Φροντίδα Αγορά κλουβιού για budgie

Εγγραφή
29 Σεπ 2017
Μηνύματα
63
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα έχω δυο budgie σε μια αρκετά μεγάλη κλούβα που όμως δεν έχει πλαϊνές πόρτες και έτσι η φωλιά είναι τοποθετημένη στο εσωτερικό με αποτέλεσμα να" τρώει "αρκετό ωφέλιμο χώρο από τους παπαγάλους και το πιο σημαντικό σε περίπτωση που κάνουν αυγά θα είναι αδύνατο να ελεγχθούν. Μπορειτε να μου πείτε τη γνώμη σας για το κατάλληλο κλουβί;Ευχαριστώ!
 
Καλησπέρα σε όλους μπορεί να γελάσετε αλλά μπορεί κάποιος να μου πει τη διαφορά της κλούβας από τη ζευγαρωστρα;
Μήπως να μας πεις τι είδους κλούβα έχεις;
Και όχι, δεν γελάμε... Τις απορίες τις λαμβάνουμε στα σοβαρά.
Σε γενικές γραμμές η ζευγαρώστρα είναι ένα ευρύχωρο, μακρόστενο* κλουβί, το οποίο χωρίζεται στη μέση* και έχει πόρτες και στα πλαϊνά* του κλουβιού και όχι μόνο στην πρόσοψη.
Οι αστερίσκοι δηλώνουν τις διαφορές από τις συνήθεις κλούβες.
 
Το χώρισμα σε τι εξυπηρετεί;
Στο να χωρίζεις τα πουλιά μεταξύ τους. Αυτό συνήθως γίνεται κατά τη γνωριμία στα καναρίνια, αν θέλεις να χωρίσεις αρσενικό από θηλυκό γιατί τσακώνονται πολύ μέχρι να τα ξαναβρούν πάλι, αν θέλεις να χωρίσεις παιδιά από γονείς, αλλά οι τελευταίοι να τα ταΐζουν μέσα από τα κάγκελα και αν θέλει κανείς να βάζει το χέρι του για να βάλει - βγάλει μπανιέρες, αυγοθήκες κλπ, χωρίς να κινδυνεύει να του φύγουν τα πουλιά, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο...
 
Σας έχω κουράσει αλλά έχω μια τελευταία ερώτηση. Η πλαϊνή πόρτα πρέπει να είναι όσο το δυνατών πιο ψηλά από τι έχω διαβάσει και όχι χαμηλά για την τοποθέτηση της φωλιάς;
 
Σας έχω κουράσει αλλά έχω μια τελευταία ερώτηση. Η πλαϊνή πόρτα πρέπει να είναι όσο το δυνατών πιο ψηλά από τι έχω διαβάσει και όχι χαμηλά για την τοποθέτηση της φωλιάς;
Πιο ψηλά πιο καλά.
 
Είναι κλούβα με διαστάσεις 90χ45χ50 που δεν έχει πλαϊνά και δεν χωρίζεται. Το χώρισμα σε τι εξυπηρετεί;
Σε τέτοια κλούβα ο χώρος που καταλαμβάνει η εσωτερική φωλιά είναι αμελητέος και δεν έχεις πρόβλημα. Μην κάνεις καμιά αλλαγή προς το παρόν.

Αν μπορείς ανέβασε μια φωτογραφία!
 
Η πλαϊνή πόρτα πρέπει να είναι όσο το δυνατών πιο ψηλά από τι έχω διαβάσει και όχι χαμηλά για την τοποθέτηση της φωλιάς;
Αυτό θεωρητικά ισχύει αλλά όπως σου είπε και ο Ζαχαρίας zack27 στις περισσότερες ζευγαρώστρες που κυκλοφορούν στην αγορά η θέση της πλαϊνής πόρτας είναι συγκεκριμένη. Παρ' όλα αυτά δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα στην αναπαραγωγή σου, είναι δοκισμένες εδώ και πολλά χρόνια από πολλούς εκτροφείς μικρόσωμων παπαγάλων.
 
Σε τέτοια κλούβα ο χώρος που καταλαμβάνει η εσωτερική φωλιά είναι αμελητέος και δεν έχεις πρόβλημα. Μην κάνεις καμιά αλλαγή προς το παρόν.
Κι εγώ συμφωνώ με αυτό, υπό την προυπόθεση ότι θα μπορεί ο Σπύρος να ανοίγει τη φωλιά καθημερινά για μια στιγμή, χωρίς να τη μετακινεί, για να ελέγχει την κατάσταση μέσα.
 
Back
Top