Αναπαραγωγή Αίμα πάνω στο αυγό

giwrgoskanar

PB New Member
Εγγραφή
21 Μαϊ 2017
Μηνύματα
120
Πόλη
Καρδίτσα
καλησπερα παιδια. Σημερα ειδα το 1ο αυγο στην φωλια της καναρας(που αναφερθηκα πριν μερες αν θα ταιριαξουν η αν θα ειναι ασπορα). Οπως κοιταξα το αυγο απο πανω παρατηρησα ελαχιστο αιμα πανω του. Ειναι επειδη η καναρα ειναι πρωταρα;Η μηπως δεν της παρεχω το απαιτουμενο ασβεστιο;
 
Βγάλε αν θέλεις μια φωτογραφία να δούμε ακριβώς γιατί πράγμα μιλάμε.
Το ξανακοιταξα τωρα που πηγα να βαλω φρεσκοβρασμενα αυγα και λιγο σουσαμι και ειδα οτι το ειχε γυρισμενο απο την αλλη μερια το αυγο και δεν φαινοταν το αιμα. Δεν θα την ενοχλησω μεχρι αυριο. Που θα γεννησει και το 2ο αν ολα πανε καλα.. Κατι αλλο τωρα. Την ειδα. Οτι καθεται και το κλωσσαει κιολας απο σημερα την πρωτη μερα. Ειναι φυσιολογικο αυτο κυριε γιαννη;
 
Και εγω καθυστερημένα έχω φέτος μια αναπαραγωγή και γέννησε σήμερα το πρώτο αυγό η καναρα... Το αντικαθιστω με το που σηκώνεται... Τρώει για λίγο και μετά αρχίζει να κλωσσάει το ψεύτικο, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα απλά στην θέση σου θα έκανα αλλαγή από τα 3 πρώτα αυγά με ψεύτικα και την τέταρτη μέρα πάλι πίσω στην φωλιά... απλά τα αφήνω σε μέρος όπου μετράω την θερμοκρασία έτσι ώστε να μην υπερβαίνει ποτέ του 21 βαθμούς.
 
\Δεν θα τα κανω αντικατασταση γιαννη. Θα ξεκινησω απο την νεα χρονια να κανω αντικατασταση. Εχω δουλειες και δεν προλαβαινω να πηγαινω συνεχεια στο πετ σοπ στην καρδιτσα. Ευχαριστω π απαντησες παλι. Κατι ακομα, σαββατο εβγαλα το χωρισμα, σημερα ειδα το 1ο αυγο. Συνηθως μετα απο ποσες μερες ερχεται το πρωτο αυγο αφου ενωσουμε το ζευγαρι;(ρωταω για να δω πιθανοτητες να ειναι ενσπορο η ασπορο)
 
Συνηθως μετα απο ποσες μερες ερχεται το πρωτο αυγο αφου ενωσουμε το ζευγαρι;
Στην περίπτωση μου από την Τετάρτη 17/5 που έβγαλα το χωρισμα και έβαλα φωλιά μέσα σε 6 ημέρες γέννησε και είδα και τον αρσενικό να την βατευει.
 
Κατι αλλο τωρα. Την ειδα. Οτι καθεται και το κλωσσαει κιολας απο σημερα την πρωτη μερα. Ειναι φυσιολογικο αυτο κυριε γιαννη;
Κάποια πουλιά το κάνουν.. κάποια άλλα όχι.
Συνηθως μετα απο ποσες μερες ερχεται το πρωτο αυγο αφου ενωσουμε το ζευγαρι;
Δεν υπάρχει κανόνας... Χρειάζεται μια δυο μέρες νωρίτερα να υπάρξει η επαφή...
Σου εύχομαι όλα να πάνε όπως θέλεις.
 
Κάποια πουλιά το κάνουν.. κάποια άλλα όχι.

Δεν υπάρχει κανόνας... Χρειάζεται μια δυο μέρες νωρίτερα να υπάρξει η επαφή...
Σου εύχομαι όλα να πάνε όπως θέλεις.
Μακαρι κυριε γιαννη.
 
@giwrgoskanar , @Johkill23 , εύχομαι όλα να πάνε καλά με τις γέννες σας. Αλλά προσπαθείτε να είστε ιδιαίτερα προσεχτικοί όσον αφορά στο να μην μπουν τα ζευγάρια σας σε επόμενη γεννά. Θα είναι πολύ αργά. Επίσης, σύμφωνα με το άρθρο του Γιάννη, johkill23, έχει το νου στις συνθήκες θερμοκρασία και υγρασία στη φύλαξη των αυγων. https://community.petbirds.gr/threa...-του-χώρου-στην-αναπαραγωγή-των-πτηνών.30251/
 
Ναι Γιάννη αυτό ακριβώς κάνω τα έχω σε ένα σκιερό μέρος όπου έχω τοποθετήσει θερμόμετρο ακόμα και το μεσημέρι η θερμοκρασία είναι το πολύ στους 20,5 άσε που έκανα αντικατάσταση και σήμερα το δεύτερο αυγό και θα τα επιστρέψω και τα δύο πίσω αύριο δεν θέλω να μείνουν παραπάνω.
 
Back
Top