Γενικά Αγορα δευτερου παπαγαλου

kostas kompos

PB New Member
Εγγραφή
17 Ιουν 2015
Μηνύματα
47
Πόλη
Χαλκίδα
Μετα απο τεσσερα χρονια εμπειριας σε κοκατιλ και μπατζι αποφασισα να παρω ενα αλλο ειδος μεχρι 100Ε. Ο πετσοπας της γειτονιας μου προτεινε εναν μονκ μικρος σε ηλικια, βεβαια ειναι αγριος και εγω θα ηθελα να τον εξημερωσω. Πιστευετε πως ειναι δυσκολο να εξημερωθει ενας μονκ, ποιο αλλο ειδοσ μου προτεινετε μεχρι 100Ε. Το καλοκαιρι θα εχω αρκετο χρονο να ασχολουμαι και δεν εχω θεμα θορυβου
 
Ο μονκ ενδέχεται να είναι και άγριος πιασμένος.
Για ιδέες ρίξε μια ματιά εδώ .
 
Δεν είμαι σίγουρος αν και δεν νομίζω. Παιζει κάποιο ρόλο αυτο; Ποιο άλλο είδος μου προτείνεις
 
Ο μονκ ενδέχεται να είναι και άγριος πιασμένος.

Δεν είμαι σίγουρος αν και δεν νομίζω. Παιζει κάποιο ρόλο αυτο;
Υπάρχουν άγρια σμήνη μονκς και ως τέτοια εντάσσονται στα ιθαγενή και στην φιλοσοφία μας γι' αυτά. Είμαστε αντίθετοι με την αιχμαλώτιση άγριων ζώων και οι συζητήσεις γύρω από αυτά απαγορεύονται από τους όρους χρήσης.
Ποιο άλλο είδος μου προτείνεις
Η επιλογή ενός κατοικίδιου ζώου - πτηνού είναι πολύ προσωπικό θέμα, διάβασε και αυτή την συζήτηση μήπως βοηθηθείς στις σκέψεις σου.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Υπάρχει περίπτωση να βρω Σενεγάλης γύρω στα 150€

Λιγο δύσκολο σε αυτή τη τιμη αλλα αν δεις στη χρυσή ευκαιρία πιστεύω με κανά 200-250 μπορείς να βρεις αλλα οχι μικρο σε ηλικια περίπου 2-3 χρόνων και ίσως ψιλό άγριο!
 
Οκ ο μόνκ τελικα δν ειναι άγριος και έχει και δαχτυλίδι, μπορει να εξημερώθει εύκολα σαν άγριος που ειναι
 
Α ωραία, μπορείς να διαβάσεις το δαχτυλίδι να δούμε την ηλικία του; Όλα τα πουλιά εξημερώνονται με μεθοδική προσπάθεια, αναλόγως ηλικίας και προηγούμενων εμπειριών τους βέβαια, ποικίλει ο βαθμός της εξημέρωσης.
 
Είναι κλειστού τύπου δαχτυλίδι; Σε ρωτάω γιατί το κόκκινο ήταν χρώμα του 12 ενώ απ' όσα γράφει το δαχτυλίδι, είναι πουλί του 15 γεννημένο στην Τσεχία. Εσύ πόσον καιρό το έχεις;
 
Ωραία κοίταξε τότε το δαχτυλίδι είναι σαν το χρυσαφί μασίφ κλειστό ή σαν το μωβ που έχει ένα γλωσσάκι και είναι ανοιχτού τύπου
DSC08942.JPG

Αν είναι ανοιχτού τύπου, που δεν νομίζω, το χρώμα δεν παίζει ρόλο.
Για κοκατίλ μιλάμε;
 
ααα ναι.
Δες αν το δαχτυλίδι είναι κλειστό αλλά με τα δαχτυλίδια θα πάρω και την βοήθεια του @Stavros :)
 
Οχι ιδιαιτερα γιατι και ο ιδιοσ ο πετσοπασ μου το ειπε και μολισ εβαζε το χερι κοντα του φοβοταν και "φτερουγιζε"
 
Back
Top