Διατροφή Αγόρασα ληγμένη τροφή, να την πάω πίσω;

Dimitris_thess

PB New Member
Εγγραφή
26 Σεπ 2014
Μηνύματα
70
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σας,έχω αγοράσει την παρακάτω τροφή με την ημερομηνία της.
Εν τέλει είναι ληγμένη;Να την πάω πίσω;
DSCF2846.webp
 
Καλησπέρα σας,έχω αγοράσει την παρακάτω τροφή με την ημερομηνία της.
Εν τέλει είναι ληγμένη;Να την πάω πίσω;
View attachment 33434
Εγώ βλέπω πως έχει λήξη... αυτό τουλάχιστο συμπεραίνω από τη φωτογραφία.
 
Εγώ βλέπω πως έχει λήξη... αυτό τουλάχιστο συμπεραίνω από τη φωτογραφία.
Γεια σου Γιάννη!
Και εγώ αυτό συμπεραίνω, μιας και δεν νομίζω να είναι η παρτίδα αυτό που αναφέρει Scad 03 15 αλλά η ημερομηνία λήξεώς του, μάλλον η παρτίδα είναι το Lot 913.
Οπότε την πάω πίσω.
Ευχαριστώ.
 
Δεν υπάρχει δίλημμα σε αυτό που ρωτάς. Ελέγχουμε πάντα τις ημερομηνίες πριν κάνουμε την αγορά. Επειδή είμαστε άνθρωποι όμως, εάν διαπιστώσουμε μετά την αγορά ότι ημερομηνία έχει λήξει, πηγαίνουμε την τροφή πίσω στο κατάστημα και ζητάμε αντικατάσταση ή τα λεφτά μας πίσω. Επειδή και οι καταστηματάρχες είναι άνθρωποι, περιμένουμε ήρεμα να μας κάνει την αλλαγή ή να μας επιστρέψει τα χρήματά μας πίσω και εφόσον αρνηθεί ή διαπιστώσουμε ότι υπάρχει δόλος σε αυτό που συνέβη, γυρίζουμε στο ΡΒ και καταγγέλλουμε το περιστατικό.
 
@Dimitris_thess , Δημήτρη τι έγινε τελικά με την τροφή;
 
Γεια σου Γιάννη!
Και εγώ αυτό συμπεραίνω, μιας και δεν νομίζω να είναι η παρτίδα αυτό που αναφέρει Scad 03 15 αλλά η ημερομηνία λήξεώς του, μάλλον η παρτίδα είναι το Lot 913.
Οπότε την πάω πίσω.
Ευχαριστώ.
οχι δεν είναι η παρτίδα ''scadere'' στα ιταλικά σημαίνει λήγω και χρησιμοποιείται όπως το ''expire'' στα αγγλικά

εννοείται ότι πρέπει να την πας πίσω... Μπορεί ο ιδιοκτήτης να μην το χει προσέξει και να χει κι άλλες συσκευασίες της ίδιας παρτίδας!
 
Ναι παιδιά την πήγα πίσω και το αποδέχτηκε πλήρως.
Εαν δεν γινόταν κάτι θα το άνοιγα και θα το έκανα ρύζι μέσα στο μαγαζί.:)
 
Ναι παιδιά την πήγα πίσω και το αποδέχτηκε πλήρως.
Εαν δεν γινόταν κάτι θα το άνοιγα και θα το έκανα ρύζι μέσα στο μαγαζί.:)
Ψύχραιμα... Ο άνθρωπος λειτούργησε επαγγελματικά...
ή δεν το είχε δει... ή υπολόγιζε να μην το δεις εσύ...
 
Το δεύτερο Γιάννη,έχω λόγους που το λέω και το έχω αναφέρει στον Σταύρο την όλη ιστορία και έπειτα ξέχασα να αναφέρω ότι έγινε η επιστροφή του στο δημόσιο θέμα.
 
Γενικά πρέπει να προσέχουμε όταν αγοράζουμε τις ημερομηνίες λήξης. Το όνομα του καταστήματος δεν έχει καμία αξία.
 
