Γενικά Αγορά Quaker παπαγάλου από κακό πωλητή

vlaxokratia

PB New Member
Εγγραφή
9 Ιουν 2017
Μηνύματα
17
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα, ειμαι καινουριος στη κοινοτητα σας και αποφασισα να γραψω με αφορμη την αγορα του εν λογου παπαγαλου. Καταρχην να αναφερω οτι παλιοτερα ειχα ζακο,cockatiel,budgies, καρδερινες κλπ και προσφατα μετα απο ερευνα αποφασισα οτι θελω ν αγορασω αυτο το ειδος παπαγαλου, μεχρι εδω ολα καλα.googlαρωντας αγγελιες για παπαγαλους(αφου δεν ηθελα απο pet shop) βρηκα καποιες που διναν μωρα 2 εβδομαδων αλλα δεν εχω την εμπειρια και ουτε ηθελα να το ρισκαρω. Και φτανουμε στο θεμα μας.στη top(πρωτη με περισσοτερη επισκεψιμοτητα)αγγελια μου λεει οτι εχει 3 μηνων καμια 10αρια, τον ρωταω ιδιοτης εισαι και ειναι μεγαλωμενα με κρεμα; Μου λεει ναι κι οτι στοιχιζουν 80 ευρω και 20 τα μεταφορικα. Αυτο εγινε χθες.σημερα ανεβαζει φωτογραφια που γραφει το λινκ και δειχνει πετ σηοπ σε καρδιτσα καθως και τιμοκαταλογους. Τους μονκ τους απλους τους εχει 70 ενω εμενα μου ζητησε και του βαλα 80 και 20 τα μεταφορικα. Επισης μου πες πως ειναι ιδιωτης και φαινεται pet shop. Οποτε εχω αμφιβολιες κι οτι ο παπαγαλος που μου πε ειναι μεγαλωμενος με κρεμα και 3,5 μηνων οτι θα ναι ετσι. Επισης στην αρχη μου πε θα τον εστελνε χθες, σημερα μου πε τον εχει κρατησει και θα τον στειλει δευτερα γιατι δε μπορουσε η μεταφορικη και στα καπακια μετα απο δυο λεπτα με παιρνει και μου λεει οτι τον ειχε στειλει για κατι εξετασεις στην αθηνα για σιγουρια(αυτος ειναι επαρχια)κι αν θελω να τον τον στειλει ο γνωστος του απο αθηνα να τον εχω αυριο το πρωι. Προφανως και καταλαβα οτι με δουλευει κι οτι ο παπαγαλος που θα ρθει δε ξερω κατα ποσο θα ικανοποιηση τις προσδοκιες μου. Επιση ηταν λαθος που εστειλα τα λεφτα πριν παραλαβω και δω τον παπαγαλο. Αυτα, ελπιζω να μη κουρασα κι ελπιζω να βοηθησα -ποστατεψα μελλοντικους αγοραστες απο εναν κακο κατα τη γνωμη μου παντα πωλητη. Ισως αυριο ο παπαγαλος να ναι αυτο που μου ειπε who knows ελπιζω να με βοηθισετε να δω αν μπορω να καταλαβω καπως ηλικια ποσο ημερος ειναι κπ
 
Καλώς ήρθες, ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση και εύχομαι όλα να πάνε τελικά καλά με τον παπαγάλο που περιμένεις.
Φυσικά μπορείς να υπολογίζεις σε κάθε δυνατή βοήθειά μας από την στιγμή που θα παραλάβεις τον παπαγάλο σου καθώς και σε οτιδήποτε άλλο προκύψει.
Σίγουρα η ιστορία όπως την περιγράφεις κάτι κρύβει, ίσως είναι κάποιος μεσάζων; Ποιος ξέρει.
Το θέμα είναι πως για να στείλεις χρήματα, κάποιο όνομα έχεις. Συμπίπτει με του επιχειρηματία που αναφέρεις; Τα τηλέφωνα επίσης;
Τι εννοούσε όμως πως τα πουλιά ήρθαν για εξετάσεις; Υπάρχει κάποιο θέμα υγείας;
Τελικά 3 μηνών θα είναι το πουλί;
Ψάξε στην λίστα μας να βρεις κάποιον εξειδικευμένο γιατρό κοντά σου και σε λίγες μέρες πήγαινε το πουλάκι μια επίσκεψη
https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
Όλα καλά να πάνε!

Α μπορείς αν θέλεις να αναφέρεις την αγγελία για να ξέρουμε να προσέχουμε.
 
καλως σας βρηκα!
η αγγελια ειναι αυτη : xe.gr/zoa/papagaloi|ad-344961422.html
δεν την ποσταρα στην αρχη γιατι δεν ηξερα αν επιτρεπεται απ τους κανονισμους της κοινοτητας.
η μεταφορα ποσου εγινε απο atm τραπεζας κι οχι τον κισε αλλα εχω το αποκομμα της συναλλαγης και λογικα αν χρειαστει τα στοιχεια θα μπορουν να βρεθουν.
λογικα ναι καποιος μεσαζων ειναι απ ο,τι καταλαβα. Εννοουσε οτι εστειλε το πουλι για εξετασεις για να βεβαιωθει οτι ειναι καλα. Τη στιγμη που πριν δυο λεπτα μου λεγε οτι το πουλι μ το χει κρατησει σε ξεχωριστο κλουβι εκει, μη ψαχνεις καποια λογικη σ αυτο, απλα βρεθηκε παπαγαλος απο επαφη του στην αθηνα και ειπε μια χαζη δικαιολογια...3μιση μηνων περιπου μου πε θα ναι κι οτι εχει ταιστει στο χερι... Ιδωμεν
 
Πετοπωλείον έλεος 😱
ναι trigic..
να πω την αληθεια δε με ενδιαφερει να ειναι ταισμενος στο χερι οπωσδηποτε αρκει να ναι νεαρης ηλικιας(μεχρι 4 μηνων) και υγιης. Ελπιζω να χει δαχτυλιδι με τις πληροφοριες. Αυριο το πρωι παραλαμβανω οποτε και θα ανεβασω φωτογραφιες του..
 
Πετοπωλείον έλεος 😱
Καλημερα, μου φεραν σημερα τον παπαγαλο τον εβαλα στο κλουβι του, αλλα καθε τοσο φωναζει λιγο και μετα σταματαει και δαγκωνει τα καγκελα και μετα σταματαει, ειναι φυσιολογικο αυτο;
 
Καλημερα, μου φεραν σημερα τον παπαγαλο τον εβαλα στο κλουβι του, αλλα καθε τοσο φωναζει λιγο και μετα σταματαει και δαγκωνει τα καγκελα και μετα σταματαει, ειναι φυσιολογικο αυτο;
Μεταφέρθηκε https://community.petbirds.gr/threads/Μου-φεραν-σήμερα-τον-παπαγάλο-αλλά-κάθε-τόσο-φωνάζει.30536/
 
Back
Top