Ασθένειες Αίματα στο πόδι Ringneck

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mpeln
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mpeln

PB New Member
Εγγραφή
21 Φεβ 2018
Μηνύματα
64
Πόλη
Πύργος
Μου εδωσε ενας φιλος εναν Ringneck που πηρε απο μαγαζι στην αθηνα. Το ποδι του απο την αρχη το δεξι εχει προβλημα. Οταν το παελαβα στο κουτι ειδα μεσα αιματα. Βλεπω οτι το ποδι του ειναι κα πρισμενο... Τι πρεπει να κανω (ειναι αγριο)..
 

Συνημμένα

  • 20190105_222602.webp
    20190105_222602.webp
    72,1 KB · Προβολές: 43
  • 20190105_222605.webp
    20190105_222605.webp
    76,1 KB · Προβολές: 47
  • 20190105_222621.webp
    20190105_222621.webp
    48,9 KB · Προβολές: 48
To πουλάκι χρειάζεται γιατρό και το πόδι ίσως δέσιμο για να μην θεραπευτεί στραβά. Το κλουβί είναι ακατάλληλο όπως και η πατήθρα που φαίνεται, αυτά είναι δευτερεύοντα όμως, προέχει το πόδι.
 
Οχι πηγε σε pet shop στο κεντρο της Αθηνας να παρει ενα σκυλακι.. Το σκυλακι που του εδωσαν ηταν ημιαιμο και το επεστεψε μια μερα μετα και για το λογο οτι δεν του εδειναν τα χρηματα πισω του εδωσαν αυτον τον παπαγαλο που απο οτι μου ειπε ο φιλος μου οταν τον πηγε σπιτι του ειδε το ποδι του ετσι. Δεν το ηθελε βεβαια το πουλι (ειναι αγριο) και σκεφτοταν να το αφησει ελευθερο αλλα τελικα το εφερε απο Αθηνα σε εμενα ο ιδιος. Ειδα στο κουτι μεσα μολις το εφερε αιμα και μετα παρατηρησα οτι το ποδαρακι του ειναι και πρισμενο.
[automerge]1546805577[/automerge]
Το παπαγαλο τον πηρε μετα την πρωτοχρονια. Εγω τον παρελαβα εχτες το βραδυ.
 
Πηγα τον παπαγαλο σε πτηνιατρο. Ειχε σπασει το ποδι του και εχει πιασει στραβα απλα εχει μια λοιμωξη στο ποδι και μου εδωσε αντιβοιωση. Μου ειπε για το ποδι δεν μπορει να κανει κατι αλλο. Οπως υπολογισε το σπασιμο πρεπει να εχει γινει πριν απο 20 με 25 ημερες. ( με επιφυλαξη μου το ειπε ).
 
Συγχαρητηρια για τις γρηγορες κινησεις σου! Ας ελπισουμε οτι ο μικρος θα εχει μια ηρεμη ζωη απο δω και περα.

Αν σου ηταν ευκολο θα ηθελα το ονομα του pet shop σε προσωπικο μηνυμα ωστε να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα αγορασω απο εκει ουτε τσοφλι ηλιοσπορου.
 
Την καλησπέρα μου! Μπράβο σου που έσπευσες αμέσως να επισκεφθείτε κτηνίατρο! Θα υποφέρει το καημένο από το τραύμα του. Είναι πολλές οι ημέρες που έχει τραυματιστεί. Τώρα πια είναι στα χέρια σου, υπό την δική σου ευθύνη και σίγουρα θα αποκατασταθεί ο τραυματισμός του και θα έχει μία καλή και άνετη ζωή! Καλή ανάρρωση να έχει! 🙂👍
 
Μα δεν αναφερα το ονομα του
[automerge]1546871308[/automerge]
Απο το συγκεκριμενο παντως την εχω παθει και εγω
[automerge]1546871607[/automerge]
Απο εδω και περα παπαγαλους μονο απο εκτοφρεα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μα δεν αναφερα το ονομα του

Eάν αναφέρεσαι στο δικό μου post φίλε @mpeln, άπλα μίλησα για το "συγκεκριμένο Pet Shop" όχι σαν επωνυμία αλλά σαν ένα αναξιόπιστο κατάστημα. Κι αυτό σύμφωνα με τα όσα έχουν γραφτεί (ημίαιμο σκυλάκι, "δεν δίνω λεφτά πίσω", παπαγάλος ταλαιπωρημένος κλπ κλπ).. Είναι δικαίωμα σου να θέλεις ή να μην θέλεις να το κατονομάσεις. 🙂
 
Δεν το ειπα δημοσια για να μην δημιουργησω προβλημα. Ειναι αναξιοπιστο με ολα αυτα που εχουν γινει. Το τελευταιο μαγαζι να ειναι στον κοσμο ουτε ηλιοσπορο δεν παιρνω απο εκει.
 
Και έχω μια υποψία ότι αν δεν φοράει δαχτυλίδι πώς το πουλάκι είναι άγριο πιασμένο απο τα εκατοντάδες που ζουν ελεύθερα στην Ελλάδα. Πολύ πιθανόν να έσπασε το πόδι του όταν αιχμαλωτίστηκε.
 
Back
Top