Γενικά Αγόρασα καρδερίνες από μαγαζί αλλά δεν μου βγήκαν καλές

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης konx
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

konx

PB New Member
Εγγραφή
1 Μαρ 2010
Μηνύματα
6
Πόλη
Λάρισα
αγόρασα μερικές καρδερίνες από μαγαζί αλλά δεν μου βγήκαν καλές και μάλιστα μερικές μου ψόφησαν μετά απο λιγες μέρες.
υπάρχει πρόβλημα επειδή είναι πιασμένες;
 
αγόρασα μερικές καρδερίνες από μαγαζί αλλά δεν μου βγήκαν καλές και μάλιστα μερικές μου ψόφησαν μετά απο λιγες μέρες.
υπάρχει πρόβλημα επειδή είναι πιασμένες;
Με την πρώτη ανάρτηση κατ' ευθείαν να ματώσεις πληγές; Μπράβο σου... και καλώς ήρθες.
Ως μη ειδικός στο θέμα και πριν σου πω τη γνώμη μου μπορείς να μου πεις τη δική σου άποψη στο δικό σου ερώτημα;
 
αγόρασα μερικές καρδερίνες από μαγαζί αλλά δεν μου βγήκαν καλές και μάλιστα μερικές μου ψόφησαν μετά απο λιγες μέρες.
υπάρχει πρόβλημα επειδή είναι πιασμένες;
Η απαντηση βρισκεται στην ερωτηση σου.
Ναι παιζει ρολο, τα πουλια να ειχαν φτασει να επιβιωσουν μεχρι τωρα στην φυση ηταν αριστα, τωρα στο κλουβι πως να γινουν καλες;
 
Αν δεν εισαι τρολ με τετοιο πρωτο μηνυμα καλωσηρθες. 😎 Σαφως κι επειδη ειναι αγριοπουλα πεθαινουν στο κλουβι οπως ισως σου πεθανουν σε λιγο καιρο και τα υπολοιπα. Απελευθερωσε τα!
 
Η λύση στο πρόβλημα σου είναι μια.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Καλως ηρθες. Δωσε πισω τις καρδερινες και με την επιστροφη χρηματων παρε καναρινια,υπαρχουν καναρινια με καλητερο τραγουδι απο "απλες"καρδερινες.
Αν ο μαγαζατορας κλωτσισει πες οτι εμαθες οτι ειναι παρανομη η κατοχη αγριας καρδερινας και φοβηθηκες.👍
 
Δυστυχως αυτο που θελουν οι περισοτεροι ειναι φτηνα δασκαλεμενα πουλια χωρις κόπο, εκει ερχονται τα αγρια.
Παρανομο ειναι και οτι πετ σοπας εμπορεύεται καρδερινες.
Οταν λες μερικες; Ποσες εχεις τωρα;
Το πρωτο που πρεπει να κανεις ειναι αγωγη στα πουλια που ειναι αρωστα και το καλυτερο να τα αφησεις να πεταξουν ελευθερα σε μερος που τους αξιζει.
 
Η λύση στο πρόβλημα σου είναι μια.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
... Εγώ πάντως δεν κατάλαβα... Πως βρέθηκαν τα γαρδελια στο κλουβί;
 
αγόρασα μερικές καρδερίνες από μαγαζί αλλά δεν μου βγήκαν καλές και μάλιστα μερικές μου ψόφησαν μετά απο λιγες μέρες.
υπάρχει πρόβλημα επειδή είναι πιασμένες;
Καλώς ήρθες! Κρίμα τα πουλάκια!
Δεν ξέρω πόσων χρονών είσαι, αλλά πριν πάρεις άλλες άγριες και έχουν την ίδια εξέλιξη, προσπάθησε να μην ακολουθήσεις την εύκολη λύση για σένα και ολέθρια για τα πουλάκια... Εμείς είμαστε εδώ για ότι χρειαστείς, αλλά μην ξανακάνεις το ίδιο λάθος.
 
Γιάννη καλώς βρεθήκαμε.
Αφού είσαι μέλος από το 2010 έστω και αν δεν γράφεις, όλο και θα έχεις διαβάσει κάτι από το petbirds και θα γνωρίζεις το πνεύμα και τις αρχές του.
Δεν σου κρύβω δεν μου αρέσει ούτε καν η διατύπωση "δεν μου βγήκαν καλές". Ο κατασκευαστής μια χαρά τις έφτιαξε και αν ήταν στην ησυχία τους θα ζούσαν και θα διαιώνιζαν το είδος τους.
Από την άλλη, ποστάρεις ότι χάνεις ζώα και δεν περιμένεις ούτε καν να δεις τις απαντήσεις.
Το πρόβλημά σου είναι να σώσεις τα πουλιά που έχουν απομείνει ή να ζητήσεις "τα ρέστα" από τον μαγαζάτορα;
Όταν αποφασίσεις να απαντήσεις, θα πάρεις και εσύ τις σωστές απαντήσεις για την περίπτωσή σου.
 
Γιάννη, θα σου έλεγα τα ακόλουθα:
Κάνε καλά τις υπόλοιπες καρδερίνες, σε αυτο θα σε βοηθήσουμε εμείς, αρκεί να μας πεις τα συμπτώματα, να μας δείξεις κουτσουλιές και φωτο απο την κοιλιά και το στήθος τους. Μπορείς να τις πας και σε πτηνίατρο επισης.
Στη συνέχεια, μόλις γίνουν καλά, κι εφόσον ειναι δυνατές, προσδιορίζουμε την κατάλληλη εποχή του χρόνου και την επισης κατάλληλη τοποθεσια, τις απελευθερώνεις και τους δίνεις και την ευχή σου.
Πιθανά εν αγνοία σου έμπλεξες σε αυτήν την ιστορία, ή ίσως και εν γνώση σου, αλλά τώρα ειναι και η ευκαιρία σου να λειτουργήσεις συνειδητά, προς την κατεύθυνση του δικαίου.
Αφού λοιπον απελευθερώσεις τις καρδερίνες και αποστειρωσεις τα κλουβιά, τότε θα ειναι και η κατάλληλη περίοδος να πάρεις είτε καρδερίνες εκτροφής, από εκτροφεα, είτε καναρινακια.
 
Back
Top