Αναπαραγωγή Αβγό σκεπασμένο στη 2η φωλιά

THEODOROS1969

PB New Member
Εγγραφή
8 Απρ 2016
Μηνύματα
17
Πόλη
Αθήνα
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής στην 2ή γέννα το πρώτο αβγό σκεπάστηκε από βαμβάκι και κλωστές παρόλο που έβγαλα το υλικό μέ το πρώτο αβγό. Θεώρησα σκόπιμο σήμερα που ήδη η φωλιά έχει 3 αβγά να το ανασύρω με ένα μικρό κουταλάκι στην επιφάνεια με πολύ μεγάλη προσοχή προσθέτοντας βαμβάκι απόκάτω ώστε να μην ξανασκεπαστεί. Δεν αντικαθιστώ τα αβγά λόγω απειρίας αλλά θα ήθελα να ρωτήσω μιας και γενικά δεν είμαι υπερ των παρεμβάσεων στις φωλιές τι κάνουμε σε αυτές τιςπεριπτώσεις; Επειδή είναι η δεύτερη γέννα είδα ότι η φωλιά ήταν πιο βαθιά στο κέντρο και γιαυτό έκανα την παρέμβαση. Ευτυχώς η Λούσυ είναι ξανά στη φωλιά μετά την παρέμβαση μου. Ευχαριστώ.
 
τι κάνουμε σε αυτές τιςπεριπτώσεις;.
Αφαιρούμε κάθε υλικό για το χτίσιμο της φωλιάς υπάρχει μέσα στο κλουβί.
Πάντα μετά τη γέννηση του πρώτου αυγού, αυτό πρέπει να κάνουμε όλοι.
Επειδή είναι η δεύτερη γέννα είδα ότι η φωλιά ήταν πιο βαθιά στο κέντρο και γιαυτό έκανα την παρέμβαση.
Πολύ κακώς.
Κρίνουμε με ανθρώπινα κριτήρια κάτι που δεν μπορούμε ούτε με τη φαντασία μας να πλησιάσουμε... Τον τρόπο δηλαδή που σκέφτονται και ενεργούν τα πουλιά.
Και είσαι πραγματικά τυχερός μια και
Ευτυχώς η Λούσυ είναι ξανά στη φωλιά μετά την παρέμβαση μου.
Πολύ τυχερός... ίσως σε άλλες στιγμές να μην είσαι.
 
Πολύ τυχερός... ίσως σε άλλες στιγμές να μην είσαι.

Έτυχε και βρισκόμουν σπίτι όταν έκανε το πρώτο αβγό και αφαίρεσα με το που βγήκε από τη φωλιά το υλικό... Και καθάρισα το κλουβί από βαμβάκια και κλωστές
 
Υπαρχουν νεοσσοι απο την πρωτη γεννα μεσα στο κλουβι;
 
Συνηθως η θυληκια σκεπαζει τα αυγα ειτε γτ νιωθει ανασφαλεια και θελει να τα προστατεψει ειτε γτ ειναι ασπορα... Ο αρσενικος εχεις δει αν την εχει γονιμοποιησει;
 
Συνηθως η θυληκια σκεπαζει τα αυγα ειτε γτ νιωθει ανασφαλεια και θελει να τα προστατεψει ειτε γτ ειναι ασπορα... Ο αρσενικος εχεις δει αν την εχει γονιμοποιησει;
ναι αρκετές φορές τις 5-6 προηγούμενες μέρες οι μικροί ήταν 20 ημερών όταν έκανετο 1ο αβγό και βγήαν την 18η ενώ τα βατέματα άρχισαν από την 14 με 15 μέρα
 
Με προσοχη ξεθαψε τα αυγα και βαλτα στην φωλια..
 
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής στην 2ή γέννα το πρώτο αβγό σκεπάστηκε από βαμβάκι και κλωστές παρόλο που έβγαλα το υλικό μέ το πρώτο αβγό. Θεώρησα σκόπιμο σήμερα που ήδη η φωλιά έχει 3 αβγά να το ανασύρω με ένα μικρό κουταλάκι στην επιφάνεια με πολύ μεγάλη προσοχή προσθέτοντας βαμβάκι απόκάτω ώστε να μην ξανασκεπαστεί.

