Γενικά Αγορά πρώτου παπαγάλου

Giannis_S

PB New Member
Εγγραφή
25 Μαϊ 2018
Μηνύματα
5
Πόλη
Αθήνα
Γειά σας είμαι ο Γιάννης, πρόσφατα βρήκα το φόρουμ σας και μ’άρεσε πολύ η κοινότητα που έχετε δημιουργήσει. ‘Επειτα από αρκετή έρευνα αποφάσισα να πάρω τον πρώτο μου παπαγάλο. Έχω καταλήξει στο να πάρω είτε ένα Budgie είτε ένα Κοκατίλ. Προσωπικά λατρεύω και έχω ψάξει αρκετά για την φροντίδα και των δύο ειδών. Το κυριότερο μου πρόβλημα είναι η φάσαρια καθώς το σπίτι που μένω δεν έχει τόσο καλή ηχομόνωση και φοβάμαι μην κάνουν παράπονα οι γείτονες. Το κοκατίλ απο όσο έχω διαβάσει αν και είναι συνήθως ήσυχο, αρκετές φορές μπορεί να ουρλιάζει δυνατά ιδίως οταν δένεται με το άτομο που το φροντίζει με αποτέλεσμα όταν λείπει να τον αναζητεί (flock calls) και απο όσο έχω ψάξει δεν υπάρχει συνήθως λύση για αυτό το πρόβλημα καθώς είναι στο ένστικτο του παπαγάλου. Για τα budgie δεν έχω βρει κάποιο αντίστοιχο άρθρο. Προσωπικά λατρεύω πολύ τον κοινωνικό χαρακτήρα των κοκατίλ σε συνδιασμό με το οτι δένονται πολυ μαζί σου όπως και τον πιο παιχνιδιάρικο χαρακτήρα των budgie αν και συνήθως δεν είναι τοσο συναισθηματικά. Εσείς τι θα μου προτείνατε; Επίσης μήπως γνωρίζετε κάποιον εκτροφέα που να διαθέτει ήμερα budgies; Έχω ψάξει παντού στο ίντερνετ αλλά δεν έχω βρει κάποιον αξιόπιστο και απο Pet shop θα ήθελα να το αποφύγω.. ( Για κοκατίλ έχω βρει 1-2 άτομα)
 
Καλημέρα και καλώς μας ήρθες. Στο Petbirds θα βρεις πολλές πληροφορίες συγκεντρωμένες για τα είδη που σε ενδιαφέρουν. Η φασαρία είναι θέμα υποκειμενικό. Εδώ άλλους τους ενοχλούνε τα καναρίνια. Γενικά οι παπαγάλοι είτε είναι ήρεμοι είτε είναι άγριοι βγάζουν κραυγές σαν μέσο επικοινωνίας ειδικά νωρίς το πρωί και προς το σούρουπο.Αυτό μπορείς να το περιορίσεις αλλά όχι να το εξαλείψεις. Πάντως τα είδη που έχεις επιλέξει θεωρούνται από τα πιο ήσυχα και ιδανικά για διαμερίσματα. Για τον χαρακτήρα τους δεν μπορώ να σε βοηθήσω καθώς με κοκατίλ δεν έχω ασχοληθεί καθόλου και μπάτζι είχα στο παρελθόν αλλά μόνο άγρια. Πάντως, για να γνωρίζεις, κάθε πουλάκι έχει τον δικό του χαρακτήρα και την δική του προσωπικότητα ακόμα κι αν μιλάμε για αδέρφια. Με Petshop θα σου πρότεινα να μην ασχοληθείς καθόλου γιατί δύσκολα θα βρεις "σωστά" και χωρίς προβλήματα πουλιά. Στην Χρυσή Ευκαιρία "παίζουν" κατά καιρούς αγγελίες με μπάτζι ταϊσμένα στο χέρι σε καλές τιμές όπως και στο Facebook (αν έχεις πρόσβαση) χωρίς να έχω κάποιον συγκεκριμένο να σου προτείνω. Εδώ στο Petbirds κοκατίλ εκτρέφει ο Ζαχαρίας zack27 μαζί με τον Βαγγέλη vagelis76 που έχουν πολύ όμορφα και "σωστά" πουλιά.Αν θες επικοινώνησε μαζί τους. Διάβασε και εδώ έναν οδηγό να βοηθηθείς καλύτερα στην επιλογή σου https://community.petbirds.gr/threa...ο-μου-και-τι-να-προσέξω-στην-αγορά-του.30524/
 
Καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Γενικά οι παπαγάλοι είναι δραστήρια ζώα και έχουν δυνατές φωνές.
Φυσικά αυτό είναι ανάλογα και στον χαρακτήρα του πουλιού.
Να ξέρεις ότι και τα μπάτζι δένονται μαζί σου και είναι αρκετά παρεξηγημένα πουλιά, επειδή είναι τα πιο γνωστά.
Αν πάρεις ένα θα δείς πως θα αναζητεί την παρέα σου και πως θα περιμένει να έρθει η ώρα που θα κάνετε παρεούλα.
Επίσης επειδή μπορούν να μάθουν να μιλάνε, όση φασαρία και να κάνει δεν θα είναι τόσο ενοχλητικό.
Ένα μόνο του σπάνια κάνει φασαρία να ξέρεις.
Δεν μπορώ να πω το ίδιο για τα κοκατίλ
1f61b.png

