδευση του Ringneck μου

maksok1965

PB New Member
Εγγραφή
16 Απρ 2018
Μηνύματα
30
Πόλη
Αθήνα
Αφου τοσο καιρο εχω καταφερει να μην με φοβαται το ringneck μου, πιστευω ηρθε η ωρα να μαθει καποια πραγματα. Οποτε βαζω το χερι μου κοντα του ανεβαινει μονο του πανω μου χωρις να του δωσω καποιο συνθημα, αυτο ειναι καλο η κακο; Επισης πολλες φορες πεταει απο το κλουβι του πανω μου, προσπαθω να του μαθω να ερχεται οταν σφυριζω με λιχουδια κτλ αλλα δεν βλεπω καποια διαφορα, μηπως πρεπει να παρω στυλους; Επισης ακομα εχουμε θεματακια με τα δαχτυλα μου και τσιμπαει ( μονο τα δαχτυλα) , σπανια με αφηνει αν το χαιδεψω .
 
Καλησπέρα.
Ανεβαίνει πάνω στο χέρι σου γιατί έχει μάθει ότι έτσι θα βγεί έξω :)
Όποτε πετάει πάνω σου απο το κλουβί να λές την εντολή "έλα" και να δίνεις λιχουδιά.
Έτσι όταν κάνει κάτι και θέλεις να τον φωνάξεις θα λές "έλα" και θα έχει συνδιάσει την εντολή με το πέταγμα προς εσένα.
Μπορεί να μην του αρέσουν τα πολλά χάδια και γι αυτό να μην σε αφήνει.
Μπορείς να πάρεις ηλιόσπορους ή κεχρί και να ακουμπάς με το δάχτυλο σου το κεφάλι του κι αν δεν δαγκώσει θα λές "μπράβο" και θα δίνεις λιχουδιά.
Σιγά σιγά θα σε αφήσει λογικά να τον χαιδέψεις, αλλά θα πρέπει να κάνεις υπομονή σε αυτό το κομμάτι γιατί απο ότι κατάλαβα δεν τρελένεται.
 
Back
Top