Διατροφή Αγόρασα τροφή 20kg για το καναρίνι μου, μπορεί να χαλάσει;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Venia93
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Venia93

PB New Member
Εγγραφή
6 Απρ 2022
Μηνύματα
59
Πόλη
Ludwigshafen
Έχω αγοράσει για το μικρό μου μια τροφή 20kg για να μην αγοράζω όλη την ώρα! Την έχω στην αποθήκη σκεπασμένη(αλλά μπαίνει καθαρός αέρας μέσα, έχω το παράθυρο σπαστό). Μπορεί να χαλάσει ή να αλλοιωθεί και να τον πειραξει; την έχω από αρχές Φεβρουαρίου εκεί, και του αλλάζω τροφή κάθε τριτη μέρα!
 
@Venia93
Νομίζω ότι είναι υπερβολική η ποσότητα που προμηθεύτηκες για ένα καναρίνι.
20 κιλά χρειάζονται πάνω από 2 χρόνια, ίσως και 3, για να καταναλωθούν από ένα καναρίνι.
Για να μην έχεις κάποιο θέμα, καθώς οι θερμοκρασίες ανεβαίνουν, καλύτερα το μεγαλύτερο μέρος της τροφής να το βάλεις σε τάπερ η μεταλλικά δοχεία και να το τοποθετήσεις στην κατάψυξη εάν είναι εφικτό.
 
Η τροφή πρέπει να μοιραστεί σε μερίδες του ενός κιλού max, να μπει σε συσκευασίες που θα κλείνουν αεροστεγώς και να αποθηκευτεί σε σκιερό δροσερό μέρος χωρίς υγρασία. Όλα αυτά με την ελπίδα να καταφέρεις να χρησιμοποιήσεις τις τελευταίες 10 συσκευασίες κάπως φρέσκιες. Κατά την άποψή μου, δεν αξίζει η αγορά τροφής 20 κιλών για ένα πουλάκι.

Πόσο την αγόρασες αν επιτρέπεται;
 
Πολύ μεγάλη ποσότητα για ένα πουλάκι και μόνο . Δεν υπάρχει σε μικρότερη συσκευασία ή να αγοράσεις ποσότητα χύμα από πετ σοπ . Σε άλλη περίπτωση κάνε την μερίδες όπως σωστά είπε ο Σταύρος και βάλε μέσα και κάνα δαφνόφυλλό . Καλή συνέχεια .
 
Η τροφή πρέπει να μοιραστεί σε μερίδες του ενός κιλού max, να μπει σε συσκευασίες που θα κλείνουν αεροστεγώς και να αποθηκευτεί σε σκιερό δροσερό μέρος χωρίς υγρασία. Όλα αυτά με την ελπίδα να καταφέρεις να χρησιμοποιήσεις τις τελευταίες 10 συσκευασίες κάπως φρέσκιες. Κατά την άποψή μου, δεν αξίζει η αγορά τροφής 20 κιλών για ένα πουλάκι.

Πόσο την αγόρασες αν επιτρέπεται;
30€
 
Πήγαινε σε ένα μαγαζί με οικοδομικά υλικά και αγόρασε βαρέλι πλαστικο που βάζουν τις ελιες. Αυτό που κλείνει με ένα μαυρο στρογγυλό καπακι. Το βάζεις υπόγειο και βάζεις και 2-3 μεγάλα φυλα δάφνης. Βγάζεις μια ποσοτητα γεμίζεις ένα ταπερ και ξανακάνεις τη διαδικασία.
 
Back
Top