Διατροφή Αγαπημένα φρούτα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mgerom
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mgerom

Canaries Expert
Εγγραφή
16 Απρ 2006
Μηνύματα
8.640
Πόλη
Αθήνα
Αν έλεγε κανείς οτι "τα τρώμε όλα" :), μάλλον δεν θα έπεφτε και πολύ έξω
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
😀 σαν να βλέπω τον ναμ ναμ και τον Βίνσεντ(τα καναρίνια μου )
εκτός από ρόδι που είδα στο βίντεο, που δεν τους έχω βάλει ποτέ (δεν μου αρέσει και δεν το αγοράζω)
ότι και να τους βάλεις θα το τσακίσουν :D
 
Μιας που ειπες ροδι Σουλα, εχω την εντυπωση πως καπου διαβασα οτι τα κουκουτσια απο τα ροδια λογων της μεγαλης περιεκτικοτητας σε τανινες ειναι τοξικα στα πουλια.

Το αναφερω με επιφυλαξη.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Για βάλτε καμιά παραπομπή για την τοξικότητα των σπόρων. Προσωπικά, έριξα μια ματιά αλλά βρήκα μόνο θετικές αναφορές για τις αντιοξειδωτικές τους ιδιότητες.
 
Προσωπικά, έριξα μια ματιά αλλά βρήκα μόνο θετικές αναφορές για τις αντιοξειδωτικές τους ιδιότητες.
Και στο παρελθόν αν θυμάστε που το είχαμε συζητήσει, ασφαλές είχαμε βγάλει το ρόδι.
Όπως και τότε, έτσι και τώρα, όσο το έψαξα μόνο θετικά στοιχεία βρήκα.

Έχω την αίσθηση πως οι σπόροι των φρούτων που απαγορεύονται είναι γενικά όσοι φέρουν παράγωγες ουσίες του κυανίου και συνδέονται συχνά με την Β17 (αμυγδαλίνη). Πρόκειται εν γένει για μεγάλους σπόρους πχ βερίκοκου, νεκταρινιού αν και υπάρχουν και σε αυτούς του μήλου ή αχλαδιού.

Δοθείσης ευκαιρίας θα είχε ενδιαφέρον να παρακολουθήσει κάποιος το επιχείρημα στο παρακάτω link που αναφέρεται οτι για να λάβει τοξική δόση κυανιδίου ένας African Gray πρέπει να καταναλώσει 250 σπόρους μήλου στην καθισιά του.
http://scas.org.au/html/body_apple_seed_cyanide_myth.html

Σχετικά με τις τανίνες είναι απολύτως κατανοητό κάποιος να έχει τις αμφιβολίες του και δεν είναι ένα θέμα το οποίο εύκολα εξαντλείται σε μια συζήτηση ενός φόρουμ.Αναφορικά με το ρόδι και όχι μόνο, υπάρχουν πολλές περισσότερες τανίνες στην φλούδα παρά στον σπόρο. Υπόψιν μάλιστα ότι στο βίντεο υπήρξε και κατανάλωση σταφυλιού.
https://link.springer.com/article/10.1007/s10068-012-0049-6

Στο διαδίκτυο οι σπόροι ροδιού (αλλά και το όλον) παρουσιάζονται ασφαλείς, επιπλέον οι αντικαρκινικές ιδιότητές τους δεν άπτονται της αμυγδαλίνης, ούτε και βρήκα να περιέχουν κυανίδιο.

Το πραγματικό εύρημα όμως αφορά διάφορες επεξεργασμένες μορφές από χυμό ροδιού που περιέχει και την φλούδα. Εκεί το επιχείρημα κόβει και από τις δυο μεριές, ειδικά αφού οι τανίνες φαίνεται να λαμβάνουν έναν πρωταγωνιστικό και μυστήριο ρόλο. Η χρήση της φλούδας ροδιού απο την βιομηχανία εκτείνεται από την παραγωγή φυσικού κοκκιδιοστατικού προσθέτου στην τροφή των κοτόπουλων... Μέχρι και σε φάρμακα αναστολείς της αντίστροφης μεταγραφάσης ρετροιών όπως ο HIV (punicalin, punicalagin κ. Α). Με λίγα λόγια είναι φάρμακο και ως τέτοιο.. Μπλά μπλά.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29339307

Η δική μου σχετική συμβουλή είναι το ακτινίδιο, ειδικά για τα σποράκια του. Όποιος το ψάξει θα ενθουσιαστεί και αν μάλιστα τα πουλιά του το καταναλώνουν θα είναι ένας χαρούμενος pet owner!
 
