Γενικά Αγορα παπαγαλου, δεν μπορω να καταληξω σε καποιο ειδος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης chriserr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

chriserr

PB New Member
Εγγραφή
19 Δεκ 2008
Μηνύματα
26
Πόλη
Σέρρες
Καλησπερα σκεφτομαι να παρω εναν παπαγαλο αλλα δεν μπορω να καταληξω σε καποιο ειδος. Εχω δει πολλα post αλλα εχω καποιες αποριες ακομη.Βασικα θελω να μην κανει υπερβολικη φασαρια-φωναζει, επειδη μενω σε πολυκατοικια κ ενοχλει. Και τελος να μπορω να τον παιρνω μαζι μου τα Σαββατοκυριακα σε εκδρομες χωρις να εχει προβλημα αλλαγης χωρου.Αποκλειω τα κοινα παπαγαλακια ομως μου αρεσε πολυ το κοκατιλ κ σαν αγορα υπολογιζω περιπου 100Ε. Περιμενω τις προτασεις σας 😉
 
συμφωνων ειναι σχετικα υσηχο απο αλλουσ παπαγαλουσ... και με 100 ευρω μπορεις να παρεις εξημερωμενο... μπορεις ν παρεις και με 50 ευρω μη εξημερωνο...
 
Επίσης εγώ σου προτεινω να μην αποκλείσεις τα μπάτζι! Εξημερωμένο μπάτζι απο εκτροφέα κάνει γυρω στα 50 ευρώ. Και πραγματικά έχει όλη την προσωπικότητα των μεγαλύτερων παπαγάλων! Κάνε μιά αναζήτηση στο youtube για βίντεο με ήμερα μπάτζι και θα δεις και μόνος σου!
 
συμφωνω... Δυστυχως εδω στην ξανθη δεν εχουμε εκτροφεα.. αλιως και εγω το ιδιο θα εκανα.
 
Γενικα ολοι οι παπαγαλοι κανουν φασαρια!
Τα κοκατιλ σε φασεις μπορει να κολλησουν και να τσιριζουν και 10λεπτο συνεχομενα και δυνατα!
Τα πιο χαλαρα ειναι τα Budgies αλλα δεν σου αρεσουν, οποτε ο μονος παπαγαλος που ξερω που δεν τσιριζει ειναι τα red rump η αλλιως ωδικο παπαγαλακι! Εχουν απο 40 ως 60 ευρω!
 
και τα λοωεβιρδσ ειναι πολυ ωραια αλλα αυτα τσιριζουν πολυ... και αν τα εχεισ μεσα στο σπιτι θες να πηδηξεις απο το παραθυρο... ευτυχως εγω ταεχω σε τζαμαρια εξω ποθυ εχουμε καποιο θερμαντικο σωμα τον χειμωνα... και ετσι δεν εχω προβλημα... αλλα γενικα εμενα μονο το πρωι φωναζουν πιο πολυ...



τα Lovebirds εννοω...
 
ευτυχως εγω ταεχω σε τζαμαρια εξω ποθυ εχουμε καποιο θερμαντικο σωμα τον χειμωνα...

Θεμη τι εννοεις θερμαντικο σωμα;
Παντως να ξερεις οτι αν καποια στιγμη κλεισετε το θερμαντικο σωμα και αρχισουν να κρυωνουν μπορει να αποβει μοιραιο, λογω αποτομης αλλαγης στην θερμοκρασια
 
εννοω πως το δωματιο θερμενεται απο καλοριφερ βασικα το εχουμε επειδη εχουμε τα σκυλακια μας και οταν εχει πολυ κρυο το βαζουμε...
 
Τζαμαρια; ΑΑ είναι εκεινα τα δωματια που κάνουν στις βεραντες τους καποιοι.. Εκείνα τα παράνομα..😀! Τελεια είναι πάντα ήθελα ένα! Λοιπον στο θέμα μας τώρα:Τα Lovebirds όσο ωραια είνια αλλο τοσο με ενοχλει αυτή η φωνούλα τους... Το ωδικό παπαγάλακι νομιζω κεληδαει κάπως οποτε δεν εχεις πρόβλημα.. Μια ροζελα...Αλλα αν θέλεις να έχεισ μια Α επαφη με το πουλι και αργότερα να σου πει και καμια λεξουλα.. Και για τα λεφτα που διαθέτεις θα σου πρότεινα μπατζι ή κοκατίλ.. Μεγαλωμενα και ταισμενα στο χέρι...
 
