Γενικά Αγόρασα ένα galah cockatoo, tips και συμβουλές

Naipoioseinai

PB New Member
Εγγραφή
10 Ιαν 2020
Μηνύματα
5
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα στην ομάδα, αγόρασα ένα αρσενικό galah cockatoo 9 μηνών το οποίο θα παραλάβω σήμερα. Όσοι εχετε ασχοληθεί με το εν λόγω πτηνό μπορείτε να μου δώσετε μερικές συμβουλές όσον αφορά το χειρισμό του, τη διατροφή του κτλ. ώστε να έχουμε μια ομαλή συμβίωση όλοι μέσα στο σπίτι;
 
Καλορίζικο! Περιμένουμε να μας το παρουσιάσεις! Μην το πιέσεις τις πρώτες ημέρες, άφησε το στο κλουβί για να συνηθίσει τον καινούριο χώρο κι εσάς. Αν είναι ήμερο και σε αφήνει να το χαιδεύεις μέσα στο κλουβί, να το κάνεις αλλά κρίνοντας απο την αντίδρασή του πόσο και πότε θέλει. Σε αυτό το στάδιο είναι σημαντικό να νιώσει ασφάλεια, να εγκλιματιστεί στο νέο του σπίτι και να αρχίσει ναα σε/σας εμπιστεύεται. Αυτή είναι η βάση, βλέποντας και κάνοντας να πηγαίνεις.

Κλουβί, τροφές κτλ πήρες; Μπορούμε να τα δούμε να σου δώσουμε ιδέες ή προτάσεις; Από που το πήρες και πόσο αν επιτρέπεται;
 
Ναι εννοούνται όλα όσα είπες, είχα και πιο παλιά παπαγάλο. Έχω κλουβί τροφές άμμο κτλ από εκτροφείο στην ουσία μέσω ιδιώτη. 800. Καλοδεχουμενες όλες οι ιδέες-προτάσεις. Απλά θα θελα να ακούσω και την εμπειρία κάποιου που να έχει ασχοληθεί με το συγκεκριμένο είδος.
 
Καλορίζικος ο νέος σου 💕ροζ παπαγάλος! 😁

Tι κλουβί έχεις; Μένεις μόνος-η;
Έχεις άλλα ζώα στο σπίτι; Αν ναι θα πρέπει να δημιουργήσεις τις καλύτερες συνθήκες για τη γνωριμία τους 🙂
 
Του έχω παραγγείλει ένα με 1,70Υ και για την ώρα είναι σε ένα με 0,80Υ. Δε μένω μόνος. Έχω και ένα γιορξαιρ. Εννοείται τίποτα δε θα γίνει βιαστικά. Ευχαριστώ παιδιά. Δε λέω να έχει τώρα λέω γενικά αν έχει ασχοληθεί με τον συγκεκριμένο cockatoo. Βλέποντας και κάνοντας λοιπόν
 
Εμπειρία με τους galah προσωπικά δεν έχω, είχα παλιότερα έναν διαδικτυακό φίλο (Αυστραλό) που πήρε ένα νεοσσό τον οποίο βρήκαν κάποιοι και παρέδωσαν στη φιλοζωική εκεί κι εκείνος το υιοθέτησε και το μεγάλωσε. Το πουλάκι ήταν σκέτος κλόουν, ατρόμητος, μέσα σε όλα, αρκετά φωνακλάς (αν και το είδος του λέγεται ότι είναι πιο ήσυχα) και μιλούσε κι αρκετά απ'οτι θυμάμαι. Α! Δάγκωνε κιόλας αν κάτι δεν του άρεζε και λάτρευε το μπάνιο. 😄

Οι galah είναι κατα βάση σποροφάγοι, τρώνε μικροσκοπικούς σπόρους οπότε θα έδινα βάση σε ένα καλό επώνυμο (πάντα) μίγμα σπόρων και σε φρέσκα λαχανικά και λιγότερα φρούτα (όχι ώριμα) εποχής. Τείνουν να βάλουν εύκολα βάρος (όπως οι περισσότεροι κοκατού) οπότε θέλει προσοχή με τις λιπαρές-παχυντικές τροφές π.χ. τους ηλιόσπορους, ψωμιά κτλ. Καλό θα ήταν να του μάθεις απο την αρχή να τρώει σωστά, μπορείς κάθε πρωί να έχεις ένα μπολ (έτοιμο κι απο την προηγούμενη το βράδυ στο ψυγείο) με ποικιλία λαχανικών σε κομματάκια π.χ. μπρόκολο, καρότο, πιπεριά φλωρίνης, πατζαρόφυλλα, κέιλ, ρόδι, πράσινο μήλο. Μπορείς να αλλάζεις τον συνδυασμό κάθε μέρα ή κάθε δεύτερη. Αυτό το μίγμα εγώ το προσφέρω συνήθως ως πρώτο γεύμα το πρωί που ξυπνάνε με όρεξη για φαγητό.

Διάβασε κι αυτό. https://community.petbirds.gr/threads/Η-διατροφή-των-παπαγάλων-από-τον-tony-silva.22447/

Για ότι άλλο εδώ είμαστε. Κάνε πιο συγκεκριμένες ερωτήσεις και θα σου δίνουμε απαντήσεις. :)
 
Ναι έχει έρθει. Αρκετά φιλικός, περισσότερο από όσο περίμενα. Για την ώρα τον έχουμε αφήσει στην ησυχία του να συνηθίσει το νέο περιβάλλον και μας. Ως τώρα δε φωνάζει πολύ, φοβάμαι όμως πως δε συνεχιστεί για πολύ αυτό 😂
 
Καλησπέρα! Ενδιαφέρομαι και γω μέσα στο 2021 το αργότερο μέχρι το καλοκαίρι να πάρω ένα cockatoo, είτε galah, ducorps, yellow-crested cockatoo ή goffin και ψάχνω κάποιον εκτροφέα που να έχει σε προσιτή τιμή. Μήπως θα μπορούσες να μου πεις από ποιον εκτροφέα πήρες το galah; Και σε ποια περιοχή;
 
το galah cockatoo να ξερεισ ειναι το πιο ευκολο στο ειδος τον κοκατουιδων το alba cockato το πιο τρελο κα χαριτομενο
 
Γεια σου, καλώς το δέχτηκες. Λιγο από την προφιλ που φαίνεται είναι υπέροχο! Δεν γνωρίζω από γκαλαζ αλλα εάν ξέρεις αγγλικά εδω είναι δυο πολύ γνωστές εκπαιδεύτριες και γιουτιμπερς που δίνουν συμβουλές για το είδος αυτο. Το birdtricks σαν καναλι αν το παρακολουθήσεις μπορει να σε βοηθήσει σε παρα πολλά πράγματα, κυρίως για μεγαλόσωμους παπαγάλους αλλα και γκαλα. Οσο για την διατροφή καλό θα ήταν να κάνεις μια έρευνα γτ έχουν πολλές απαιτήσεις. Όπως αναφέρει η Jamieleigh Womach η επιθετική συμπεριφορά του παπαγαλου μπορει να οφείλεται και κατα 20% με 30% σε κακή ή λάθος διατροφή.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Back
Top