Μπορούν τα καναρίνια να φάνε τους σπόρους από το ρόδι; Ρωτώ γιατί τα καναρίνια ξεφλουδίζουν τους σπόρους και τρώνε το εσωτερικό, την ψίχα και όχι ολόκληρο τον σπόρο όπως οι κότες για παράδειγμα. Αμφιβάλλω αν μπορούν να σπάσουν τον σπόρο του ροδιού, άσε που δεν υπάρχει και κάτι για να φάνε από μέσα του.
 
Σταύρο η τανίνη επιτρέπεται στα πουλιά;
Ξέρω πως το ρόδι είναι ευεργετικό για όλους σε όλες του τις μορφές...
Αλλά αν δεν επιτρέπεται η κατανάλωσή της στα πουλιά και με δεδομένο πως το ρόδι τις έχει εξαιρετικά αυξημένες και το καταλαβαίνουμε από τη "στυφίλα" που νοιώθουμε όταν τρώμε το ρόδι τότε θα πρέπει να προσέχουμε γιατί δεν εμπεριέχεται μόνο στο φλοιό ή το κουκούτσι που μόνο από λάθος το πουλί θα ασχοληθεί μαζί τους αλλά και στη λεπτή μεμβράνη που διαχωρίζει τα σπόρια όπως και στα πιο τρυφερά χωρίσματα του ροδιού.
 
Αμφιβάλλω αν μπορούν να σπάσουν τον σπόρο του ροδιού, άσε που δεν υπάρχει και κάτι για να φάνε από μέσα του.
Με το ίδιο σκεπτικό για εμάς δεν θα έτρωγαν ούτε παπαρουνόσπορο, καμελίνα, βασιλικό, αμάρανθο ή για να σε πάω σε άλλο σχήμα, ψάξε να βρεις την ψίχα σε σπόρο μαρουλιού.

Σταύρο η τανίνη επιτρέπεται στα πουλιά;
Καλή η ερώτηση Γιάννη. Η απάντηση μάλιστα είναι καίριας σημασίας ειδικά για εσένα που δίνεις 4+ χρόνια τσάι βοτάνων και δεν έχεις δώσει ποτέ ούτε μισό ρόδι. Δεν θα ήθελα να βρίσκομαι στην θέση σου.

θα πρέπει να προσέχουμε γιατί δεν εμπεριέχεται μόνο στο φλοιό ή το κουκούτσι που μόνο από λάθος το πουλί θα ασχοληθεί μαζί τους αλλά και στη λεπτή μεμβράνη που διαχωρίζει τα σπόρια όπως και στα πιο τρυφερά χωρίσματα του ροδιού.
Αυτό εννοεί η βιομηχανία σαν φλούδα, είναι ένα υπόλειμμα παραγωγής που θέλει να εκμεταλλευτεί.
 
Με το ίδιο σκεπτικό για εμάς δεν θα έτρωγαν ούτε παπαρουνόσπορο, καμελίνα, βασιλικό, αμάρανθο ή για να σε πάω σε άλλο σχήμα, ψάξε να βρεις την ψίχα σε σπόρο μαρουλιού.
Μωρέ δεν με ενδιαφέρει τι βρίσκουν και τρώνε σε ένα σπόρο. Η ερώτησή μου αφορούσε στην ουσία της, στο ΑΝ μπορούν να ανοίξουν τα καναρίνια τους σπόρους από τα ρόδια.

Για χάρη της συζήτησης, αν υπάρχει κάποιος που έχει εμπειρία στην πράξη, ας μας απαντήσει. Διαφορετικά δεν έχει νόημα οποιαδήποτε έρευνα που αποδεικνύει την τοξικότητα ή μη των σπόρων από τα ρόδια στα καναρίνια, ΑΝ τα καναρίνια δεν τρώνε τους σπόρους από τα ρόδια.

Τουλάχιστον για τους καναρινάδες, αυτό νομίζω ότι είναι το βασικότερο ερώτημα στη συγκεκριμένη συζήτηση. Οι ενδιαφερόμενοι για τα υπόλοιπα είδη πουλιών, μπορούν να θέσουν τις δικές τους βασικές ερωτήσεις.
 
Η ερώτησή μου αφορούσε στην ουσία της, στο ΑΝ μπορούν να ανοίξουν τα καναρίνια τους σπόρους από τα ρόδια.
Μπορούνε δεν μπορούνε, καναρίνια ή μη,τα σπόρια δεν έχουν υψηλή συγκέντρωση ταννινών όπως αυτό υποδηλώνεται (total phenolic) στον πίνακα 1 της σελίδας 173 του παρακάτω:
http://www.curresweb.com/mejas/mejas/2013/169-179.pdf

Στην τελική ας το δίνει κάποιος καθαρισμένο σαν γκουρμεδιά.

Χρήσιμο για τις διακοπές επίσης: https://www.researchgate.net/publication/228035536_Phenols_Polyphenols_and_Tannins_An_Overview

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Back
Top