Έχεις κοιτάξει για παρροτλετ?
Μικρό μέγεθος, χαμηλή ένταση φωνής, αλλά με πιο δυναμικό χαρακτήρα
1f642.png

Ψάξε να δείς αν σου κάνει.
Επίσης μην κοιτάς pet shop , να μπαίνεις σε αγγελίες στις όμαδες με τους παπαγάλους στο facebook και θα βρείς πολλά ήμερα ταισμένα με κρέμα, που δεν φοβούνται την ανθρώπινη παρουσία.
Ειδικά παρροτλετ και κοκατίλ θα βρεις πιο εύκολα, μικρά σε ηλικία και ήμερα
1f642.png

Κάτσε, διάβασε και σκέψου με ποιο θέλεις να ζήσεις τα επόμενα χρόνια :)
Ότι άλλο θέλεις είμαστε εδώ !
 
Καλως ηρθες στην παρεα μας. Δεν ξερω αν ειναι σωστη η αποψη μου αλλα θα σου προτινε να παρεις αγριο καθως εχω καταλαβει απο δω μεσα με αυτα που παρακολουθω/διαβαζω πως τα ημερα ειναι πιο φασαριοζικα-απαιτητικα.
Εχω ενα αγριο μπαντζι που η μονη φασαρια που θυμαμαι να κανε ηταν στις αρχες που τον πηρα το πρωι οταν ξυπνουσε. Γενικα ειναι πολυ ησυχος που στις αρχες με ανησυχουσε. Ειναι ελευθερος στο σπιτι ολη την ωρα πολυ ανεξαρτητος και θα ερθει για "γουτσου γουτσου" οταν αυτος θελησει.
Θα σου πουν και τα αλλα μελη που ειναι εμπειρα πως κατα κανονα αυτα τα 2 ειδη ειναι πιο ησυχα ΑΛΛΑ παιζει παντα ο χαρακτηρας του καθε πουλιου
 
Καλώς ήρθες στη παρέα μας Γιάννη!

Τα παιδιά νομίζω οτι σε κάλυψαν με τις απαντήσεις τους!
Για τα budgie δεν έχω βρει κάποιο αντίστοιχο άρθρο.
Ορίστε το άρθρο μας για τα budgie!
https://community.petbirds.gr/threads/Παπαγαλάκια-budgie-budgerigar.44591/

Αν και είπες ότι έχεις διαβάσει για τα κακατίλ δες και αυτό
https://community.petbirds.gr/threads/Παπαγάλοι-Κοκατίλ-cockatiel-nymphicus-hollandicus.1431/

Και ένα για να γνωρίσεις και τα μικρά παρροτλέτ που σου είπε η Ηλέκτρα :)
https://community.petbirds.gr/threads/parrotlet-οι-παπαγάλοι-μινιατούρα.7478/
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας! Απο την χρυσή ευκαιρία έχω δει αρκετές αγγελίες αλλά καθώς δεν γνωρίζω τις συνθήκες διαβίωσης και την μεταχείριση των πουλιών δεν θα ήθελα να πάρω από κάπου εντελώς τυχαία, δεν εμπιστεύομαι τόσο. Προσωπικά λατρεύω και τα μπάτζι και τα κοκατίλ αναφορικά με το φωνητικό κομμάτι και δεν με ενοχλεί καθόλου όση φασαρία και να κάνουν, για τους γείτονες ανησυχώ. Για παρροτλέτ η αλήθεια είναι δεν το έχω μελετήσει τόσο και τώρα όσο το ψάχνω φαίνεται πολύ ενδιαφέρον είδος και έχει και το πιο ανεξάρτητο και ήσυχο που ψάχνω(χωρίς όμως να σημαίνει οτι δεν δένεται μαζί σου). Για κάποιον που να εκτρέφει παρροτλετ γνωρίζετε; Όπως και να έχει θέλω να μελετήσω το θέμα πιο διεξοδικά πρωτού προβώ σε κάποια αγορά γιατί θα είναι η φτερωτή παρέα μου για πολλά χρόνια οπότε θέλω να σιγουρευτώ οτι μπορώ να του/της παρέχω τα απαραίτητα!
 
Απο το φόρουμ μας έχουμε τον kouklakis που εκτρέφει λοβάκια και πάρροτλετ.
Αν δεν έχει αυτός, ίσως ξέρει κάποιον άλλον αξιόλογο εκτροφέα να σου προτείνει :)
Τα παρροτλετ μην τα βλέπεις μικρά, έχουν χαρακτήρα μεγάλου παπαγάλου, με ότι θετικό και αρνητικό συνεπάγεται αυτό.
Τα μπάτζι και τα κοκατιλ έχουν πιο ήπιο και γλυκό χαρακτήρα!
 