Αυτό ακριβώς θα έκανα και εγώ, συνεπώς θεωρώ ότι έπραξες σωστά και έσωσες το σκεπασμένο αυγό. Αυτό που θα έκανα διαφορετικά θα ήταν να χρησιμοποιήσω νήμα και όχι βαμβάκι (δεδομένου ότι υπάρχει ήδη στην φωλιά και δεν είναι ξένο σώμα),. Μερικές φορές τι θηλυκό δεν φτιάχνει σωστά την φωλιά ή μπορεί να σκεπάσει κάποιο αυγό..
Ποιο υλικό φωλιάς χρησιμοποιείς;

Δεν αντικαθιστώ τα αβγά λόγω απειρίας αλλά θα ήθελα να ρωτήσω μιας και γενικά δεν είμαι υπερ των παρεμβάσεων στις φωλιές τι κάνουμε σε αυτές τιςπεριπτώσεις; Επειδή είναι η δεύτερη γέννα είδα ότι η φωλιά ήταν πιο βαθιά στο κέντρο και γιαυτό έκανα την παρέμβαση.
Καλά κάνεις και δεν τα αλλάζεις μέχρι να αποκτήσεις εμπειρία. Αυτό που δεν πρέπει να κάνουμε είναι περιττές επεμβάσεις και ενόχληση της φωλιάς και τον πτηνών. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και πράττουμε αναλόγως.
 
Απλά θα ήθελα να πω τα εξής χωρίς να θέλω σε καμμία περίπτωση να δικαιολογήσω την παρέμβαση μου. Η Λούση ήταν ένα σχεδόν ψόφιο πουλί που μου έκαναν δώρο σε ένα petshop που είμαι πελάτης. Το είδα άρρωστο σε μια κλούβα 20-30 θυληκών και όταν παραπονέθηκα μου την έδωσαν δώρο την έβαλα σε καραντινα τον Σεπτέμβριο και με almora βιταμίνές και σωστή τροφή την έσωσα. Όλο τον χειμώνα την είχα δίπλα μου κυριολεκτικά και την έσωσα είναι το μόνο πουλί που κάθεται να το πιάσω για να μην πω ότι το επιδιώκει.. Έγινε μανα 3 καναρινιών και ακόμα και σήμερα που έγινε η παρέμβαση ήταν πολύ ήρεμη και παρακολουθούσε σχεδόν δίπλα χωρίς φόβο. Θεωρώ ότι έκανε κάποιο λάθος στο χτήσιμο της φωλιάς και απλά παρενέβειν το ότι ξανακάθησε μου φτάνει μιας και επιβεβαιώθηκε η σχέση εμπιστοσύνης μεταξύ μας. Απλά ή ερώτηση ήταν στο γενικό πλαίσιο για τη Λούση μου το ίδιο θα ξαναέκανα χωρίς αμφιβολία... Και όλα αυτά τα λέω γιατί κάποιοι λένε ότι τα ζώα δεν καταλαβαίνουν.
 
Μπράβο Θοδωρή για την Λούσυ σου, να σου ζήσει!
Πάντως πρόσεχε τις γέννες σ' ένα πουλάκι με αυτό το ιστορικό όπως το περιγράφεις. Η αναπαραγωγή καταπονεί ιδιαίτερα τον οργανισμό των θηλυκών.
 
Παιδια.. Μια απορια επειδη το βλεπω συνεχεια. Τι πειραζει να βαλουμε το χερι μας μεσα οταν ειναι αναγκαιο; Δεν ειναι γατες οι οποιες αν μυρισουν τα μικρα και καταλαβουν οτι καποιος τα ενοχλησε ισως τα παρατησουν.

Δεν λεω για τα μικροβια.. Αυτο το καταλαβαίνω.. Αλλα αυτο που λετε συνεχως πως υπαρχει πιθανοτητα να τα παρατησουν.
 
