Αναπαραγωγή Αδέξιος κανάρος

Gianis1996

PB New Member
Εγγραφή
4 Ιαν 2014
Μηνύματα
39
Πόλη
Χαλκιδική
Γεια σας πριν δυο ευδομαδες έβαλα σε ζευγροστρα ενα ζευγάρι, η θυληκια εχτές έφτιαξε φωλιά και είπα να τα ενόσω, μόλις τα έβαλα μαζί ήταν αδιάφορα και ο αρσενικός άρχισε και τράβαγε νήματα δεν της κελαηδουσε απλα τραβούσε νήμα και αυτή το ξανά έβαζε μέσα, μετά απο δέκα λεπτά ο αρσενικός που έχω στην διπλανή ζευγροστρα άρχισε το τραγούδι και άμεσος αυτός την βατεψε αυτό έγινε 4 φορές ο ένας να τραγουδά και ο άλλος να την βατευη αλλά μετά πάλι τα ίδια αυτός να χαλάει και αυτή να φτιάχνει. Τι πρέπει να κάνω να τα αφήσω η να τα χωρίσω;
 
Αν τη χαλάει αυτός και κανάρα επιμένει στο χτίσιμο, χώρισέτα.
 
Εφόσον την βάτεψε ο αρσενικός λογικά ναι.. Παίζουν κι άλλοι παράγοντες.. Αν έχει ο αρσενικός λίπος, η ηλικία του, αν χρειάζεται κούρεμα στην περιοχή κτλ. Δεν είναι αδέξιος! Έτσι κάνουν... Πυρώνουν με το τραγούδι του άλλου και βατεύουν τις θηλυκιές! Φυσιολογικό μου ακούγεται! Εσύ τώρα δώσε ασβέστιο στη θηλυκιά (τσόφλι αυγού, κόκκαλο σουπιάς/σαπιοκάλαμο, λίγο σουσάμι) και σε 48-72 ώρες θα δεις το πρώτο αυγό! Με το καλό!
 
Αυγό έχω καθημερινά αύριο λεω να σηκωθώ απο τις 7 και θα βγάλω το χωρισμα και θα τα αφήσω μέχρι τις 9 ίσα ισα να τραγουδά ο άλλος και αυτός να βατευη,τι λέτε να το προσπαθήσω η όχι;
 
Μπορείς να τα έχεις μαζί από το βράδυ και να τα χωρίζεις στις 9 το πρωί.. Έτσι θα την βατεύει σίγουρα! 😉 Απλά μόλις κάνει αυγό μην το ξαναβάλεις γιατί μπορεί να το ρίξει κάτω..

Βέβαια και εγώ έχω ένα ζευγάρι που ο αρσενικός τσιμπάει λίγο νήμα από τη φωλιά και παίζει αλλά δεν έχει βγάλει πολύ ούτε τα αυγά πειράζει οπότε τα έχω μαζί :)
 
Οχ αυτός ο καναρος θα με τρελάνει τώρα π βγήκα στο μπαλκόνι να τα δώ τον βρήκα να κάθεται στην φωλιά λες και ειναι θηλυκό τι γίνεται με αυτόν, σταμάτησε να τραβά νήματα και άρχισε να κάθεται στην φωλιά λέτε να το Γύρισε; Τι να κάνω με τρέλανε.☹
 
Οχ αυτός ο καναρος θα με τρελάνει τώρα π βγήκα στο μπαλκόνι να τα δώ τον βρήκα να κάθεται στην φωλιά λες και ειναι θηλυκό τι γίνεται με αυτόν, σταμάτησε να τραβά νήματα και άρχισε να κάθεται στην φωλιά λέτε να το Γύρισε; Τι να κάνω με τρέλανε.☹
Πολλά αρσενικά το κάνουν αυτό... Μην αγχώνεσαι! Άστα μαζί!
 
Είναι πολύ έντονες; Λογικά όπως τον κόβω θα κυνηγάει την κανάρα να μπει πάλι στη φωλιά..
 
Σήμερα ήρθε το προτο αυγό ας ελπίσουμε τις επόμενες μέρες να έρθουν και τα υπόλοιπα.
 
Back
Top