Φροντίδα Αγορά ενός νέου παπαγάλου

ShadyLady

PB Known Member
Εγγραφή
24 Φεβ 2008
Μηνύματα
2.812
παιδιά σκέφτομαι να αγοράσω ένα καινούριο παπαγάλο αλλά έχω μερικούς ενδυασμούς.
-κάνει να τον έχω στον ίδιο χώρο με την ροζέλλα μου;
- το υπάρχον πουλί θα ζηλεύει αν βλέπει το άλλο να είναι έξω απο το κλουβί του;
- και μπορείτε να μου προτείνετε μια ράτσα παπαγάλου; να μην φωνάζει και πολύ γιατί είμαι σε διαμέρισμα και να είναι ήρεμος και φιλικός προς όλους μας.
α, και κάτι ακόμα όταν θα τον αφήνω ελεύθερο θα μου καταστρέψει το σπίτι; Γιατί μου έχουν πει πως όταν τους αφήνεις έξω απο το κλουβί τους οτι πάνε σε όλα τα έπιπλα και τα δαγκώνουν.
 
δεν εχω αποφασισει ακομα τι ρατσα.
 
γιατι δεν αγοραζεις το ιδιο ειδος παπαγαλου με αυτο που εχεις για να τα κανεις ζευγαρι.
 
Η πιθανοτητα του να ζηλευει ενα πουλι το καινουριο υπαρχει οταν ειναι δεμενο μαζι σου και ξαφνικά το παραμελεις και στρεφεις ολη την προσοχη σου στο καινουριο. Το να βλεπει το ενα πουλι το αλλο εξω απο το κλουβι του και να καθεται και να παιζει στα χερια σου βοηθαει αυτο που δεν ειναι εξημερωμενο να σε συνηθησει γρηγοροτερα και να κανει οτι κανει ο αλλος. Αυτο βεβαια δε σημαινει απαραιτητα οτι ετσι και θα γινει αλλα σιγουρα θα ξεπερασει καποιους φοβους του. Κι επειτα οι ροζελλες οπως ξαναειπαμε σε αλλο ποστ ειναι λιγο δυσκολα πουλια να εξημερωθουν και οταν το κανουν θελουν συχνη επαφη για μην την χανουν. Για να σου προτεινω ειδος παπαγαλου σε ρωτησα για μεγεθος και τιμη... 😉
 
:)Αναστασια μου, οι παπαγαλοι ειναι πουλια με ιδιαιτερες απαιτησεις!
Εχεις ηδη την ροζελλα σου, που θελει χρονο και... Ιδιαιτερα μαθηματα!
:)Νομιζω καλο θα ηταν να περασει καποιο διαστημα και μετα αν θελεις ν΄αγορασεις και δευτερο παπαγαλο!
 
σαφώς και δεν θα το πάρω αμέσως. αλλά είπα να σας ρωτήσω για να αποφασίσω τι ρατσα να πάρω ωστε να αρχίσω να μαζεύω λεφτά.
μάλλον λέω να πάρω κοκατίλ, κοκατού ή κονιουρ. εσείς τι λέτε;
δεν μου είπατε όμως που μου συστηνετε να βαλω το κλουβι του καινουριου πουλιου.
 
εγω προσωπικα θα σου προτεινα κοκατου γιατι ειναι πολυ ομορφη παπαγαλοι και ξερω οτι εξημερωνοντε ευκολα.
 
τι τιμή έχει ενα κοκατού;
εσείς οι υπόλοιποι τι μου προτείνετε;
 
Αναστασια κι εγω θα συμφωνησω καπου με τη Σισσυ. Ειναι καλο πρωτα να κανεις καποια βηματα με τη ροζελλα σου και αργοτερα βλεπεις αν θελεις και μπορεις να φροντισεις και δευτερο παπαγαλο. Να σου πω πως ενα μωρο ειναι πολυ μεγαλη ευθυνη, εχει τις αναγκες ενος μωρου ανθρωπου. Εισαι νεα κοπελα με πολλα πραγματα στο προγραμμα της και αν βαλουμε μεσα και τις εξοδους και τις εκδρομες που θα θελεις να πηγαινεις θα πρεπει παντα να εχεις το μυαλο σου πισω στα πουλια... Δυο που εχεις ειναι καλα ειναι η προσωπικη μου γνωμη... Εγω ειχα 3 περισυ αλλα εβλεπα οτι δεν υπηρχε χρονος για να ασχοληθω με ολους οπως τους αξιζει και γι αυτο αναγκαστηκα να τους βρω σπιτια, δεν το ηθελα καθολου αλλα ο Φοιβος ειχε πολλες αναγκες και απαιτησεις, ηταν και αρρωστος...

Τον κοκατου παντως να τον βγαλεις απο τη λιστα (2000 ευρω περιπου)... Η φωνη τους σπαει τζαμια και μελαγχολουν και μαδιουνται πολυ ευκολα. Ειναι πολυ ιδιαιτερα πουλια. Τα αλλα δυο ειναι καλες επιλογες αν παραβλεψεις οτι σου εγραψα παραπανω.. 🙄
 
Back
Top