Διατροφή Αγορα συσκευασμενης τροφης που δεν εχει συνηθισει

marinazizel

PB Member
Εγγραφή
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
524
Καλησπερα! Θα παρω συσκευασμενη τροφη απο το ιντερνετ γιατι εδω δεν βρηκα και εχω τις εξης αποριες:Τι μαρκα να παρω; Πως θα το κανω να συνηθισει την καινουργια τροφη;(μεχρι στιγμης ετρωγε χυμα)Ευχαριστώ

*Και αυγοτροφη επισης
 
Τις πρώτες μέρες θα βάζεις μισή-μισή την παλιά χύμα και την νέα συσκευασμένη. Κάθε μέρα θα βάζεις λίγο περισσότερο από την νέα, μέχρι σταδιακά να βάλεις μόνο την νέα.
Την αυγοτροφή σε ξεχωριστό μπωλάκι αυγοθήκη. Αν δεν την τρώει, θα την πασπαλίζεις πάνω από τα σπόρια.
Πάρε και κεχρί σενεγάλης αφού θα κάνεις παραγγελία.
 
Ευχαριστώ. Μαρκα καμια καλη; Μου εδωσαν κατι απο το πετ σοπ και ρωτησα αν ειναι κεχρι και ειπε οτι ειναι millet. Υπαρχει διαφορα;Ευχαριστώ για την συντομη απαντηση
 
Τις πρώτες μέρες θα βάζεις μισή-μισή την παλιά χύμα και την νέα συσκευασμένη. Κάθε μέρα θα βάζεις λίγο περισσότερο από την νέα, μέχρι σταδιακά να βάλεις μόνο την νέα.
Την αυγοτροφή σε ξεχωριστό μπωλάκι αυγοθήκη. Αν δεν την τρώει, θα την πασπαλίζεις πάνω από τα σπόρια.
Πάρε και κεχρί σενεγάλης αφού θα κάνεις παραγγελία.
Εγώ άλλαξα την αυγοτροφη από σεντε σε μανιτομπα και για να τα δελεάσω έριξα μέσα λίγα σπόρια από κία Καμελίνα και περίλα, σαν τρελλά την έφαγαν μετά την αυγοτροφη.
 
Ευχαριστώ @kostaspap για την συμβουλη! Αν υπαρχει θεμα διαφημησης για την μαρκα στειλτε μου μηνυμα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Ευχαριστώ @kostaspap για την συμβουλη! Αν υπαρχει θεμα διαφημησης για την μαρκα στειλτε μου μηνυμα!
Εγώ απλή αναφορά στο παράδειγμα της Μαρίας έκανα σε ότι αφορά τα καναρίνια μου. Σε παπαγάλους αν Εκεί αναφέρεσαι υπάρχουν αρκετές και καλές εταιρείες μια πολύ καλή εταιρεία που θα σου πρότεινα είναι η deli nature
 
Οποιαδηποτε συσκευασμενη ειναι απειρως καλυτερη απο χυμα. Ακομα και απο τα ιδια τσουβαλια συσκευασμενης, αν ειναι ανοιχτα να μην τα προτιμας. Τωρα σε εταιρειες.. Versele laga, quiko, manitoba, deli nature, vitakraft και αλλες μια χαρα ειναι. Απο κει και περα εχει σχεση τι αντεχει η τσεπη σου και τι προτιμουν οι φτερωτοι σου φιλοι!
 
Τις πρώτες μέρες θα βάζεις μισή-μισή την παλιά χύμα και την νέα συσκευασμένη. Κάθε μέρα θα βάζεις λίγο περισσότερο από την νέα, μέχρι σταδιακά να βάλεις μόνο την νέα.
Την αυγοτροφή σε ξεχωριστό μπωλάκι αυγοθήκη.
τίποτε πιο σωστό από αυτό που σου γράφει η Μαρία,Μαρίνα! 👍
τώρα,όσον αφορά το τι μάρκα να επιλέξεις, εγώ απλά θα εκφράσω την δική μου άποψη και θέση:
από την versele-laga(τροφή και υγρή αυγοτροφή) πήγα στην KING(τροφή σε συσκευασία 5κιλ.) και στην CEDE'(ξηρή αυγοτροφή σε συσκευασία 1κιλ.) και οφείλω να ομολογήσω πως πέφτουν σαν τρελά.. Δεν μένει τίποτα!
 
