Γενικά Αγορά Άσπρου Gloster. Μήπως είναι διασταύρωση με κοινό καναρίνι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης djpietro
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

djpietro

PB New Member
Εγγραφή
9 Δεκ 2013
Μηνύματα
136
Πόλη
Λευκωσία
Γεια σας έχω αγοράσει σήμερα ένα Gloster άσπρο και αρκετα ακριβό μάλιστα. Μου έχει μπει η ιδέα όμως μήπως είναι διασταύρωση με κοινό καναρίνι. Σας παραθέτω φωτος να μου πείτε τις γνώμες σας. Ευχαριστώ
 

Συνημμένα

  • 2013-12-18 12.40.39.webp
    2013-12-18 12.40.39.webp
    9,5 KB · Προβολές: 410
  • 2013-12-18 12.40.28.webp
    2013-12-18 12.40.28.webp
    12,9 KB · Προβολές: 328
Γεια σας έχω αγοράσει σήμερα ένα Gloster άσπρο και αρκετα ακριβό μάλιστα. Μου έχει μπει η ιδέα όμως μήπως είναι διασταύρωση με κοινό καναρίνι. Σας παραθέτω φωτος να μου πείτε τις γνώμες σας. Ευχαριστώ


Gloster Canaries
]http://nbdglostercanary.synthasite.com
http://www.theglosterfancy.com
Canarini gloster
http://kevstoakesgloster.tripod.com/index.html
 
Erina ευχαριστώ για την απάντηση. Ειδα ηδη μερικες απ αυτες τις σελιδες. Ειδα επισης και ασπρο gloster σε φωτογραφίες. Να υποθεσω οτι θες να μου πεις οτι δεν ειναι gloster?
 
Erina ευχαριστώ για την απάντηση. Ειδα ηδη μερικες απ αυτες τις σελιδες. Ειδα επισης και ασπρο gloster σε φωτογραφίες. Να υποθεσω οτι θες να μου πεις οτι δεν ειναι gloster?


οχι αγαπητε, δεν θελω να πω αυτο.. με μια πρωτη ματια φενεται οτι το καναρινακι σου ειναι ρατσας Gloster. Δυστυχως δεν μπορω νὰ διακρίνω εαν προέρχεται από γονείς τής ίδιας γενιάς... Ισως μια πιο κοντινή φωτο να το εκανε πιο ξεκάθαρο...Ωστοσο πρεπει να γνωριζεις καποια βασικα πραγματακια για την αναπαραγωγη του συγκεκριμενου τυπου καναρινιων... Και για την αγορα νεων πουλιων...
δες εδω θα βοηθησει...
Αγορά νέων πουλιών
Θα ηθελα καποιες πληροφοριες σχετικα με τα καναρινια γκλοστερ

δαχτυλιδι φοραει;
 
εγινε καποιο λαθος δεν ειχα δει την πρωτη πληρη απάντηση. Σ ευχαριστώ πολύ θα προσπαθησω να το βγαλω απο πιο κοντα και να επανέλθω ωστοσο θα διαβάσω καλύτερα και τα πιο πάνω . Ευχαριστώ
 
Φίλε μου αυτό το ξέρει ο εκτροφέας του και το δαχτυλίδι του. Πάντως το πουλάκι στις φωτό φαίνεται για γερμανικό ή τουλάχιστον σαν τέτοια διασταύρωση... Σε κάθε περίπτωση παρόμοια πουλάκια θα βρεις στο διαδίκτυο και μπορείς να συγκρίνεις τον σωματότυπό του με εκείνα να δεις τι παίζει... μην σε μπερδεύει το χρώμα, αγνόησέ το για να φύγει η..."αρρώστια" και να δεις καθαρά...
 
Φίλε μου αυτό το ξέρει ο εκτροφέας του και το δαχτυλίδι του. Πάντως το πουλάκι στις φωτό φαίνεται για γερμανικό ή τουλάχιστον σαν τέτοια διασταύρωση... Σε κάθε περίπτωση παρόμοια πουλάκια θα βρεις στο διαδίκτυο και μπορείς να συγκρίνεις τον σωματότυπό του με εκείνα να δεις τι παίζει... μην σε μπερδεύει το χρώμα, αγνόησέ το για να φύγει η..."αρρώστια" και να δεις καθαρά...
οκ θα το ψαξω καλύτερα τοτε. Σ ευχαριστώ να σαι καλά παντως.Απλα εδωσα 100 ευρω και θελω να σιγουρευτω οτι δεν με κοροιδεψαν.
 
Πέτρο δεν είπα κάτι αλάθητο, ούτε να δεις το πουλάκι με "στραβό μάτι" , απλά ψάξ΄το καλύτερα...
 
Gloster με και χωρις κορωνα...
 

Συνημμένα

  • Εικόνα 351.webp
    Εικόνα 351.webp
    34,9 KB · Προβολές: 297
  • Εικόνα 369.webp
    Εικόνα 369.webp
    59,6 KB · Προβολές: 320
Δε ξερω απο gloster αλλα συγκρινοντας τις φωτο του καναρινιου σου με τις φωτο που ανεβασε η Ερινα δεν μου κανει για "καθαρο" glosteraki... Ή διασταυρωση με κοινο ή γερμανικο οπως ειπαν και τα παιδια.. Οπως και να εχει ειναι πολυ ομορφο! Να το χαιρεσαι! :D
 
ώ="alicedros, post: 184147, member: 9884"]Δε ξερω απο gloster αλλα συγκρινοντας τις φωτο του καναρινιου σου με τις φωτο που ανεβασε η Ερινα δεν μου κανει για "καθαρο" glosteraki... Ή διασταυρωση με κοινο ή γερμανικο οπως ειπαν και τα παιδια.. Οπως και να εχει ειναι πολυ ομορφο! Να το χαιρεσαι! :Dσ ευχαριστω. Μετα απο τον ενθουσιασμο μου κ οταν το πηγα σπιτι συγκρινωνταας το με τα δικα μου προβληματιστικα. Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω με τι να το ζευγαρωσω αφου δεν ειναι γκλοστερ και θα καταστρεψω το πουλι και τους απογονους του. Ισως το παρω πισω...
 
Κι εμένα από τις φωτογραφίες μου φαίνεται για Γερμανικό λοφιοφόρο. Βέβαια, φυσικά άμα μπορείς, να βγάλεις μερικές ακόμη κόντινες φωτογραφίες, όπως είπε η erina, για να είμαστε πιο σίγουροι αν το καναρίνι είναι Γκλόστερ ή Γερμανικό λοφιοφόρο!
 
Αν επιτρεπεται ποσο το αγορασες; γιατι κι εγω αγορασα ενα 9υληκο γκλοστερ και η τιμη του μου κακοφανηκε λιγο..
 
Το ειχα αγορασει 100 ευρω το ζευγαρι.Αν οντως ηταν γκλοστερ δε θα μ ενοιαζε η τιμη καθως μαζι με τα cinnamon δεν ειναι χρωματα που συναντας συχνα νομιζω σε γκλοστερ. Τα εχω δωσει πισω και εχω παρει αλλα 2 φοβερα πιστευω ζευγαρια προς 70 ευρω το ζευγαρι.. Δε ξερω ποσο πανε τα κλοστερ απο γνωστους εκτροφεις στην ελλαδα... Εσυ ποσα το πηρες;
 
Back
Top