Αναστατώνονται πολύ όταν κλωσσάνε και παρεμβαίνεις, το βλέπουν σαν κάτι επικίνδυνο, ότι η φωλιά δεν είναι πιθανόν ασφαλής.
Στην φύση πολλές φορές εγκαταλείπουν μια ακατάλληλη εκτεθειμένη φωλιά οι γονείς. Το ίδιο και στα κλουβιά. Ποτέ δεν ξέρεις πως θα συμπεριφερθούν, εξαρτάται από τον βαθμό εξημέρωσης του κάθε πουλιού. Αλλά ακόμα και το ένα από τα δύο αν τρομάξει, μπορεί να επηρεαστεί και το άλλο. Βρίσκονται σε μια περίεργη και εύθραυστη ψυχολογία.
 
Μπράβο Θοδωρή για την Λούσυ σου, να σου ζήσει!
Πάντως πρόσεχε τις γέννες σ' ένα πουλάκι με αυτό το ιστορικό όπως το περιγράφεις. Η αναπαραγωγή καταπονεί ιδιαίτερα τον οργανισμό των θηλυκών.
Μαρία μου συμφωνώ επιβαρύνεται αλλά η ζωή συνεχίζεται και εγώ δεν θέλω να βλέπω το ιστορικό της θέλω να την βλέπω σαν μία προσωπικότητα που πλέον κάνει τις επιλογές της. Υγιής πία που κάνει τις επιλογές της και πίστεψε με μετά από πολύ παρατήρηση η επιθυμία της να ζευγαρώσεί αλλά και η συμπεριφορά της στην πρώτη γέννα με επιβεβαιώνει...Αν κάποια στιγμή αισθανθώ ότι κινδυνεύει η ζωή της θα σταματήσω τα πάντα
 
Παιδια.. Μια απορια επειδη το βλεπω συνεχεια. Τι πειραζει να βαλουμε το χερι μας μεσα οταν ειναι αναγκαιο; Δεν ειναι γατες οι οποιες αν μυρισουν τα μικρα και καταλαβουν οτι καποιος τα ενοχλησε ισως τα παρατησουν.

Δεν λεω για τα μικροβια.. Αυτο το καταλαβαίνω.. Αλλα αυτο που λετε συνεχως πως υπαρχει πιθανοτητα να τα παρατησουν.
Συνεχίζω το οφ τόπικ να απαντήσω σ αυτό.
Το πως θα αντιδράσει το κάθε πουλί σε κάποια παρέμβασή μας στη φωλιά εξαρτάται απ το χαρακτήρα του και τη σχέση που έχουμε μαζί του. Εμείς το λέμε σε όλους και το ξαναλέμε γιατί δε ξέρουμε τη σχέση έχουν και τους προετοιμάζουμε για το χειρότερο. Ας πούμε ο Γιάννης δεν ήξερε την ιστορία της Λούση και τη σχέση που έχει με τον Θοδωρή! Και εγώ το ίδιο θα τον συμβούλευα. Όμως τώρα που ξέρω θεωρώ πως η Λούση δε θα παρατήσει τα αυγά εξαιτίας των παρεμβάσεων γιατί εμπιστεύεται τον Θοδωρή. Και εγώ έχω θηλυκιές που μπορεί μέχρι και να τις πιάσω στο χέρι μου, αλλά ξέρω πως μετά θα πάνε να κλωσήσουν. Αλλά έχω και θηλυκιές που θέση στην πατήθρα αλλάζεις και παρατάνε τη φωλιά που λέει ο λόγος. Για να μην πολυλογώ είναι θέμα ιδιοσυγκρασίας και χαρακτήρα πουλιού (πόσο φοβικό είναι, πόσο παράξενο κτλ) και θέμα σχέσης που έχει ο "ιδιοκτήτης" με τα πουλιά του.

Θοδωρή να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου! Και με το καλό να βγουν τα νέα μίκρα! Απλά μετά τη 2η γέννα καλό θα ήταν να σταματήσεις και να μην την προχωρήσεις και σε τρίτη. :)
 
Back
Top