Ευχαριστώ Δημητρη! Τι εγινε και αλλαξες τροφη; Δεν ετρωγαν την versele-laga?

Στελνω καποια και λετε προτιμησεις!
Beaphar XtraVital Premium Large Parakeet
Manitoba Parakeets Universal
Quiko Premium Large Parakeets
Prestige Premium Australian Parakeet
Versele-laga Exotic Light
 
Εχω παρει για το δικο μου της μανιτομπα και το exotic light της versele. Τη μανιτομπα δεν την ανοιξα ακομα. Το αλλο δεν το εχει ακουμπησει παρα ελαχιστα. Ισως του ειναι μεγαλα (για το δικο μου).. Οποτε εν καιρω θα εκφερω γνωμη ☹ Ελπιζω το δικο σου να δειξει αμεσα προτιμηση!
 
Η Beaphar έχει και αυγοτροφή μέσα και συγκριτικά είναι ακριβότερη.
Η versele laga θεωρείται από τις καλύτερες και την χρησιμοποιούσα χρόνια αλλά την άλλαξα γιατί διαπίστωσα ότι έχει πολλή σκόνη ως κατάλοιπο.
Μετά δοκίμασα την quiko που την θεωρώ πολύ καλή αλλά δεν βρίσκω 20 κιλο τσουβάλι που χρειάζομαι και έτσι κατέληξα στην Deli Nature που την βρίσκω πολύ καλή.
Γενικά όλες αυτές που ανέφερες είναι καλές μάρκες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Σε ποια να καταληξω τελικα;Εχω μπερδευτει..
 
Manitoba ή Quiko πάρε αφού θέλεις ν' αποφασίσουμε εμείς για σένα :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Τι εγινε και αλλαξες τροφη; Δεν ετρωγαν την versele-laga?
.. Την έτρωγαν, αλλά..ψάχνοντας και κυρίως διαβάζοντας και μιλώντας με τους φίλους στο forum(σας ευχαριστώ παιδιά που μου ανοίξατε τα μάτια!) κατάλαβα πως ότι έκανα..ήταν λάθος! Λίγο ή πολύ, δεν έχει σημασία..ήταν όμως λάθος!
βλέπεις..άλλες ανάγκες έχουν τα πουλάκια μας το χειμώνα, άλλες κατά την αναπαραγωγική περίοδο και άλλες κατά το έντονο Ελληνικό καλοκαίρι! Η KING με κέρδισε τόσο στην ποιότητα όσο και τροποποίηση των διαφόρων μειγμάτων τροφής που διαθέτει στην αγορά,ώστε να μπορώ να επεμβαίνω στο μείγμα με βάση την περίοδο που διανύουμε, ενώ η CEDE' αυγοτροφή διότι έχει πολύ διακριτική μυρωδιά και κάνοντας test στα καμάρια μου(μεταξύ τριών διαφορετικών αυγοτροφών), στην CEDE έπεσαν με τα μούτρα!
αυτή είναι η δική άποψη, βέβαια.. Και όπως λέει και η Μιράντα ''ανάλογα πάντα με την τσέπη''..
 
Πως θα φαει σουπιοκοκκαλο; Τι πρεπει να κανω για να φαει;(ειναι ισα με αυτο και οπως καταλαβενετε πρωτη φορα το βλεπει γτ στο πετσοπ σιγα μην το εδιναν..)
 
Σουπιοκοκκαλο.
το σουπιοκόκκαλο το στερεώνεις καλά στο εσωτερικό του κάθε κλουβιού, δίπλα σε πατήθρα..ώστε να μπορεί να το διαχειριστεί και όλα τα υπόλοιπα, μην ανησυχείς.. Θα τα κάνει μόνο του το ζουζούνι σου!👍
 
Back
Top