Γενικά Αγόρασα κοκκινο θηλυκό καναρίνι και κελαηδάει σαν αρσενικό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Masterias
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Masterias

PB New Member
Εγγραφή
9 Φεβ 2009
Μηνύματα
4
Πόλη
Αθήνα
παιδια πριν απο λιγες μέρες αγορασα μια κοκκινη καναρα...
απο τη 2η - 3η μερα κελαδαη σαν τρελή! Ποιο πολυ απο τα αρσενικά μου
μηπως τελικα μου δωσανε αρσενικό?
 
εάν είναι φουλ πυρωμένο το θυληκό πολλες φορές κελαηδα. Το έβαλες με αρσενικο; τι συμπεριφορά διαπίστωσες;
 
το εχω βαλει διπλα σε ενα αρσενικο για ζευγαρωμα.
βγαζει ομως κ πολυ δυνατο ηχο...
 
Αν κελαηδάει με ένταση πλοκή και διάρκεια, πιθανων να είναι αρσενικό. Διαβασε και αυτο το χρήσιμο άρθρο για να διαπιστώσεις και μόνος σου το φύλλο του καναρινιου σου Διάκριση φύλου στα καναρίνια
 
Ενδεχομένως να έχει κάνει λάθος ο πετσοπάς και να σου έδωσε αρσενικό αντί για θηλυκό.
Μπορείς να κάνεις όμως κάτι απλό σε περίπτωση που είναι πυρωμένο θηλυκό.Βάλτο σε ξεχωριστό κλουβί κοντά στα αρσενικά σου και δες αν <στήνεται>όταν αυτά κελα'ι'δούν.
 
Αν κελαηδάει με ένταση πλοκή και διάρκεια, πιθανων να είναι αρσενικό. Διαβασε και αυτο το χρήσιμο άρθρο για να διαπιστώσεις και μόνος σου το φύλλο του καναρινιου σου Διάκριση φύλου στα καναρίνια




Κανε αυτο που σου ειπε η Τζωρτζινα! Οταν ειναι πυρωμενα φαινονται ολα ξεκαθαρα...
Πολλες φορες τα πυρωμενα θηλυκα κελαηδουν. 🙂 Οχι σαν αρσενικο βεβαια αλλα δυνατα!
 
Εγώ στα καναρίνια μου παρατηρώ πως το αρσενικό είναι πιο δραστήριο από το θυλικό 😉. Ελπίζω αυτό να σε βοηθίσει.
 
Αφησε να περασουν λιγες μερες ακομα,ωστε να προσαρμοστει πληρως στο καινουριο περιβαλλον το καναρινι σου και πιστευω στην πορεια να ξεκαθαρισουν ολα απο μονα τους.
 
Εχοντας ήδη περάσει δυόμιση μήνες απο το αρχικό πόστ θα έχουν ξεκαθαρίσει σίγουρα τα πράγματα:D
 
Back
Top