δεν ειναι παρανωμα...



τα κανουνε ανθρωποι που βαζουν τζαμια και τετεια... εχουν αδια για τζαμαριες.. Πως ειναι παρανωμα...
 
Θέμη μη το πέρνεις κατάκαρδα, για πλάκα το είπε 😉
όταν κάποιος κάνει τη βεράντα του δωματίου του δωμάτιο, πρέπει να πληρώσει κάποια χρήματα για να μη θεωρείται παράνομο :)
 
μια απλη τζαμαρια ειναι... Δεν ειναι δωματιο εδω στην ξανθη ολοι τζαμαριες εχουν στα μπαλκονια... σαν αποθηκη ειναι και δεν μιλαω μονο εκ μερουσ μου... Ουτε λεω πως με θυξατε.. απλα λεω αυτα που ξερω. Για ολουσ εμας που τυχαινει να εχουμε τζαμαρια στο μπαλκονι μας.. εμεις απο τοτε που αγορασαμε το διαμερισμα ετσι ηταν... Το πισω το μισο κομματι του μπαλκονιου ειναι τζαμι.
 
Θεμη πραγματικα για πλάκα το είπα! Σου ζητάω συγνωμη αν σε εθιξα... Εδω μας ενδιαφέρει οτι είνια νομιμο και σωστο για τα πουλία... Διαβασε ξανα το μηνυμα μου και αν πραγματικα πιστευεις οτι σε εθιξα σου ξανα ζηταώ συγνωμη...
 
μα οχι σου ειπα πως δεν με εθηξες. Γιατι να με θηξεις αλωστε ενταξει... απλα ενα σχολειο εκανες και εγω απαντησα και εγω ζηταω συγνωμη αν σε εφερα σε δυσκολη θεση...



εδω συζηταμε και το ξερω πως εκανες πλακα... αλωστε δεν με εθηξες ολη η ξανθη εδω εχει τετεια. αλωστε ετσι ητανε το σπιτι απο παλια πριν το αγορασουμε... Δεν θηγεις εμενα...
 
Από προσωπική εμπειρία θα απέκλεια κοκατίλ ή τουλάχιστον αρσενικό κοκατίλ. Γιατί αν τους πιάσει, σου αλλάζουν τα φώτα με τις τσιρίδες τους. Αν πάρεις κοκατίλ πάρε θηλυκό. Αλλιώς red-rump που κελαηδούν κι όλας κι είναι φθηνά. Πάντα από προσωπική εμπειρία.
 
Ναι αλλα νομιζω για να τους πιάσει κατι θα φταίει.. Εκτος και αν το κανουν μια στο τόσο που απ οτι νομιζω εινια φυσιολογικο... Τωρα οι παπαγαλοι που λες δε νομιζουν να μιλανε... Ενώ τα κοκατιλ θα σου πουνε και καμια λεξουλα... Ομολογω ομως οτι οι red-rump μου εινια πολυ συμπαθης!
 
εγω εχω 2 κοκατιλ... εναν αρσενικο και ενα θυλικο... Βγαζει λιγο ηχο αλλα οχι πολυ αλωστε ολοι οι παπαγαλοι εχουν αυτη την ταση... Παντως τα θυλικα φωναζουν πολυ λιγο εως καθολου... κακως αποκλειεις τα bagi ειναι γενικα πιο υσηχα... Βεβαια πιθανον να θελεις κατι πιο εξωτικο... εγω ειχα ενα που το ειχα απο μικρο μηνων οταν μεγαλωσε εβγαινε εξω στο μπαλκονι και γυρνουσε μεσα στο κλουβι παλι... Πριν πεθενει ειρθε εκατσε στο χερι μου και με αποχαιρετησε...
 
εχεις σκεφτει για αυτο https://community.petbirds.gr/threads/green-cheeked-pyrrhura-molinae.8104/; παιχνιδιαρης, δεν απαιτει μεγαλο χωρο, απο τα πιο ησυχα πουλια ΑΛΛΑ με περιορισμενες δυνατοτητες ομιλιας! βεβαια δεν ειναι μεσα στο μπατζετ σου αλλα στην τιμη των 100 ευρω εχεις πολυ λιγες επιλογες...
 
Back
Top