. Για κάποιον που να εκτρέφει παρροτλετ γνωρίζετε;
Ο Γιάννης επίσης jk1980 που βρίσκεται στην Αθήνα και ο Νίκος https://www.facebook.com/search/top/?q=nikolas%20forpus (που αγόρασα τα δικά μου).
Προτείνω να πάρεις μπάτζι για αρχή, είναι γενικά πιο ''εύκολα'' πουλιά με πολλές δυνατότητες (αντίληψη+ομιλία):)
 
Kατσε διαβασε για τα ειδη, τις αναγκες τους και δες τι σου ταιριαζει και σενα! Το καθε πουλακι εχεις το δικο του χαρακτηρα και το καθε ειδος τις ιδιοτροπιες του!
 
Είχα και μπάτζι και κοκατιλ. Για εμένα δεν συγκρίνονται. Τα κοκατιλ είναι έρωτας! Απίστευτα πουλιά. Έξυπνα, χαδιαρικα και ξέρουν να απαιτούν αυτό που θέλουν. Η φωνή τους είναι αρκετά δυνατή. Το ζευγάρι μου ήταν πολύ ήσυχο. Η κόρη τους, που ήταν ταϊσμένη στο χέρι και γι αυτόν τον λόγο πολύ δεμένη μαζί μου, ήταν τερατακι. Όταν έλειπα καθόταν ήσυχη και απλά περίμενε. Όταν επέστρεφα άκουγα εξαψαλμο. Επίσης με μαλωνε όταν σταματούσα το παιχνίδι για να κάνω καμιά δουλειά. Φυσικά την κατσαδα εκτός από εμένα την άκουγαν και όλοι οι γείτονες.
 
Είχα και μπάτζι και κοκατιλ. Για εμένα δεν συγκρίνονται. Τα κοκατιλ είναι έρωτας! Απίστευτα πουλιά. Έξυπνα, χαδιαρικα και ξέρουν να απαιτούν αυτό που θέλουν. Η φωνή τους είναι αρκετά δυνατή. Το ζευγάρι μου ήταν πολύ ήσυχο. Η κόρη τους, που ήταν ταϊσμένη στο χέρι και γι αυτόν τον λόγο πολύ δεμένη μαζί μου, ήταν τερατακι. Όταν έλειπα καθόταν ήσυχη και απλά περίμενε. Όταν επέστρεφα άκουγα εξαψαλμο. Επίσης με μαλωνε όταν σταματούσα το παιχνίδι για να κάνω καμιά δουλειά. Φυσικά την κατσαδα εκτός από εμένα την άκουγαν και όλοι οι γείτονες.
Oταν περιγράφεις την κοκατιλιτσα σου περιγράφεις τον παροτλετάκο μου. Τελικά μοιάζουν σε πολλά τα πουλάκια μας.:D
Το τι πουλι θα παρει τελικα ο φιλος μας δεν εξαρταται απ' το πουλακι αλλα απο τη διαθεση και το χρονο που έχει ο ίδιος. Απαιτούν πολύ απ' την ώρα σου για να είναι ευτυχισμένα, και καλό είναι να το σκεφτόμαστε δυο και τρεις φορές πριν αποκτήσουμε. Και φυσικά να κάνουμε και τον μελλοντικό μας προγραμματισμό γιατί η αλλαγή της ρουτίνας είναι μεγάλο ψυχολογικό άγχος για τα πουλάκια.
 
Oταν περιγράφεις την κοκατιλιτσα σου περιγράφεις τον παροτλετάκο μου. Τελικά μοιάζουν σε πολλά τα πουλάκια μας.:D
Το τι πουλι θα παρει τελικα ο φιλος μας δεν εξαρταται απ' το πουλακι αλλα απο τη διαθεση και το χρονο που έχει ο ίδιος. Απαιτούν πολύ απ' την ώρα σου για να είναι ευτυχισμένα, και καλό είναι να το σκεφτόμαστε δυο και τρεις φορές πριν αποκτήσουμε. Και φυσικά να κάνουμε και τον μελλοντικό μας προγραμματισμό γιατί η αλλαγή της ρουτίνας είναι μεγάλο ψυχολογικό άγχος για τα πουλάκια.
Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι έσκυβε το κεφάλι και πηγαινοερχοταν όταν με κατσαδιαζε. Δυστυχώς από τότε που έφυγα από την Ελλάδα η μικρή κατσαδιαζει τους γονείς μου αλλά όταν τους επισκέπτομαι με τσιμπάει ένα δεκάλεπτο ασταμάτητα. Αυτή είναι η τιμωρία μου :D και καλά να πάθω αφού την άφησα και έφυγα!
Πάντως έχετε απόλυτο δίκιο. Το σημαντικοτερο είναι να μπορούμε να τους αφιερώσουμε χρόνο και τότε και αυτά προσαρμοζονται στο δικό μας πρόγραμμα και η συμβίωση είναι εύκολη και γεμάτη όμορφες στιγμές.
 
Back
Top