Γενικά Αγόρι η κορίτσι το παπαγαλάκι μου;

dimitramell

PB New Member
Εγγραφή
26 Ιουν 2022
Μηνύματα
37
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα σας εχω ρνα παπαγαλακι περιπου 4ων μηνων και ο ανθρωπος που μου το εδωσε πιστευε πως ειναι αγπρι οταν το πηρα (το εχω 2 μηνες) Το βγαζω εξω ερχεται πανβ μουυ σθνεχεια κλπ δεν φοβαται ομως ακομα δεν με αφηνει να το χαιδεψω κλπ μονο ερχεται αυτο. Σημερα το εβγαλα ξανα μετα απο 1 μερα γτ χτες δεν ειχα χρονο και παρατηρησα πως αρχισε να δαγκωνει πιο ευκολα και το ραμφος του σαν να ανοιξε χρωμα. Θα σας δειξω μοα φωτο απο το πριν και μετα να μου πειτε τι εκτιματεε οτι ειναι , αγορι η κοριτσι.
View attachment VID_57160528_034834_046.mp4Snapchat-1614616633.webp
Σημερα ειδικα προσπαθει να με δαγκωσει παρα πολυ. Λετε να ειναι νευρα η κτ αλλο?
 
@dimitramell Το πουλάκι είναι αρσενικό καθώς έχει μοβ χαλινό. Σε περίπτωση που ο χαλινός γίνει από μπλε καφέ όταν ενηλικιωθεί σημαίνει πως έχει πρόβλημα με τις ορμόνες του και από αρσενικες οι ορμόνες του γίνονται σαν των θηλυκών. Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να τον πας άμεσα σε πτηνιατρο.
 
Είναι πάρα πολύ γλυκό 😍 στην ηλικία που βρίσκεται εγώ δεν μπορώ να σου πω μ σιγουριά τι είναι. Είναι περίεργη η περίπτωση του και από τις φωτογραφίες μπορεί να χάνονται σημαντικές λεπτομέρειες. Αν είναι καθαρό γαλάζιο εγώ λέω ότι είναι θηλυκό αν όμως έχει και πιο σκούρο μπλε ή μωβ και ιριδίζον τόνους τότε αγόρι. Βέβαια πάντα παίζει ρόλο και η μετάλλαξη
[automerge]1661858392[/automerge]
Στο βίντεο νομίζω φαίνονται ιριδίζον τόνοι οπότε μάλλον αγόρι
 
@Ledagcc Παιδια ναι απλα σημερα ολο με δαγκωνει δεν ξερω αν φταιει που δε το εβγαλα εξω χτες απλα κανει λες και με βλεπει 1η φορα
[automerge]1661858501[/automerge]
@meniam Εχετε δικιο γυρω γυρω απο τις τρυπουλες ειναι γαλαζξο ομως πιο κατωω ειναι σκουρο αλλα σμρ αρχοσε να με δαγκωνει φουλ λες και με βλεπει πρωτη φορα δεν ξερω τι φταιει κ αν φταιει το οτι δε το εωγαλα χτες κ εχει νευρα
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@dimitramell δεν είναι κάτι ανησυχητικό. Μπορεί να ξύπνησε με νεύρα , μπορεί κάτι να το ενόχλησε χθες, οι ηλικία και οι αλλαγές στις ορμόνες παίζει ρόλο. Πάντως αυτές οι ξαφνικές αλλαγές και η εμφάνιση νεύρων συνήθως γίνεται στα θηλυκά
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@meniam Ελπιζω αυριο να ειναι οπως πριν και θα δειξει στη συνεχεια παντως για σημερα φουλ νευρακιαα εχει το μικρο πηγα να του δωσω κεχρι και το δαγλωνε αποτομα και μολις πληροσασε το δαχτυλο μου ετσι οπως το κρατουσα πηγε να το δαγκωσει
[automerge]1661858728[/automerge]
@Ledagcc Εε δε το αφηνω να με δαγκωσει γτ προλαβαινω κ το παιρνω απο εκει αλλα απο οτι φαινεται θελει με δυναμη κ με νευρα
[automerge]1661858838[/automerge]
@Ledagcc δεν πιστευω γιατι απο παντα ειχε και λιγο γαλαζιο γυρω γυρω αλλαα με αμησυχησε το οτι δαγκωνε
 
Δεν είναι κάτι φοβερό πάντως εγώ έχω δύο ένα ζευγαράκι είναι το θηλυκό που είναι εντελώς εξημερωμένο μαζί μας και κάθεται και για χάδια και φιλιά μπορεί ξαφνικά να της έρθει να δαγκώσει έτσι στο άκυρο.
 
@Ledagcc@meniam ισως αυριο ηρεμησει , μπορει να ειχε νευρακια επειδη το εβγαζα καθε μερα εξω καο τρ εμεινε λιγο παραπανω μεσα και νευριασε😂
 
@dimitramell Μην παίρνεις το χέρι σου μακριά. Εάν σε δαγκώσει μην κάνεις τίποτα. Έτσι του λες ότι υποτάσσεται και θα συνεχίσει να συμπεριφέρεται έτσι. Πες μας αυριο τι γίνεται.
 
@meniam Ενας κυριος στην θεσσαλονικη εκτρεφε απο μικρος παπαγαλακια και τωρα απο χομπι δεν εχει καποιο μαγαζι απλα εχει καποια παπαγαλακια σπιτι και τα εκτρεφει σε πολυ καλη κατασταση και οθτε δεχεται αλλα για να μπερδεφτουν και το πηρα 15 ευρω. Αν θελεις ονομα πες μου. Αρα οσο αναφορα τα νευρακια μαλλον ειναι επειδη δε ξυπνησε και καλα ο μικρος
 
@Ledagcc @meniam Καλημερα σας παιδια! Παλι μια απο τα ιδια αμα πλησιασω το δαχτυλο μου κοντα του παει να με δαγκωσει! Δεν ξερω τι φταιει
 
Το δάγκωμα των παπαγάλων συνήθως οφείλεται σε αυτούς τους παράγοντες
Εδαφική κυριαρχικότητα.
Διάθεση για επικοινωνία
Παιχνίδι (εάν είναι απαλό το δάγκωμα)
Φόβος.
Προσπάθησε να καταλάβεις ποιος είναι ο παράγοντας. Σε δαγκώνει μέσα στο κλουβί? Δυνατά ή απαλά? Κάνει έναν ήχο σαν γρύλισμα οταν το κάνει?
 
@Ledagcc Και οταν πχ ειναι στα καγκελα κ παει κοντα το χερι μου και εξω , γρυλισμα δεν κανει αλλα σιγουρα δαγκωνει δυνατα . Φοβος δεν νομιζω διοτι δεν με φοβοταν τρ ξαφνικα τι να αλλαξε δε του κανα κ τπτ. Λογικα ειναι εδαφικη κυριαρχικοτητα γτ ολα τα αλλα δεν πιστευω κ τοσο
 
Άμα το κάνει ενώ είναι στο κλουβί και πας να το πειράξεις τότε ναι. Και εμένα το κάνει συχνά αυτό δεν θέλει να πειράζεις τον χώρο του
 
Back
Top