Γενικά Αγορά καναρινιού από εξωτερικό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TheBigL
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

TheBigL

PB Member
Εγγραφή
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.911
Πόλη
Αθήνα
Γνωρίζει κάποιος πώς μπορεί να φέρει πτηνό από εξωτερικό?Τί διαδικασία ακολουθείτε και πόσο μπορεί να κοστίσει η όλη διαδικασία;
 
πρεπει να γνωριζεις ολες τις λεπτομερειες, για παραδειγμα απο Αγγλια πουλια φευγουν μονο απο το Χηθροου (φαντασου οτι το Λονδινο εχει σιγουρα 6 αεροδρομια) και τα φερνεις μονο με aegean και μεγιστο αριθμο 6 πουλιων ενω απο Βελγιο μπορεις να φερεις μεχρι 8 πουλια και ειναι πολλες εταιρειες που φενουν Ελλαδα.
 
Πέρα από το κόστος αγοράς του πουλιού πρέπει να βγάλεις τίποτα χαρτιά ή να του κάνεις κάποιον έλεγχο; Και πόσο θα κοστίσει αυτό?
 
για καναρινια θες χαρτια γιατρου αλλα παντα στα εχει ετοιμα ο εκτροφεας πωλητης. ειδικο κλουβι μεταφορας κοστος γυρω στα 80 ευρω
 
Γνωρίζει κάποιος πώς μπορεί να φέρει πτηνό από εξωτερικό?Τί διαδικασία ακολουθείτε και πόσο μπορεί να κοστίσει η όλη διαδικασία;
Χρειάζονται κτηνιατρικές βεβαιώσεις πως τα πτηνά έχουν όλα τα απαραίτητα για την υγεία τους και την υγεία των πτηνών της χώρας που θα πάνε.
Χρειάζεται ειδικό κουτί (box) μεταφοράς για να γίνει αποδεκτό από τις αεροπορικές εταιρείες και φυσικά όπως σωστά ανέφερε και Παναγιώτης κυρίως μόνο η Aegean τα δέχεται και μόνο στους προαναφερθέντες αριθμούς.
Το συνολικό κόστος μεταφορικών είναι περίπου 80 ευρώ... άσχετα από την τιμή του πουλιού...
Στην Ελλάδα πλέον υπάρχουν εξαιρετικά πουλιά, που στέκονται επάξια στις πρώτες θέσεις και θα σου κοστίσουν ασφαλώς λιγότερα... Τι ακριβώς πουλιά ψάχνεις και δεν τα βρίσκεις εδώ;
 
Προκειμένου να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη απάντηση, τα πουλάκια στο ειδικό κουτί - κλουβί μεταφέρονται μέσα στην καμπίνα του αεροπλάνου; Κοντά στον επιβάτη - μεταφορέα; Ή στις αποσκευές, εκεί δλδ που βάζουν τις μεγάλες βαλίτσες;
 
Προκειμένου να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη απάντηση, τα πουλάκια στο ειδικό κουτί - κλουβί μεταφέρονται μέσα στην καμπίνα του αεροπλάνου; Κοντά στον επιβάτη - μεταφορέα; Ή στις αποσκευές, εκεί δλδ που βάζουν τις μεγάλες βαλίτσες;
Δεν έχω συνοδέψει πουλιά και δεν ξέρω σίγουρα, αλλά νομίζω πως δεν μπορούμε να έχουμε κατοικίδια μέσα στο αεροπλάνο.
Ξέρω πως έχουν ειδικό κλιματιζόμενο χώρο γι αυτά στο χώρο με τις αποσκευές.
 
