Αναπαραγωγή Αγορασα 2 καναρινια αλλα δεν ζευγαρωνουν

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης juan
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

juan

PB New Member
Εγγραφή
25 Απρ 2009
Μηνύματα
11
Πόλη
Σάμος
Γεια σας, με λενε Ακη. Εβαλα 2 καναρινια για πρωτη φορα μαζι. Εκαναν 3 αυγα, το 1 εσπασε στο δαπεδο, τελος παντων και τα αλλα 2 ηταν ασπορα, εβγαλα τη φωλια για 1 μερα και τα εχω συνεχεια μαζι, αυριο θα βαλω παλι τη φωλια. Βλεπω το αρσενικο να κυνηγαει το θηλυκο αλλα αυτο να μη καθεται. Τι γινεται; Δωστε σας παρακαλω καμια συμβουλη καθοτι νεος και απειρος.
 
απαντηση γιατι δεν ζευγαρονουν

η πιθανοτερη αιτια που δεν ζευγαρωνουν τα καναρινια σου ειναι να μην γουσταρει η καναρα τον καναρο. η να τα εβαλες πολυ αργα μαζι και να μην προλαβανε να ζευγαροσουν.
 
απο αυτα που γραφεις μου φαινεται οτι ειναι απυρωτη η καναρα σου! Γι'αυτο δεν του καθεται...
 
Γεια και χαρα σου Ακη!
Ποσο καιρό είχες το καθε πουλί;
Τι διατροφικη προετοιμασία τους ειχες κάνει;
 
τα καναρινια τα ειχα 10 μερες περιπου χωρια στη ζευγαρωστρα, μετα τα ενωσα και σε 10 μερες περιπου εκανε 3 ασπορα αυγά, τωρα αφενος δεν καθεται στο κανάρο και αφετερου καθεται σχεδον συνεχεια στη φωλια χωρις να υπαρχουν αυγα, απο τροφη, αυγοτροφή μόνιμα, βιταμινες και αυγο βραστό μερα παρα μερα (σπορους κλπ).
 
λοιπον ακη... Ετσι συμβαινει και με τα παραδεισια τα δικα μου! Ο δικος μου ο αρσενικος την κυνηγαει συνεχεια και αυτη μαλλον εχει βαρεθει. Καθε 5 λεπτα την κυνηγαει και αυτη δν μπορει να αντεξει αλλο!
 
Ακη, για να έχεις εναν καλό ξεκίνημα, βοηθάει αρκετά να κάνεισ όλη την προετημασία με βάση το έγγραφο που υπάρχει στο φόρουμ.

Συγκεκριμένα, τι καναρίνια είναι; Τι ηλικία έχουν; Είναι πρωτάρικα ή όχι; Η θυληκιά κάνει φωλιά με το νήμα;

Αν είαι πυρωμένος μόνο ο αρσενικός, θα έλεγα να βάλεις βιταμίνη Ε στην θυληκιά αφου την χωρίσεις πρώτα απο τον αρσενικό και μετά ξανα μαζί.
 
Γεια σας, με λενε Ακη. Εβαλα 2 καναρινια για πρωτη φορα μαζι. Εκαναν 3 αυγα, το 1 εσπασε στο δαπεδο, τελος παντων και τα αλλα 2 ηταν ασπορα, εβγαλα τη φωλια για 1 μερα και τα εχω συνεχεια μαζι, αυριο θα βαλω παλι τη φωλια. Βλεπω το αρσενικο να κυνηγαει το θηλυκο αλλα αυτο να μη καθεται. Τι γινεται; Δωστε σας παρακαλω καμια συμβουλη καθοτι νεος και απειρος.

Αν δεν έχεις διαβάσει καλόν είναι να ρήξεις μια ματιά
εδώ Ζευγάρωμα καναρινιών .
Τώρα να εξηγήσω με λίγα λόγια την απόλυτα φυσιολογική συμπεριφορά
του θηλυκού. Εκανε μια γέννα. Για κάποιους λόγους ήταν χωρίς σπόρο.
Η επόμενη γέννα δεν γίνεται ποτέ αμέσως. Ετσι το θηλυκό σου τώρα ευρήσκεται σε
μια ενδιάμεση κατάσταση. Οι ορμόνες του έχουν πέσει, μιας και κανονικά τώρα θα έπρεπε
να ταίζει μικρά και όχι να πηγαίνει για δεύτερη γέννα. Ετσι αντιδρά στην επιμονή
του αρσενικού. Πολλές φορές για να τον αποφύγει κάθεται στην φωλιά. 😉
Η βιταμίνη Ε στο νερό του καθώς και μια πλούσια διατροφή σε πρωτείνες
(αυγό, αυγοτροφή) θα βοηθήσει στο να ανέβει ξανά η αναπαραγωγική του επιθυμία.
και τότε θα είναι πολύ χρήσιμο το συνεχές κυνηγητό του αρσενικού σου
καθώς επίσης και το τραγούδι του. Μπορείς λοιπόν τώρα να βάλεις το χώρισμα
στην ζευγαρώστρα σου, να ταίσεις σωστά το επόμενο διάστημα και να δώσεις
απο τώρα νέα φωλιά και κλωστές στην κανάρα. Οταν σε λίγες μέρες αρχίσει
να φτιάχνει φωλιά μπορείς να αφαιρέσεις το χώρισμα και να γράψεις τις εντυπώσεις σου.
 
πολυ χρησιμες και κατατοπιστικες οι οδηγίες σου, ευχαριστώ πολυ. Θα τις ακολουθησω και πιστευω να σας απαντησω με ευχαριστα νεα.
 
απο τροφη, αυγοτροφή μόνιμα, βιταμινες και αυγο βραστό μερα παρα μερα (σπορους κλπ).
Στα υπόλοιπα πολύ σωστά που γράφτηκαν ίσως θα έπρεπε να εξετάσουμε και την πιθανή φορτωμένη διατροφή.
Αναφέρομαι φυσικά ως αιτία για την πρώτη φουρνιά των άσπορων και ίσως, πράγμα που το απεύχομαι ΚΑΙ της δεύτερης.
 
Μια φωλιά με 3 μόνον αυγά μάλλον για το αντίθετο με υποψιάζει Αντρέα.
 
Μια φωλιά με 3 μόνον αυγά μάλλον για το αντίθετο με υποψιάζει Αντρέα.
Κάτι με την λήψη ή όχι της απαραίτητης ποσότητας ασβεστίου; Το σίγουρο πάντως είναι ότι τα πουλιά "φορτώθηκαν" διατροφικά!
Αν μου επιτρέπεται και λίγο χιούμορ, η περίοδος προετοιμασίας τους έμοιαζε με καθημερινές επισκέψεις σε fast-food.
 
Ας του ευχηθούμε λοιπόν να του πάνε καλύτερα
τώρα, που δεν θα κάνει και υπερβολές στην διατροφή
 
για πειτε μου παιδια σας παρακαλω, τι πραγμα εννοειτε υπερβολη στη διατροφη;
 
Η υπερβολη του φιλου μας ειναι αυτη:
αυγοτροφή μόνιμα, βιταμινες και αυγο βραστό μερα παρα μερα (σπορους κλπ).
Μελετησε τα παρακατω για να καταλαβεις καλυτερα
Η Διατροφή και η συμβολή της στην καλή υγεία των πουλιών

Άρθρα για τη διατροφή των καναρινιών, παπαγάλων, ωδικών πουλιών
 
Back
Top