Τώρα όμως έχω πρόβλημα που γύρισα σε άλλη τροφή,την ρίχνει όλη έξω ψάχνοντας τον σπόρο του κανναβουριού.
Τι να κάνω; Να αγοράσω έξτρα κανναβούρι;

Να πω ότι τον έχω 8 μήνες στην κατοχή μου και για αρχή έπαιρνα χύμα(την έτρωγε) μετά καθώς διάβασα τα θέματα εδώ την έκοψα σταδιακά με την versele laga prestige, μετά αφενός σαν καλύτερη που αποδείχτηκε η manitoba γύρισα σε αυτήν με ανάμιξη με το υπόλοιπο τις laga.
Και πλέον και πάλι γύρισα απότομα στην laga διότι εμπιστεύτηκα το pet shop για την manitoba.
Έχω πάει σε πολλά πετ μπας κ την βρω αλλά μάταια, οι περισσότεροι έχουν αρνητικά σχόλια για αυτήν και δεν την φέρνουν πλέον.
Το καναρινάκι μου είναι σε πλήρη δραστηριότητα να σημειώσω!
 
Τώρα όμως έχω πρόβλημα που γύρισα σε άλλη τροφή,την ρίχνει όλη έξω ψάχνοντας τον σπόρο του κανναβουριού.
Τι να κάνω; Να αγοράσω έξτρα κανναβούρι;

Να πω ότι τον έχω 8 μήνες στην κατοχή μου και για αρχή έπαιρνα χύμα(την έτρωγε) μετά καθώς διάβασα τα θέματα εδώ την έκοψα σταδιακά με την versele laga prestige, μετά αφενός σαν καλύτερη που αποδείχτηκε η manitoba γύρισα σε αυτήν με ανάμιξη με το υπόλοιπο τις laga.
Και πλέον και πάλι γύρισα απότομα στην laga διότι εμπιστεύτηκα το pet shop για την manitoba.
Έχω πάει σε πολλά πετ μπας κ την βρω αλλά μάταια, οι περισσότεροι έχουν αρνητικά σχόλια για αυτήν και δεν την φέρνουν πλέον.
Το καναρινάκι μου είναι σε πλήρη δραστηριότητα να σημειώσω!
Όχι... Θα επιμείνεις στο μείγμα σου.
Κανονικά η αλλαγή πρέπει να γίνεται σταδιακά... λίγο παλιό και λίγο καινούργιο αναλογικά ώστε σταδιακά να μείνει μόνο το νέο/
 
Που να ήξερα βρε Γιάννη ότι το πετ θα μου πουλούσε ληγμένη και θα με άφηνε με τα χέρια αδειανά.
Βασίστηκα ότι υπήρχε διαθέσιμο και έτσι δεν το σκέφτηκα πιο νωρίς και είχα διαθέσιμο μόνο 4 κουταλιές σούπας από την παλιά.Αλλά και πάλι θεωρείτε απότομη αλλαγή τροφής.☹
 
Που να ήξερα βρε Γιάννη ότι το πετ θα μου πουλούσε ληγμένη και θα με άφηνε με τα χέρια αδειανά.
Βασίστηκα ότι υπήρχε διαθέσιμο και έτσι δεν το σκέφτηκα πιο νωρίς και είχα διαθέσιμο μόνο 4 κουταλιές σούπας από την παλιά.Αλλά και πάλι θεωρείτε απότομη αλλαγή τροφής.☹
Τεράστιες διαφορές αναλογιών στα μείγματα δεν υπάρχουν... απλά λίγο οι ποιότητες διαφέρουν και ίσως αυτό κάνει τα πουλιά επιφυλακτικά σε τέτοιες αλλαγές.
 
Έχω πάει σε πολλά πετ μπας κ την βρω αλλά μάταια, οι περισσότεροι έχουν αρνητικά σχόλια για αυτήν και δεν την φέρνουν πλέον
Αν μπορείς πες λίγο πιο συγκεκριμένα τα αρνητικά σχόλια για τη Manitoba.
 
Ότι δεν άρεσαν σε πελάτες τους, στα καναρίνια τους,ότι έχει πολύ ασπούρι, δεν το προτιμούν διότι είναι ακριβή και προτιμούν κάποια φθηνότερη κ. Α. τέτοια χαζά.
Κουρασμένος πλέον γυρνώντας από πετ σε πετ δεν έδινα αρκετή βάση και έφευγα, αγνοώντας τα περισσότερα σχόλια.
 
Back
Top