Γενικά Αγορα δυο lovebird μωρων, τη γνωμη σας για αυτην την επιλογη

taxidriver

PB New Member
Εγγραφή
25 Απρ 2009
Μηνύματα
14
Πόλη
Αγία Βαρβάρα
γεια σας παιδια! Εχω ζητησει απο ενα petshop να μου φερει ενα η δυο Lovebird μωρα για να με μαθουνε ευκολα και να γινουνε ηρεμα! Θελω να ακουσω γνωμη για αυτην υην επιλογη!😎
 
1. Να εισαι οπλισμενος με υπομονη και επιμονη
2. Καλυτερα δε θα ταν να τα επερνες μια και καλη απο εναν ετροφεα;(δν επιμενω σε αυτο γιατι δεν ξερω την οικονομικη σου κατάσταση)
3. Μην πάρεις πουλί χωρις δαχτυλίδι, μπορει να ειναι 2 χρονων και να στο δωσουν για 2 μηνων
4. Καλη επιτυχια
 
Αν και τα εχεις παραγγειλει και θα τα παρεις, οποτε η γνωμη μας δεν μπορω να καταλαβω που θα σου φανει χρησιμη θα σου απαντησω!

Η γνωμη μου ειναι η εξης μαζι με μια απορια; Πιστευεις οτι εμαθες τωρα;

Θυμησου αυτο: https://community.petbirds.gr/threads/Μου-αρωστησε-το-lovebird-μωρο-που-εχω.14513/

και αυτο: https://community.petbirds.gr/threads/Μωρο-lovebird-το-ταιζω-με-κρεμα-και-θελω-συμβουλες.14496/ το οποιο δεν ξανασχοληθηκες...😎
 
Θα συμφωνισω με την Νικη και θα σου εκφρασω την εξης απορια:αφου δεν τα καταφερες με το ενα γιατι παρηγγειλες δυο; Δεν ειναι λιγο αδικο να τους στερεις την μητρικη και πατρικη θαλπωρη αλλα και την ζωη τους;Ειπαμε να πεπειραθεις στο θεμα αυτο, αλλα πιο προσεκτικα! Δεν σε στεναχωρησε το γεγονος οτι πριν λιγο καιρο εχασες μια "ψυχουλα"; Μπορει να μην ειναι ανθρωποι αλλα τουλαχιστον για εμενα εχουν πολυ μεγαλη σημασια, εστω η παρεα που προσφερουν! Δεν ειναι λιγακι ακαρδο; Αν θες να το πας πιο ομαλα το θεμα γιατι δεν αγοραζεις ενα ζευγαρι και τους νεοσσους που θα σου προσφερει να τους κρατας στο χερι σου για καποια λεπτακια την ημερα και να σε μαθουν με αυτο τον τροπο οπως παμπολα μελη του forum εχουν κανει;Για να παιθανει ο νεοσσος που ειχες εκανες καποιο λαθος!Γιατι να μην μαθεις απο το λαθος σου αυτο και να το επιχειρησεις αργοτερα;Εχεις εμπειρια στην φροντιδα και εξημερωση ενος παπαγαλου για να καταλαβεις τον τροπο που φαιρονται αλλα και απαιτουν απο εμας να τους συμπεριφερομαστε; Μπορει να ειμαστε το κυριαρχο ων στον πλανιτη αλλα αυτο δεν σημενει οτι καθετι που μας προσφερεται μας ανηκει και εχουμε το δικαιωμα να το καταστρεφουμε και να το εκμεταλευομαστε! Δεν συμφωνω με τις κινησεις σου και ισως θα επρεπε να το σκεφτεις καλυτερα το θεμα! Και κατι αλλο:δυο μηνες εισαι στο forum, πως γινεται να ξερεις τα παντα για τους νεοσσους και να νομιζεις πως θα τα καταφερεις να τα μεγαλωσεις χωρις απωλειες;Εδω η Νικη(οπως η ιδια σου αναφαιρει)που ασχολειται χρονια με τα πουλια τρεμει οπως σου λεει στην ιδεα οτι μπορει να χρειαστει να ταισει πουλι στο χερι! Ειναι δικο σου θεμα το τι θα κανεις τελικα αλλα να ξερεις οτι το να στερεις την ζωη στα πλασματακια αυτα λεγεται απανθρωπια... Δεν θελω ουτε να σε στεναχωρισω ουτε να νομιζεις οτι σου επιτιθομαι! Προσπαθω να σου περασω το ποσο σημαντικο ειναι αυτο που πας να κανεις! Προς Θεου, δεν ειναι παιχνιδι! Εμενα αυτη την εντυπωση μου δινεις με τις κινησεις σου παντως! Και κατι τελευταιο, αν κρινω απο το ονομα σου πρεπει να εισαι οδηγος ταξι! Μια τετοια δουλεια δεν νομιζω πως σου επιτρεπει να φροντιζεις κι εναν νεοσσο! Δεν κατακρινω το επαγγελμα σου, ειναι οντος δυσκολο και πολυασχολο!Για αυτον τον λογο δεν ειναι και ευκολη η ανατροφη ενος ποσο μαλλον δυο νεοσσων.. Σε τετοια θεματα δεν πρεπει να ειμαστε επιπολαιοι αλλα πολυ προσεκτικοι και πανω απ ολα να γνωριζουμε τις δυνατοτητες μας και αν μπορουμε να ανταπεξελθουμε στην αποφαση μας αυτη(να φροντισουμε ενα νεοσσο)!
Μηπως να το ξανασκεφτοσουν τελικα; 😉
 
παιδια ευχαριστω για της συμβουλες πιστευω οτι εχετε δικιο αλλα θα ηθελα να με στηριξετε στο ενχυριμα αυτο! Αν αποτυχω δεν προκειτε να κανω αλλη προσπαθεια! Το τη πουλι ηταν αυτο που εχασα δεν το συζηταω και για αυτο θελω να ξανακανω αυτη την προσπαθεια θα ηθελα πολυ την βοηθεια σας συμβουλευτικα! Εαν τα καταφερω και στα δυο το ενα θα το χαρισω στην νικη! Για να καταλαβει γιατι το ηθελα τοσο!
 
εγω εχω μεγαλωσει παρα πολλους νεοσσους αν εισαι σηνυδητος θα τα καταφερεις... ενταξει κ εγω συμφωνω πως ειναι κριμα που εγινε ετσι με το προηγουμενο αλλα τωρα μπορει να τα καταφερεις αρκει να ενημερωθεις σωστα και να μη κανεις τα ιδια λαθη οπως πριν... και να τα αποκτησεις μονο οταν εισαι σιγουρος πωσ μπορεις να αντεπεξελθεις...
 
Back
Top