Χρειάζονται κτηνιατρικές βεβαιώσεις πως τα πτηνά έχουν όλα τα απαραίτητα για την υγεία τους και την υγεία των πτηνών της χώρας που θα πάνε.
Σκεφτόμουνα να κάνω ένα ταξιδάκι προς Ισπανία μετά το καλοκαίρι να φέρω ένα ζευγάρι Timbrado :)
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Σκεφτόμουνα να κάνω ένα ταξιδάκι προς Ισπανία μετά το καλοκαίρι να φέρω ένα ζευγάρι Timbrado :)
Πρώτα θα ρωτήσεις και μετά θα ξεκινήσεις τη διαδικασία...
Αν δεν τα δεχτούν ή θα χάσεις την πτήση ή θα πεθάνουν στα αζήτητα.
Μπορούν όμως να γίνουν οργανωμένα εισαγωγές πουλιών...
Αρκεί κάποιος να το οργανώσει... ακόμη και με επιτόπου επίσκεψη στον πωλητή...
 
Γνωρίζει κάποιος πώς μπορεί να φέρει πτηνό από εξωτερικό?Τί διαδικασία ακολουθείτε και πόσο μπορεί να κοστίσει η όλη διαδικασία;
Αν αναλύσεις τη σκέψη σου (το είδος του πουλιού, αν θα είναι ένα η περισσότερα, γιατί θέλεις να το φέρεις από το εξωτερικό, από ποιά χώρα), θα σε κατατοπίσουμε πλήρως...
 
Αν αναλύσεις τη σκέψη σου (το είδος του πουλιού, αν θα είναι ένα η περισσότερα, γιατί θέλεις να το φέρεις από το εξωτερικό, από ποιά χώρα), θα σε κατατοπίσουμε πλήρως...
Νίκο γράφει πιο κάτω... timbrandos από Ισπανία...
Εσύ ίσως ξέρεις περισσότερα.
 
Εγω οταν ειχα ρωτησει αν επιτεπεται να μεταφερω τα πουλια μου με το αεροπλανο μου ειπαν οχι, διοτι ο οργανισμος τους δεν αντεχει τις πιεσεις.. Τι να σας πω, μπορει και να με δουλευανε..
 
Λοιπόν, τα πουλιά μπορούν να έρθουν με πτήση της Aegean η της Alitalia (μέσω Ιταλίας ) από ορισμένους προορισμούς, αν έχουμε κι εμείς θέση στην πτήση... Με πληρωμή 45 ευρώ και ειδικό κλουβί μεταφοράς. Θα πρέπει να γίνει ειδικό request στην αεροπορική και να παρθεί έγκριση. Μέγιστος αριθμός πουλιών ανά κλουβί είναι 5 πουλιά.
Φυσικά θα πρέπει να συνοδεύονται από συνοδευτικό έντυπο με το είδος του πουλιού και άλλες πληροφορίες.
Αν δεν βρισκόμαστε μέσα στη συγκεκριμένη πτήση, τότε χρησιμοποιείται αεροπορική μεταφορική εταιρία που αναλαμβάνει να το φέρει.
Όπως καταλαβαίνεις Λάμπρο, πας σε έναν εισαγωγέα και του ζητάς ότι θέλεις... Είναι πολύ πιο εύκολο και λιγότερο κοστοβόρο.
Πάντως επειδή έχουμε ''αρρώστια'' με τα εισαγωγής, όλα τα καλά πουλιά (και timbrados) που υπάρχουν στη χώρα μας σε διακεκριμένους εκτροφείς, προέρχονται από καλά ''αίματα'' .. Στη συγκεκριμένη περίπτωση από Ισπανικά. Δεν υπάρχει λοιπόν λόγος να μπει κάποιος σ'αυτή τη διαδικασία..

Άλλος τρόπος είναι να πας στην ετήσια έκθεση στο Reggio, να αγοράσεις από κει (όπως κάνουν πολλοί) και να έρθεις με καράβι...
 
Δεν θα πήγαινα μόνο και μόνο για την αγορά. Θα ήταν ταξιδάκι και θα συμπληρωνότανε με αγορά πουλιού. Ναι θα φρόντιζα να ήμουνα και έγω μέσα στην πτήση. Τώρα να το φέρει εισαγωγέας χωρίς να το δεις κάπως μου κάνει 😛. Για το Reggio δεν το γνώριζα απλά έλεγα απευθείας από Ισπανία.
 
Back
Top