Αναπαραγωγή ΑΥΓΟ. Απο την 1η έως την 13η μέρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mgerom
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mgerom

Canaries Expert
Εγγραφή
16 Απρ 2006
Μηνύματα
8.640
Πόλη
Αθήνα
Ενα πολύ όμορφο και πολύ χρήσιμο βίντεο.
Μ' αυτό η ωοσκόπηση αποκτά ένα σημείο αναφοράς και σύγκρησης.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Κύριε Μάκη σας ευχαριστούμε τόσο πολύ! Οι έμπειροι την 4η μέρα έχουν καταλάβει ότι είναι ένσπορο! Εμείς οι αρχάριοι την 7η!

Και να για κάποιο λόγο το έμπβρυο πέθαινε μέσα; θα γινόταν το αυγό μαύρο μέσα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Υπέροχο! Ευχαριστούμε!

Από την Τρίτη μέρα σε σκοτάδι φαίνετε άνετα. Όταν πεθαίνει γίνετε σκούρο καφέ με μαύρο και το αποσύρουμε γιατί αν σπάσει υπάρχει μεγάλος κίνδυνος για τα υπόλοιπα.
 
Πριν και μέχρι το σχηματισμό

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
ευχαριστουμε πολυ μακη και νικο και τα δυο βιντεο ηταν φοβερα και πολυ χρισιμα
 
Να το συνεχίσω λίγο Μάκη;

13η ή 14η μέρα

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Συναρπαστικό! Δεν θορυβείται η μάνα που το βάζετε μετά εσείς στην φωλιά;
 
Με την ευκαιρία επειδή υπάρχουν ερωτήσεις πάνω στην ακριβή ημέρα πρέπει να ξέρουμε ότι...Αυτή η έξοδος που μας έδειξε πιο πάνω ο Βασίλης συμβαίνει ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ 14ης ΜΕΡΑΣ. Πρέπει δηλαδή να έχουν κλείσει απαραίτητα 13 24ωρα απο την έναρξη της επώασης και να έχει πάρει το αυγό κάποιες ώρες απο το 14ο. Το 14ο 24ωρο θυμίζει δηλαδή τον έννατο μήνα της γυναικείας κύησης.
 
Να πιάνεις το μικρό τη στιγμή που βγαίνει από το αυγό! Από τις πιο εντυπωσιακές και συγκινητικές στιγμές! Εγώ στάθηκα τυχερή και το έχω ζήσει μια φορά...

Μόνο εγώ προσωπικά αποφεύγω όσο μπορώ να πιάνω τους νεοσσούς λόγω των μικροβίων που έχουν τα χέρια μας... Μόνο αν συντρέχει πολύ σοβαρός λόγος!

Σ ευχαριστούμε πολύ Βασίλη!
 
Eγω πανω στο θεμα της εκκολαψης θελω να προσθεσω το εξης...

Τα αυγα που αλλαζουμε και γενικα αυγα που ''περιμενουν μερες'' χωρις να επωαζονται, απο τη στιγμη που θα ξεκινησει η επωαση θα αργησουν περισσοτερο να εκκολαυθουν απο τα αυγα που θα επωαστους κατευθειαν απο τη γεννηση τους.
Δηλαδη με λιγα λογια τα αυγα που περνουμε εμεις και τα αλλαζουμε με ψευτηκα θα κανουν πχ 13 μερες και 10 ωρες να εκκολαυθουν ενω τα αυγα που επωαστηκαν κατευθειαν θα κανουν 13 μερες και 3-4 ωρες!

Αυτα τα συμπερασματα τα εχω βγαλει απο δικες μου παρατηρησεις.
 
Eγω πανω στο θεμα της εκκολαψης θελω να προσθεσω το εξης...

Τα αυγα που αλλαζουμε και γενικα αυγα που ''περιμενουν μερες'' χωρις να επωαζονται, απο τη στιγμη που θα ξεκινησει η επωαση θα αργησουν περισσοτερο να εκκολαυθουν απο τα αυγα που θα επωαστους κατευθειαν απο τη γεννηση τους.
Δηλαδη με λιγα λογια τα αυγα που περνουμε εμεις και τα αλλαζουμε με ψευτηκα θα κανουν πχ 13 μερες και 10 ωρες να εκκολαυθουν ενω τα αυγα που επωαστηκαν κατευθειαν θα κανουν 13 μερες και 3-4 ωρες!

Αυτα τα συμπερασματα τα εχω βγαλει απο δικες μου παρατηρησεις!

λογικο αφου αυτα που αλλαζουμε με πλαστικα και τοποθετουμε μετα απο μερες ειναι κρυα, θελουν ωρες μεχρι να αποκτησουν την καταλληλη θερμοκρασια.

κι εγω επεσα στη στιγμη που σκασε 1 μικρο περσυ, το αφησα να κανει η μανα τη δουλεια της, ξαναπηγα μετα απο λιγες ωρες και ακομα δεν ειχε απεγκλωβιστει απο τα τσοφλια, ετσι το πηρα στο δωματιο μου και το βγαλα, αλλιως δε θα ζουσε
 
Back
Top