Διατροφή Αγκαθι μαριας, καμελινα, κια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billoss1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billoss1

PB Member
Εγγραφή
28 Φεβ 2016
Μηνύματα
616
Παιδια καλησπερα και χρονια πολλα! Διαβαζοντας για το ποσο ευεργετικοι ειναι αυτοι οι σποροι για τους φτερωτους μας φιλους αποφασισα και εγω να τους περιελαβω στηβ διατροφη τους! Επειδη ομως δεν τους εχω ξαναχρησιμοποιησει θα ηθελα να μαθω εαν ειναι απαραιτητη στην διατροφη των πουλιων μας και σε τι δοσεις! Ευχαριστω πολυ
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Αυτη ηταβ η απορια μου να δωσω η οχι;:)
 
Η σωστή στρατηγική είναι να δω τις ανάγκες των πουλιών.
Πρφώτα λοιπόν διαπιστώνουμε τις ανάγκες τους... και μετά προσφέρουμε κάτι στα πουλιά ως extra.
Πάντα φροντίζουμε να βοηθούμε στις περιόδους που υπάρχει ανάγκη και βρίσκουμε πάντα τις κατάλληλες τροφές για να τα βοηθήσουμε.
Στην πτερόρροια για παράδειγμα, chia, περίλλα κλπ, στην αναπαραγωγή ίσως λίγο βρώμη, κανναβούρι νίζερ κλπ...
Τα φρέσκα φρούτα και λαχανικά όπως και το καλά βρασμένο αυγό δίνουν πολύ περισσότερα στα πουλιά από όσα πιστεύουμε.
Για το αγκάθι μαρίας μπορείς να διαβάσεις περισσότερα
 
Η αλήθεια όσο πιο πολύ ποικιλία τους δίνουμε σε φρούτα, λαχανικά, χόρτα αλλά και σπόρους αυτά καταλαβίνουν πως ήρθε και η άνοιξη. Αν θες και μπορείς, καλό είναι να τους δίνεις σε ξεχωριστές ταίστρες κία καμελίνα και κινόα. Είναι σπόροι πλούσιοι που τους δίνουμε συνήθως σαν έξτρα στην πτερόροια και στην αναπαραγωγή.

Όταν λες αγκάθι Μαρίας ποιο εννοείς; Γιατί υπάρχει μια σύγχυση γύρω απ αυτόν τον σπόρο!
 
Όταν λες αγκάθι Μαρίας ποιο εννοείς; Γιατί υπάρχει μια σύγχυση γύρω απ αυτόν τον σπόρο!
Έχω βάλει σύνδεσμο σε ένα αρχείο με το αγκάθι Μαρίας ή Carduus marianus L., αλλά και ως Mariana lacteal Hill στο τέταρτο ποστ της συζήτησης.
 
Αυτό είναι, με ποιο το μπερδεύουμε; [URL='https://community.petbirds.gr/threads/%CE%93%CE%B1%CF%8A%CE%B4%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%AC%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%BF-silybum-marianum.9423/[/URL]
Γενικά πολλοί θεωρούν (και πολλοί πετσοπάδες) ότι το Αγκάθι Μαρίας είναι άλλο από το Γαιδουράγκαθο και πως ο σπόρος αυτός είναι έτσι:
p3imW.jpg

Ενώ στην ουσία αυτό είναι σπόρος από γρασίδι.

Ξέρω ποιος είναι ο σπόρος γαϊδουράγκαθου απλά το είπα για να μην μπερδευτεί και προμηθευτεί τους πάνω σπόρους από γρασίδι που δεν έχουν την ίδια διατροφική αξία με τους σπόρους γαϊδουράγκαθου.

Μόλις πάρεις σπόρους γαϊδουράγκαθου επειδή είναι πολύ σκληροί για τα καναρίνια καλό θα ήταν πριν τους δώσεις να τους σπάσεις στο μίξερ. Αλλιώς το δίνεις σε αποξηραμένη μορφή! 😉
 
το αγκάθι Μαριάς ή Carduus marianus L.
Το βοτανικό του όνομα είναι Silybum Marianum αυτό που αναφέρεις εσύ Γιάννη δίπλα στο αγκάθι της Μαρίας είναι ομοιοπαθητικό φάρμακο.
Το λέω για να μην γίνει περαιτέρω μπέρδεμα αν υπάρχει κάποιο.
Επίσης υπάρχει αναφορά και στο φόρουμ με θέμα εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Γαϊδουράγκαθο-silybum-marianum.9423/,

Οι σπόροι γαϊδουράγκαθου είναι έτσι
milk_thistle_seeds_silybum_marianum_.jpg

και όπως είπε η Αλίκη πρέπει να τους σπάσουμε πριν τους δώσουμε, σε μούλτι ή και με γουδί.
 
