Ασθένειες Αίμα στο ζεμπράκι μου

EugeniA12

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιαν 2020
Μηνύματα
6
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα, είμαι καινούρια στην παρέα σας, σήμερα μου συνέβη κάτι άσχημο με το ζεμπρακι μου, έχω ένα θυληκο εδώ και 2 μήνες περίπου όπου το μαγαζί που το αγόρασα στην αρχή μου είπε ότι ήταν αρσενικό και δεν περίμενα να γεννήσει (παρόλο που δεν έχει σύντροφο) όταν παρατήρησα ότι προσπαθεί να κάνει φωλιά της πήρα μια φωλιά και νιμα για να την κάνει όπως θέλει, δεν την άγγιξε ποτέ παρόλα αυτά γέννησε 4 αυγα (1 κάθε 2 μέρες) αλλά στην φωλιά δεν πλησίασε ποτέ, όλα τα αυγά τα γενναγε κάτω στα σίρματα από το κλουβάκι της με αποτέλεσμα να πέφτουν ανάμεσα από τα σύρματα και να τα σπάει κλπ.
Σήμερα το πρωί όταν ξύπνησα και πήγα να την δω όπως κάθε πρωί τα κλαδιά που κάθεται και η κούνια της είχαν αίματα και ο τοίχος που είναι το κλουβί της είχε πιτσιλιές, όταν την παρατήρησα είδα ότι από εκεί που γεννάει είναι τα αίματα και ήταν με αίμα πίσω μέχρι την κοιλιά της κάτω, επισης της λείπουν φτερά κάτω από την κοιλιά και έχω τρομάξει, όλη μέρα δεν έχει καθόλου όρεξη κάθεται σε μια γωνιά και συνέχεια κοιμάται, ίσα ίσα τρώει ελάχιστα, πίνει ελάχιστο νερό και αυτό όλο... Δεν ξέρω τι να κάνω...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Ευτυχως είναι καλά, του έχει έρθει πάλι η όρεξη και άρχισε να κελαιδαει
Τελικά δεν είχε κάτι σημαντικό ευτυχώς.. Απλά το τελευταίο αυγό που έκανε ήταν πιο "μεγάλο" και πόναγε με αποτέλεσμα να τσιμπθεται για αυτό και ολας δεν έχει πούπουλα στην κοιλίτσα της και έβγαλε αίμα, μου έδωσαν και κάτι σταγόνες σαν αντιστρες γιατι μελαγχολησε που είναι μόνο του, σκέφτομαι να πάρω άλλο ένα να έχει παρεα, αλλά δεν ξέρω αν θα τσακώνονται
 
Χαίρομαι που είναι καλύτερα γιατί έχω και μια αδυναμία στα zebra. Γενικά αν θέλεις άνοιξε ένα θέμα εδώ : https://community.petbirds.gr/forums/exotic/?prefix_id=88
Ώστε να μας αναφέρεις πληροφορίες για την διατροφή του και τα σχετικά. Εγώ προσωπικά είμαι πρόθυμος να σου δώσω συμβουλές σχετικά με την φροντίδα και την σωστή διαχείριση 🙂
 
Back
Top