Γενικά Αγορά θηλυκού cockatiel

gianhnsthess

PB Member
Εγγραφή
14 Ιαν 2008
Μηνύματα
125
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλους, εδώ και καιρό ψάχνω ένα θηλυκό cockatielγια να κάνει παρέα στο Μένιο μου. Μετά από πολλές επισκέψεις σε petshopsμέχρι να βρω κάποιο που μου αρέσει, βρήκα ένα που το ερωτεύτηκα αμέσως. Το βρήκα σε ένα μικρό pet shop της γειτονιάς μου. Είναι μόνο του στο κλουβί και με το πέρασα από δίπλα του άρχισε να σφυρίζει. Θέλω τη γνώμη σας. Η ουρά του δεν είναι στα καλύτερα της, επίσης έχει δαχτυλίδι αλλά όχι κλειστού τύπου, το δίνει 40 euros και αν είδα καλά έχει κόκκινα μάτια (δεν είμαι σίγουρος). Τι μου συμβουλεύεται να κάνω;

Αν το πάρω θα το έχω σε ένα κλουβί μόνο του και σε ένα μήνα θα μπει στο μεγάλο κλουβί μαζι με τον Μένιο μου.:)
 

Συνημμένα

  • dsc00009de4.webp
    dsc00009de4.webp
    25,6 KB · Προβολές: 63
Εγω λεω να μην το παρεις.Ψαξτο λιγο ακομα...η τιμη ειναι λογικη. Το κυριο προβλημα ειναι οτι ειναι τετοιος ο χρωματισμος του που δεν μπορεις να ξερεις αν ειναι οντως αρσενικο η θηλυκο. Εσυ πως εισαι τοσο σιγουρος οτι ειναι θηλυκο; Στο λεω γιατι εχω κι εγω ενα αρσενικο με τετοιο χρωματισμο και το λεω αρσενικο λογω των σφυριγματων που κανει. Εκτος κι αν το παρεις και να μην σε νοιαζει αν θα ναι θηλυκο. Επισης κοκκινα ματια στην φωτογραφια δεν φαινονται αλλα μπορει να μας ξεγελαει κι ολας.. Καλη τυχη σε οποια επιλογη σου.Αμα το αγορασεις να μας το παρουσιασεις κι ολας στην αναλογη ενοτητα.:)
 
Να ΄σαι καλά για την απάντηση. Από την ουρά το έβγαλα το συμπέρασμα. Είναι κίτρινη με γκρι γραμμές.
 
Πολυ ωραιο κοκατιλ , ξερεις; Θα απαντησω στην ερωτηση του
Fotis K . Εχω διαβασει οτι αν ειναι θυληκο δεν εχει κιτρινο.

για αλλες αποριες, στειλε μου π. Μ.
 
Fotis K . Εχω διαβασει οτι αν ειναι θυληκο δεν εχει κιτρινο.

Αυτο που λες ισχυει για τα θηλυκα κοκατιλ φυσικου χρωματισμου.Αλλα μεχρι κι αυτα εχουν κιτρινες κηλιδες στην ουρα τους. 😉
 
Back
Top