Γενικά Αγορα καναρας με ηδη υπαρχον καρδερινοκαναρο

Μητσαρας

PB New Member
Εγγραφή
14 Φεβ 2014
Μηνύματα
21
Πόλη
Καλλιθέα
Καλησπερα παιδια, μολις σημερα αγορασα απο pet shop μια καναρα(σκουφατο)και αγορασα επιπλεον μια ζευγαρωστρα. Εβαλα απ την μια μερια το καρδερινοκαναρο κ απ την αλλη το νεο μελος που προανεφερα. Το χωρισμα δεν το εβγαλα ουτε το ενα πουλακι ειδε το αλλο. Εαν και δεν θελω να ζευγαρωσουν αν βγαλω το χωρισμα για να ειναι πιο ελευθερα τα πουλακια θα της την πεσει και θα εχω γεννητουρια η οχι;αν ειναι οπως μου ειπε το παιδι(πολυ εξυπηρετικο και με υπομονη σε μεγαλο petshop πανω στη εθνικη) πυρωμενο δεν το ξερω γιατι δεν ξερω τα συμπτωματα. Παρεπιπτοντως για παπαγαλο πηγαινα να παρω και μεγαλο κλουβι να κανει παρεα στο Budgie μου που το βλεπω να μην ειναι και τοσο κοινωνικο αλλα το παληκαρι μου ειπε οτι δεν κανει αρσενικο με αρσενικο μαζι γιατι τσακονονται, πραγμα που απ οτι διαβασα σε αλλο θεμα δεν ισυει, δεν το χω βεβεαια και πολυ την αλλη βδομαδα να παω να παρω κ αλλη μια ζευγαρωστρα και ενα παπαγαλο και να τους εχω μαζι χωρις το χωρισμα εννοειται, εαν δεν φωναζει η γυναικα προπαντως. Την γνωμη σας
Υ. Γ. Νιωθω οτι το καρδερινοκαναρο το εχω εγκλωβισει καθ οτι ηταν σε ενα κλουβι ικανοποιητικο και τωρα ειναι σε μικροτερο χωρο
 
Πρώτα από όλα πρέπει να γνωρίζεις ότι τα καρδερινοκαναρα είναι στείρα πουλιά και δεν έχουν δυνατότητα να δώσουν απογόνους, αν θες να δεις μικρά θα πρέπει να την βάλεις με καναρίνι την καναρα.
Όπως και να χει αν της βρεις αρσενικό καναρίνι πρέπει να κρατηθεί 40 ημέρες καραντίνα και να προσφέρεις μια πλούσια διατροφή, τΑ καρδερίνοκαναρα είναι για το χρώμα τους και κυρίως για την φωνή τους.
Αν ο παπαγάλος σου είναι αρσενικός πάρε του μια θηλυκια να γίνουν ζευγάρι.
 
Απορία...η απόφαση να ζευγαρώσεις το καρδερινοκάναρο με κανάρα ήταν δική σου ή στο πρότειναν στο πετσοπ;
 
Απορία...η απόφαση να ζευγαρώσεις το καρδερινοκάναρο με κανάρα ήταν δική σου ή στο πρότειναν στο πετσοπ;
δεν εχω αποφασισει για ζευγαρωμα απλα για παρεα αν διαβασεις καλα τι ρωταω θα καταλαβεις οτι ΔΕΝ θελω να ζευγαρωσουν
 
Μήτσο όπως είπε και ο Γιάννης τα καρδερινοκάναρα είναι στείρα. Τώρα αφού κρατήσεις σε καραντίνα την κανάρα για περίπου 20 μέρες θα έλεγα εγώ δεν θα έχουν πρόβλημα μαζί. 😉
 
καραντινα εννοεις το χωρισμα; Οπως καταλαβες δεν ξερω και παρα πολλα απο πουλια γι αυτο και σε ρωταω
 
Αν τα ενωσεις το καρδερινοκαναρο θα σταματησει να κελαιδαει τοτε ποιος ο λογος να εχεις καρδερινοκαναρο; Αν θες να ηρεμησει βαλτο να την βατεψει, αν και εχω ακουσει οτι αν το καρδερινοκαναρο ηρεμησει απο το πυρωμα χανει φωνες καρδερινας.
 
Το δικό μου καρδερινοκάναρο που βρίσκεται σε κλουβί με θηλυκά καρδερινοκάναρα κελαηδάει κανονικά.
 
Αν τα ενωσεις το καρδερινοκαναρο θα σταματησει να κελαιδαει τοτε ποιος ο λογος να εχεις καρδερινοκαναρο; Αν θες να ηρεμησει βαλτο να την βατεψει, αν και εχω ακουσει οτι αν το καρδερινοκαναρο ηρεμησει απο το πυρωμα χανει φωνες καρδερινας.
Το καρδερινοκάναρο μπορεί να χαλάσει τις φωνές του μετά την 1η πτερόροια.
 
Νικο (επιτρεπεις ενικο ετσι;) μου ελεγε ενας πετσοπας οτι τα καρδερινοκαναρα δεν τα βαζουμε ποτε με οποιοδηποτε αλλο πουλι διοτι αν ξεπυρωσει ειναι σαν την καρδερινα που σταματαει να λεει. Αυτο για την πρωτη πτεροροια το ξερω οτι μετα την 2η δεν του αλλαζεις κατι, τωρα πετσοπας ηταν ισως βλακειες ελεγε εσυ με τοσα χρονια εμπειρία ξερεις σιγουρα!
 
"Δεν ξέρω ''σίγουρα''.. Ουδείς ''άσφαλτος'' που λέει και η λαίδη Άντζελα.. Αλλά προφανώς εννοούσε ότι σταματάει να κελαηδάει κι όχι ότι χάνει τις φωνές του όταν ''ξεπυρώνει'' . Προσωπικά ασχολήθηκα με μούλους 3-4 χρόνια, δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο.
Γενικώς έχω αλλάξει νοοτροπία, πιστεύοντας πια ότι το να δημιουργείς στείρα πουλιά, είναι και ανώφελο και κουτό και επιβλαβές για τη φύση. Γιατί σκέψου, άντε και το αρσενικό το έχεις επειδή είναι καλός μίμος... Το θηλυκό;
Από την άλλη για τον Α η Β λόγο το αγόρασες η το αναπαρήγαγες. Για να το ακούς. Ποιός ο λόγος να το βάλεις μαζί με άλλο πουλί;
 
Τελικα παιδια εβαλα σε ξεχωριστα κλουβια την καναρα με το καρδερινοκαναρο και μ αυτα που μου λετε και για λογους καραντινας και γι αυτα που διαβασα. Μιας και θελω να κελαηδαει το καρδερινοκαναρο που τοσο πολυ μ αρεσεικαι μεσα εβαλα τον παπαγαλο που αργοτερα θα παρω και 2ο. Εει καμια σημασια που τα κλουβια ειναι κοντα και βλεπει το ενα πουλι το αλλο;
 
Δεν νομίζω ότι παίζει κάποιο ρόλο που βλέπονται τα πουλάκια! Πολύ καλά έκανες που τα χώρισες! Και αν θες να ζευγαρώσεις την κανάρα σου μπορείς να της πάρεις έναν αρσενικό κάναρο! 😉
 
Προσπάθησε αν γίνεται να μη βλέπονται.
 
Back
Top