Γενικά Αγορά 2ου budgie - κλουβί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alek
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alek

PB New Member
Εγγραφή
10 Νοε 2013
Μηνύματα
151
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά,

έχω ήδη ένα budgie, εδώ και αρκετούς μήνες, και σκέφτομαι να πάρω ταίρι (αρσενικό)

α) το κλουβί έχει διαστάσεις 55x32x55 (μήκος-πλάτος-ύψος), είναι ok λέτε για 2 budgies;
β) λένε πως το κλουβί το θεωρούν περιοχή τους, λέτε το 2ο budgie να νιώθει ξένο σώμα μέσα; υπάρχει περίπτωση να μην το δεχτεί το 1ο (θηλυκό) γιατί θα θεωρεί ότι είναι ιδιοκτησία του; Ακόμη χειρότερα, υπάρχει περίπτωση να μη τα βρούν οπότε να μείνω με 2 διαφορετικά πουλιά;
γ) στο άλλο άκρο, μπορεί να ζευγαρώσουν; δεν εχω ιδέα τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση, και ούτε έχω τον χρόνο/χώρο να μεγαλώνω πολλά πουλιά!

όλα τα παραπάνω μπορεί να είναι ανασταλτικός παράγοντας, αλλά απ'ότι μου έχετε πει πιο πολύ πάνε ζευγάρια αυτά παρά μόνα τους, και έχω επηρεαστεί λίγο και το λυπάμαι!
 
Σε κάθε περίπτωση θα χρειαστείς δεύτερο κλουβί έστω και μικρότερο ως προσωρινό για καραντίνα. Μετά την 40 ήμερη καραντίνα, θα βάλεις τα κλουβιά κοντά κοντά να γνωριστούν και μετά θα τα ενώσεις. Ωστόσο καλό είναι να βεβαιωθείς ότι θα τα κάνεις ζευγάρι.
 
Η μαρια εχει δικιο επίσης αν τα βρουν θα κανουν αυγα γιαυτομπορεις να στειροσεις το θηλικο budgie
 
Να κανω και εγω μια ερωτηση με την σειρα μου κ να σας πω την δικη μου εμπειρια.
Εγω τα παπαγαλακια τα πηρα απο εναν χωριανο μου στην Μυτιληνη ο οποιος μου τα εστειλε αθηνα.
Τωρα αυτα τα λεω για την καραντινα που διαβασα.
Τα πουλακια τωρα ειναι 5μιση μηνων ακριβως.. Απο οταν τα εβαλα στο κλουβι ητανε αγαπημενα και δεν ειχανε κανενα προβλημα με το κλουβι,
Επρεπε να τα ειχα βαλει κ εγω σε 2 διαφορετικα;
εδω και 3 μηνες που τα εχω δεν εχουν κανει τσακωμο ωστε να χτυπηθουν
καμια τσιμπια μονο το θηλυκο στο αρσενικο
 
Η καραντινα γινεται για να μην μεταδοθει καποια ασθενεια απ τι ενα πουλι στο αλλο.. Τωρα αφου δεν την τηρησες δεν μπορεις να κανεις κατι, εισαι τυχερος που ειναι τελικα και τα δυο πουλακια υγιη,τα τσιμπηματα δεν πειραζουν 🙂
 
Η μαρια εχει δικιο επίσης αν τα βρουν θα κανουν αυγα γιαυτομπορεις να στειροσεις το θηλικο budgie
Κάπου είδα να το ξαναγράφεις σήμερα αυτό περί στειρώσεως των πουλιών ως πρόταση και λύση. Γνωρίζεις να πραγματοποιούνται στειρώσεις στα πουλιά;
Τέλος πάντων είναι λάθος, δεν πρόκειται για σκυλάκια και γατάκια.
 
Ειμουν σηγουρος οτι γινετε και στα πουλια τελος παντον εσει ξερεις:D
 
Κι εμενα περιεργο μου φαινεται να γινονται τετοιου ειδους επεμβασεις σε πουλακια τοσο μικρου μεγεθους.. Προσωπικα δεν βρισκω και λογο για κατι τετοιο, οποιος δεν θελει γεννητουρια απλα παιρνει τα αυγα απ τη φωλια και τα αντικαθιστα με πλαστικα να κανει το πουλι τον κυκλο του..
 
Καλησπέρα παιδιά,

έχω ήδη ένα budgie, εδώ και αρκετούς μήνες, και σκέφτομαι να πάρω ταίρι (αρσενικό)

α) το κλουβί έχει διαστάσεις 55x32x55 (μήκος-πλάτος-ύψος), είναι ok λέτε για 2 budgies;
β) λένε πως το κλουβί το θεωρούν περιοχή τους, λέτε το 2ο budgie να νιώθει ξένο σώμα μέσα; υπάρχει περίπτωση να μην το δεχτεί το 1ο (θηλυκό) γιατί θα θεωρεί ότι είναι ιδιοκτησία του; Ακόμη χειρότερα, υπάρχει περίπτωση να μη τα βρούν οπότε να μείνω με 2 διαφορετικά πουλιά;
γ) στο άλλο άκρο, μπορεί να ζευγαρώσουν; δεν εχω ιδέα τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση, και ούτε έχω τον χρόνο/χώρο να μεγαλώνω πολλά πουλιά!

όλα τα παραπάνω μπορεί να είναι ανασταλτικός παράγοντας, αλλά απ'ότι μου έχετε πει πιο πολύ πάνε ζευγάρια αυτά παρά μόνα τους, και έχω επηρεαστεί λίγο και το λυπάμαι!

Το κλουβί είναι μια χαρά γαι 2 μπάτζι. Αν δεν θέλεις γέννες και πουλάκια δεν χρειάζεται να πάρεις αρσενικό, μπορείς να πάρεις 2ο θυληκό, απλά για παρέα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: alek
2 θηλυκά δε θα σφαχτούν; Είναι φυσιολογικό; 😀 τι μουρμούρα θα ακούωω;
αν πάρω αρσενικό αλλά δε τους βάλω φωλιά κλπ, θα έχω κάποιο πρόβλημα; απλά θα αποτύχουν

όσο για το μέγεθος του κλουβιού, thanks!
 
2 θηλυκά δε θα σφαχτούν;

Φυσικα και οχι, τα budgie ειναι πουλια που θελουν παρεα του ειδους τους ανεξαρτητως φυλου, δεν ειναι απαραιτητο να ειναι ζευγαρι(αρσενικο-θηλυκο) Βεβαια συχνα δυο θηλυκα οχι μονο δεν τσακωνονται αλλα γινονται και ζευγαρι!(εχω δυο java finch , λεσβιες 😛 )
 
  • Like
Αντιδράσεις: alek
😀 πολυ προχω! Οκ θα το σκεφτώ αν καταφέρω να το χωνέψω ότι θα γίνονται σοδομα και γομορα σπίτι μου.. ίσως πάρω θηλυκιά.. αλλίως αρσενικό και θα χορέψω στο ταψί👎
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Να ξερεις τα budgie γεννοβολανε οποτε λαχει, ειχα ενα φιλο που πηρε ενα ζευγαρι, αρχισαν τα πουλια τις γεννες και γεμισε το σπιτι παπαγαλακια 😛
Οποτε αν δεν θες κατι τετοιο, καλυτερα παρε μια θηλυκια ετσι για παρεα 😛
 
  • Like
Αντιδράσεις: alek
😀 καλά που μου το είπες! Νομίζω με πείθεις να ακολουθήσω το δρόμο σου.. :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Back
Top