Ναι το ξερω πως πρπει να το σπασω:Dαπλα εκανα αυτη την ερωτηση για το τι ποσοστητες και εαν πρεπει αν δοσω, για να μην δημιουργησω καποιο προβλημα στα καναρινια μου. Η διατροφη που τους παρεχω ειναι versele laga prestige χωρις μπισκοτο με ρουπσεν, αυγο βραστο, αραια αυγοτροφη δικια μου, μηλο 1 φορα την εβδομαδα (το μπροκολο δεν το τρωνε καθολου) και 1 φορα στος 15 μερες πολυβιταμινη στο νερο! Σουπιοκοκαλο και γκριτ παντα στο κλουβι. Τα πουλια βρισκονται σε εξωτερικο χωρο.
 
Το βοτανικό του όνομα είναι Silybum Marianum αυτό που αναφέρεις εσύ Γιάννη δίπλα στο αγκάθι της Μαρίας είναι ομοιοπαθητικό φάρμακο.
Το λέω για να μην γίνει περαιτέρω μπέρδεμα αν υπάρχει κάποιο.
Έχεις δίκιο Μαρία.. Το μπέρδεψα από το κείμενο.
 
Για το λογο οτι δεν τρωνε μπροκολο και γενικα λαχανικα! Να την σταματησω;
 
Για το λογο οτι δεν τρωνε μπροκολο και γενικα λαχανικα! Να την σταματησω;
Δοκίμασε να δίνεις λαχανικά και χόρτα μέσω αυγοτροφής δικιάς σου! Στην αυγοτροφή που τους φτιάχνεις τι βάζεις μέσα;
 
Βαζω φριγανια, αυγο μαζι με το τσοφλι,ριγανι, δυοσμο, χαμομηλι, λιγο σκορδο, και μελι...
 
εγώ πάντως έβαλα σπόρους γαιδουράγκαθου στο μούλτι αλλα.. Δεν έσπαγαν με καμμία των περιπτώσεων.. 😡 γι αυτό και τους απέρριψα από την διατροφή τους.
Θα ήταν προτιμότερο να κατέληγες σε ένα σωστά ισορροπημένο μείγμα σπόρων(συσκευασμένο), σε μία καλή αυγοτροφή και να την εμπλουτίσεις με διάφορα βότανα και σπόρους.
εγώ χρησιμοποιώ την orlux gold patee'(υγρή αυγοτροφή) της verselle-laga,την οποία εμπλουτίζω με:
Βασιλικό, τσουκνίδα, ταραξάκο, εχινάτσια, chia, camellina, bella di notte, μαρουλόσπορο, ραδικόσπορο, γλυκάνισο, σπασμένη κινόα, ωμό σουσάμι. ( 2 κουτ. Γλυκού απ'το καθένα σε 1 κιλό αυγοτροφής)
 
σπόρους γαιδουράγκαθου στο μούλτι αλλα.. Δεν έσπαγαν με καμμία των περιπτώσεων..
Εγώ τους βάζω σε λαδόκολλα και τους χτυπάω σε γουδί. Γιατί όταν τους είχα βάλει σκέτους πετάγονταν παντού :)
 
εγώ πάντως έβαλα σπόρους γαιδουράγκαθου στο μούλτι αλλα.. Δεν έσπαγαν με καμμία των περιπτώσεων.. 😡 γι αυτό και τους απέρριψα από την διατροφή τους.
Μια λύση είναι το αποξηραμένο γαιδουράγκαθο! 😉

Βαζω φριγανια, αυγο μαζι με το τσοφλι,ριγανι, δυοσμο, χαμομηλι, λιγο σκορδο, και μελι...
Μαζί με όλα αυτά στο μούλτι ρίξε και μπρόκολο και κουνουπίδι γι αρχή! 😉
 
Back
Top